UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Będzie bezpieczniej na prawym brzegu rzeki Elbląg

Dodaj do
zakładek
Wersja
do druku
Podaj
dalej
2015-08-03
Aktualizowany 2015-08-04 07:00
 
Ścianka przeciwpowodziowa na prawym brzegu rzeki Elbląg.
Ścianka przeciwpowodziowa na prawym brzegu rzeki Elbląg.

Na koniec września tego roku planowane jest zakończenie zadań objętych projektem pn.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”, realizowanym przez Gminę Miasto Elbląg. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Elbląg zaliczany jest do miast najbardziej zagrożonych powodziami w Polsce. Budowa systemu urządzeń technicznych ochrony przeciwpowodziowej oraz systemu odwodnienia polderów po prawej stronie rzeki Elbląg ma przede wszystkim na celu ochronę mieszkańców miasta oraz dóbr materialnych i kulturowych znajdujących się na terenach zagrożonych zalaniem przed zagrożeniami powodziowymi. Istotnym celem działań jest także zapewnienie harmonijnego, zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego miasta poprzez zabezpieczenie terenów położonych w obszarze oddziaływania rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego.
      
       Przebudowany system przeciwpowodziowy służyć ma ochronie miasta przed powodziami powodowanymi zarówno spiętrzeniem wód na Zalewie Wiślanym i tzw. „cofkami” na rzece Elbląg, podniesieniem poziomu wód powierzchniowych i przypowierzchniowych na terenach Żuław (w granicach miasta), jak i wodami opadowymi spływającymi z Wysoczyzny Elbląskiej.
      
       Do inwestycji mających bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego należą zadania realizowane w latach 2011 – 2014 obejmujące budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę rowów odwadniających na terenie dzielnicy Zatorze oraz budowę kanalizacji deszczowej wraz z pompowniami w dzielnicy Osiek, dzięki którym wody deszczowe doprowadzane są do rzeki. Jednak najbardziej istotną, z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej, jest ścianka szczelna z oczepem na prawym brzegu rzeki, wybudowana na odcinku od terenu elbląskiego Campingu do mostu kolejowego.
      
       W celu zabezpieczenia zagrożonych zalaniem terenów przy ul. Panieńskiej (w okolicy mostu) został przygotowany mobilny system ochrony przeciwpowodziowej. Segmentowe elementy aluminiowe ustawiane będą doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach” podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania terenów przyległych.
       Z kolei w rejonie od ujścia rzeki Babicy do granicy miasta, na terenach inwestycyjnych położonych na południe od Miejskiej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Mazurskiej wybudowano pompownię ze zbiornikiem retencyjnym oraz przebudowano rowy odwadniające. Cały teren został zabezpieczony wałem przeciwpowodziowym rozbudowanym przez ŻZMiUW.
      
       W ramach projektu realizowane jest także zadanie mające na celu utworzenie Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Jednym z podstawowych elementów tego systemu będzie Moduł Prognozowania Powodzi, który na podstawie danych otrzymywanych z 10 telemetrycznych stacji pomiarowych zlokalizowanych na monitorowanym obszarze, z odpowiednim wyprzedzeniem będzie określał ryzyko wystąpienia powodzi. System ten stanie się podstawowym narzędziem monitorowania i reagowania służb zarządzania kryzysowego na zagrożenia powodziowe występujące na terenie Elbląga.
      
       Informacje o projekcie:

       • Nazwa projektu: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg
       • Beneficjent: Gmina Miasto Elbląg

 


       • Całkowity koszt realizacji projektu (PLN): 40 082 138,45
       • Kwota dofinansowania (PLN): 34 049 481,68
       • Udział dofinansowania UE (%): 85


       Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
       w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

       ---------- Artykuł sponsorowany --------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl