Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będą zbiorniki retencyjne

Elbląg, Będą zbiorniki retencyjne Tak wyglądała w piątek ul. Związku Jaszczurczego (fot. Paweł Serocki).

Skutki ulewy, która nawiedziła Elbląg w piątkowy poranek, są sukcesywnie likwidowane przez służby miejskie. Także elblążanie z zalanych dzielnic mają nadal wiele pracy przy usuwaniu zniszczeń, piasku, suszeniu przemoczonych rzeczy. O podjętych aktualnie działaniach i zapewnieniu bezpieczeństwa przed podtopieniami w przyszłości z Henrykiem Słoniną, prezydentem miasta rozmawia Andrzej Minkiewicz.

Andrzej Minkiewicz: Czy można już ocenić wartość szkód, jakie poniosło miasto i jego mieszkańcy po piątkowej powodzi?
     Henryk Słonina: W tej chwili prowadzona jest ocena skutków powodzi. Liczymy koszty prowadzonej akcji ratunkowej, jak również zbieramy informacje o szkodach poniesionych przez mieszkańców z zalanych dzielnic miasta. Gdy uzyskamy pełny obraz szacunków, podejmiemy odpowiednie decyzje. Przy okazji chcę powiedzieć, że to zdarzenie było nieuniknione. Czytam w internecie, słyszę wypowiedzi różnych osób, że wykonana regulacja rzeki Kumieli nie zdała egzaminu. Chcę jednoznacznie stwierdzić, że gdyby nie zrobiono regulacji rzeki na tym odcinku, byłoby znacznie gorzej. A to jest początek dużej inwestycji. Dysponujemy przygotowaną już dokumentacją na kolejne zadanie. Czekamy na podpis marszałka województwa na uruchomienie środków na regulację rzeki od ul. Bema do Bażantarni, gdzie będą zlokalizowane zbiorniki retencyjne. Realizacja tej inwestycji spowoduje pełne zabezpieczenie przed wodą z Wysoczyzny Elbląskiej. Niezależnie od tego powstała koncepcja kompleksowego zabezpieczenia miasta przed powodziami.
     
     Jakie są założenia tej koncepcji i skąd będą pochodziły środki finansowe na jej realizację?
     W ubiegłym roku opracowaliśmy koncepcję, jak ma to wyglądać i co należy zrobić, żeby zabezpieczyć miasto przed wodą. Wszystkie projekty zostały zgłoszone do sektorowego programu „Infrastruktura i środowisko”. I, co ważne, wszystkie te projekty na kwotę 87 mln złotych znalazły się na liście indykatywnej programu „Zabezpieczenie Żuław”. W tej chwili trwają rozmowy, uzgodnienia dotyczące realizacji tego programu. Odpowiedzialnym za jego realizację jest Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ale jego poszczególne zadania inwestycyjne będą wynikały z potrzeb zgłaszanych przez samorządy, także przez nasz elbląski.
     
     Kiedy można oczekiwać przystąpienia do konkretnej realizacji tych projektów?
     Jeżeli tylko zapadną ostateczne decyzje, zostanie podpisana umowa, to już w przyszłym roku możemy rozpocząć pierwszą taką inwestycję - odwodnienie osiedla Zatorze. Elblążanie czekają na to od ponad 20 lat. Mamy już dokumentację, pozwolenie na budowę i jeśli tylko zapadną decyzje, to zadanie będzie realizowane w pierwszej kolejności. Później czeka nas podwyższenie wałów i budowa nabrzeży rzeki Elbląg. To duże zadania i jak je zakończymy, będzie można mówić o zabezpieczeniu miasta przed wodą. Ale pewności co do pełnego zabezpieczenia przed naturą, niestety, nie ma nigdy.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • mówiąc w dużym skrócie, opracja sie udała, ale pacjent zmarł, gdyby tej opracji nie było umarłaby także jego rodzina, .....grunt to dobre samoopczucie, "powódz była nieunikniona, tak jak uderzenie meteorytu lub gradobicie,.....nie wiadomo czy sie z tego śmiać czy płakać,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  grabarz zalany(2007-08-27)
 • Lepiej późno niż później!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  f(2007-08-27)
 • Szanowny Panie Prezydencie, proszę powiedzieć, gdzie sie znajduje projekt tych zbiorników retencyjnych chętnie go obejrzę.Same zbiorniki retencyjne nie zabezpieczą Elbląga przed awariami na zbiornikach położonymi powyżej miasta.Kolejny blef Pana Prezydenta. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2007-08-27)
 • Gdyby nie wykonana modernizacja rzeki kilka lat temu to bysmy mieli podtopienia Jaszczurczego po kazdej odwilzy, tak jak to bylo kiedys.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-08-28)
 • Oczyście studzienki kanalizacyjne,które sa zapchane i po kazdym nawet matym deszczu zalany jest parking przy agrikola i całe osiedle po drugiej stronie parkingu, zawsze wywala kanaliza, mieszkańcy czyszcza małe odcinki na własny koszt i to na trochę pomaga zróbcie coś z tym!!!!!1
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-08-28)
 • Dobrze by bylo, by Urząd Pana Prezydenta kontrolował czasem prace remontowe wykonywane na rzecz lokali. Mieszkańcy płacą na fundusz remontowy. Zarządcy wspólnie z wykonawcami przedstawiają faktury i chyba dzielą się kasą, bo w starych blokach przy Grottgera, należących pod MK nic się nie dzieje. Może to nie na temat ale uważam, że systematyczny nadzór stanu piwniec, strychów i dachów napewno by zmniejszył straty powstałe na skutek powodzi. Najwyzszy czas wprowadzić zmany na Kościuszki i zmusić lkierownictwo do uczciwei i rzetelnej pracy. Bo ich dotychczasowe działania polegają wyłącznie na uzyskaniu pozytywnej uchwały w sprawie podwyższenia wynagrodzeń. Uwaga: ZARZĄDCY NIE ZAINTERESOWALI SIĘ SKUTKAMI POWODZI.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkanka(2007-08-28)
 • Co do zapchanych studzienek, to fakt że są miejsca gdzie ewidentnie ktoś z budujących mówiąc oględnie dopuścił się niedopatrzenia, ale to też w dużej mierze zasługa szanownych mieszkańców. Jak się rzuca śmieci i gruz gdzie popadnie to sie nie ma co dziwić że kanaliza się zapycha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-08-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki
Polar z haftem