Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będzie selektywna zbiórka bioodpadów

Elbląg, Będzie selektywna zbiórka bioodpadów Składowisko odpadów.
Rek

Wkrótce w Elblągu rozpocznie się selektywna zbiórka bioodpadów. Ma to znaczenie zwłaszcza dla właścicieli przydomowych ogródków, dla których nadmiar skoszonej trawy czy chwastów stanowią nie lada problem. Przed świętami Zakład Utylizacji Odpadów podpisał kontrakt na zaprojektowanie i wybudowanie kompostowni odpadów ulegających biodegradacji.

Kontrakt w ramach projektu „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów w Elblągu” podpisali Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO oraz Beata Sulewska, dyrektor Zarządu gdańskiej spółki PBR Megaron. Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie procesu technologicznego kompostowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, dostarczonych do ZUO.
„Przetwarzanie tego typu odpadów na kompost pozwoli na redukcję masy odpadów deponowanych na składowisku – czytamy w informacji ZUO. – Powstała kompostownia o przepustowości 28 tysięcy ton pozwoli na wyprodukowanie stabilizatu (z wysegregowanej części odpadów zmieszanych) i kompostu (z odpadów zielonych i selektywnie zbieranych). Powstający stabilizat będzie wykorzystywany np. do rekultywacji terenów zdegradowanych i prowadzonych inwestycji infrastrukturalnych, a uzyskany z odpadów „zielonych” pełnowartościowy kompost będzie mógł być wykorzystywany do nawożenia ogrodów i trawników. Rocznie przewiduje się wyprodukowanie około 2000 ton takiego kompostu, co przy założeniu, że grubość warstwy nasypanej na grunt wynosi 20 cm, pozwoli na nawiezienie obszaru około 20 tysięcy metrów kwadratowych. Po uruchomieniu instalacji ZUO rozpocznie program selektywnej zbiórki odpadów bio, które znakomicie będą nadawać się do produkcji pełnowartościowego kompostu.”
     
     Projekt współfinansowany będzie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach II osi priorytetowej „Gospodarka odpadami komunalnymi i ochrona powierzchni ziemi”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • florek A to ciekawe ?To dzis nie mamy selektywnej zbiurki odpadów ?To po co stoją na miescie pojemniki na segregowane odpady ?Sam widzialem nie dawno, jak taka segregacja odpadów sie odbywa. Pojemniki dosegregacji odpadow sobie stoja, ludzie segreguja odpady, wrzucając je do odpowiednich kontenerków, a potem. .. przyjeżdża śmieciara i wszystko ładuje w jeden zbiornik na samochodzie, wymieszowywując odpady. Nasowa sie więc mi myśl taka. .. ekologia po Elbląsku, czyli byle jak, byle gdie, aby bylo /
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-04-07)
 • w d. u. pie byles i g. o. wno widziales
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-07)
 • widzę że pan Florek działa komuś na nerwy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-07)
 • florek ! przeczytaj artykuł - chodzi o bioodpady / skoszone trawy i chwasty na kompost / A w temacie segregacji i odzyskiwania surowców = to wstyd przyznać ale u mnie to ludzie do pojemników ekologicznych wrzucają obierki, pampersy i różne śmieci więc ci panowie może i tak postepują. Ale jakieś aluzje nie skutkują. Państwo pełną gembom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  STARYDINO(2010-04-07)
 • Bardzo szczytna idea - może ludzie przestaną wyrzucać do rowów niebieskie foliowe worki pełne liści i trawy. Materiał doskonały na kompost niestety zamknięty w folii gnije i wydziela szkodliwy metan. Poza tym SZPECI okolicę. Brakuje mi ogólnej kampanii uświadamiającej obywatelom naszego miasta i okolic, że nikt nie chce mieszkać na wysypisku śmieci, a obrzeża miasta to nie śmietniki ale miejsca wycieczek i wypoczynku. Póki co hasło "Żuławy, krajobraz dla konesera" jest co najmniej dwuznaczne. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  żuławianka(2010-04-07)
 • florek A mam pytanie : co z wysypiskiem smieci w Gronowie Górnym ?Od dawna zamkniete, a byl pomysł i projekt, ze z góry śmieci tam składowanych mial byc pozyskiwany bio-gaz. To by zaoszczędzilo koszty eksploatacji energii dla mieszkańców Gronowa Górnego i części Elbląga. Jakos o tym cicho od lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-04-07)
 • bo ja tańczyć chcę, może nauczysz mnie jak tańczy się, ja bujam się, bujam się. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  john travolta(2010-04-07)
 • Żeby mówić o selekcji odpadów trzeba przede wszystkim udzielić Polakom informacji JAK TO ROBIĆ!!! Mieszkam na Zatorzu gdzie mieszkańcy domków otrzymują od ZUO worki w różnych kolorach (na papier, szkło, plastik) i ludzie wystawiają te worki. Ale czy coś takiego ma sens jeśli do "papieru" ludzie wrzucają pojemniki po mleku, kubki po jogurtach?? Nie wspomnę już, że plastikowe butelki oczywiście zakręcone. Coś należało zrobić wcześniej żeby potem miało to sens. Bo wrzucanie do kontenerów czegoś innego niż napisane na nim przynosi więcej szkody niż pożytku. Niestety w naszym pięknym kraju jeszcze dużo Wisły upłynie zanim ludzie pewne rzeczy przyswoją. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zatorzak(2010-04-08)
 • Odbijając od głównego tematu artykułu w stronę selektywnej zbiórki odpadów - do czego zaliczyć kopertę bąbelkową, do papieru czy do tworzyw sztucznych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tucznik(2010-04-08)
 • i jak będzie ? my będziemy segregować, a na wysypisku co ??? na wysypisku będą z powrotem mieszać to wszystko!!!! pic na wodę fotomontaż dobre pole działań aby wziąć dotację ze środków unijnych a defacto wszystko po staremu. .. odsyłam do dzisiejszego artykułu na trójmiasto. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  CAGE(2010-04-08)
 • do Zatorzak - Na workach jest wszystko napisane co i jak ( jak krowie na rowie ) Ale polacy sa za leniwi aby segregować surowce(za wyjątkiem małej grupy ludzi którzy robią to sumiennie ) Więc prędzej Wisła wyschnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  STARYDINO(2010-04-08)
 • Do Tucznika - w sprawie wyrzucania do śmieci "kopert bąbelkowych" robię tak: oddzielam od siebie warstwę bąbelkową i papierową (rozdzieram to po prostu na dwie części) a następnie "bąbelki" wrzucam do kontenera z plastikiem a papier do kontenera z makulaturą. Większy problem sprawiają rzeczywiście tzw. opakowania wielomateriałowe (czyli potocznie "tetra-paki"), po mleku czy sokach, bo wykonane są ze zwartej masy złożonej z róznych warstw tworzyw (np. papier, plastik, folia aluminiowa). Uważam, że mimo wszystko lepiej jest takie opakowanie wrzucić do któregoś z pojemników selektywnej zbiórki (na papier czy plastik), bo stamtąd pójdzie do dalszej, bardziej precyzyjnej segregacji (np. w sortowni w Rubnie, skąd np. do Czarnej Wody, gdzie robią z tego sprasowane płyty np. do szalunków) niż do pojemnika na odpady komunalne zmieszane (bo wtedy na 100% pójdzie do ziemi - na kwatery składowe).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Grajdołek(2010-04-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 5
AMK Szkło ozdobne 1