UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bez wiz od nowego roku?

 
Elbląg, Bez wiz od nowego roku?
fot. AD

W piątek (29 lipca) Komisja Europejska zaproponowała rozszerzenie strefy ruchu przygranicznego między Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej a sąsiadującymi z nim regionami Polski. Jest wysoce prawdopodobne, że od nowego roku m.in. elblążanie będą mogli podróżować do obwodu bez wiz.

Zgodnie z obecnymi przepisami Unii, ruch bezwizowy można wprowadzić tylko w pasie 30 km, maksymalnie 50 km po obu stronach granicy z państwem nienależącym do Unii. W drodze wyjątku Komisja Europejska chce włączyć cały obwód kaliningradzki w strefę przygranicznego ruchu bezwizowego oraz rozszerzyć ją także po polskiej stronie granicy.
     
     Skąd bez wizy?
     
Polski pas obejmowałby część województwa pomorskiego: Gdańsk, Sopot i Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski; oraz województwa warmińsko-mazurskiego: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.
     Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego z obwodem mieszkańcy tych terenów będą mogli uzyskać stałe zezwolenie, które pozwoli im na podróżowanie po strefie przygranicznej bez wizy (nie w celach zarobkowych).
     
     Kiedy?
     
Propozycję Komisji Europejskiej musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski, ale według ekspertów, z tym nie powinno być kłopotu – niewykluczone, że uda się to zrobić jeszcze przed końcem tego roku.
     Wówczas zmienione unijne przepisy pozwolą Polsce i Rosji na podpisanie wynegocjowanej już umowy o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem kaliningradzkim.
     
     Coraz bliższy sąsiad
     
Obwód kaliningradzki jest najmniejszym obwodem autonomicznym Rosji – zajmuje jedynie 0,1 proc. powierzchni całej Federacji. Graniczy z Litwą i Polską. Największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km.
     Ludność obwodu liczy około 950 tysięcy osób. Stolica obwodu – Kaliningrad – ma 423 tysięcy mieszkańców, Sovietsk – 43 tysiące, Czerniachowsk – 41 tysiące, Bałtijsk – 31 tysięcy, Gusev – 28 tysięcy, Swietłyj – 21 tysięcy mieszkańców.
     
     Co możemy z tego mieć?
     
Minister sprawiedliwości RP Krzysztof Kwiatkowski, optując za tym rozwiązaniem, stwierdził niedawno, że wprowadzenie w ubiegłym roku ruchu bezwizowego z Ukrainą nie zwiększyło nielegalnej emigracji ani przestępczości, zwiększyło natomiast ruch turystyczny i wymianę handlową.
– Tylko w pierwszym kwartale 2010 roku mieszkańcy pasa przygranicznego Ukrainy zakupili w naszym kraju towary za 61 milionów zł, jednocześnie w tym samy czasie Polskę odwiedziło ponad 531 tysięcy osób z Ukrainy – mówi Zbigniew Świerczyński, radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. – Już nie mówię o kwestiach kulturowych, obyczajowych, kontaktach sąsiedzkich. Możliwości współpracy z obwodem kaliningradzkim są duże, a skorzystać na tym powinny przede wszystkim miejscowości przygraniczne, w tym Elbląg.
     O rozszerzenie strefy ruchu przygranicznego z obwodem zabiegała Polska, m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który już przed rokiem uzyskał dla tego pomysłu poparcie Francji i Niemiec.
     Po zniesieniu wiz mieszkańcy obwodu będą liczniej i częściej podróżować do Polski w celach zakupowych i turystycznych. Z większych ośrodków mają do wyboru Trójmiasto, Olsztyn i Elbląg. Nasze miasto ma nad pozostałymi przewagę w postaci najbliższej odległości, najnowocześniejszego przejścia granicznego Grzechotki – Mamonowo i najlepszej drogi – S 22. Pytanie, czy zdążymy stworzyć dorównującą tamtym miastom ofertę turystyczną i zakupową. Decyzja Brukseli może nam w tym pomóc, bo myślę, ze teraz łatwiej będzie znaleźć inwestora choćby dla elbląskiego aquaparku.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziękujemy, znowu tanie paliwko i papieroski :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zadowolony(2011-07-31)
 • Tylko nie to! Juz teraz kolejki nawet na Grzechotkach czasami sa naprawde wielkie. Co dopiero bedzie sie dzialo gdy zniosa izy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WZW(2011-07-31)
 • Tylko nie to! Juz teraz kolejki nawet na Grzechotkach czasami sa naprawde wielkie. Co dopiero bedzie sie dzialo gdy zniosa izy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WZW(2011-07-31)
 • czyli z norma mozna jezdzic co 24 godz po zniesieniun wiz?te wizy to znosza juz ze 2lata paranoja!!!!!boze jak ci celncy dadza rade tyle aut przerobic!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ccc(2011-07-31)
 • i znalazłem właściwe miejsce- inne gazety internetowe informowały o tym już po południu. ładnie to tak pisać na ich podstawie? piękne przeróbki. .. gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czytelnik elblag(2011-07-31)
 • dobrze tansze papierosy paliwo i polska dostanie po kieszeni rosyjskie sa lepsze rodzer idziemy na urlop
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-08-01)
 • Taaa, bez wizy bedzie prawdopodobnei tylko 600l i bez wodki i papierosow w miesiącu z wiza mozna bedzie co 24h norme zgłosić prawdopodobnie :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  devcio(2011-08-01)
 • przejscia beda nieprzejezdne, juz teraz passaty ciagna sie po horyzont, a bez wiz to beda dwie mozliwosci: baaaaardzo dluga odprawa albo odprawa po łebkach więc i rozkwit przemytu, o braku parówek we wszystkich biedronkach nie wpominając
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mtt(2011-08-01)
 • " Decyzja Brukseli może nam w tym pomóc, bo myślę, ze teraz łatwiej będzie znaleźć inwestora choćby dla elbląskiego aquaparku. " Właśnie w ten sposób wieśniaki z Elbląga mogą stać się miastem gdzie się inwestuje i zarabia pieniądze, a nie grosze. GRATULUJE POMYSŁU I MAM NADZIEJE ŻE PREZYDENT WEŹMIE SOBIE TO ZA PRIORYTET
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZWOLENNIK(2011-08-01)
 • A Putin nie chce/www. rp. pl/artykul/669802.html
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-08-01)
 • no to ciemniaki mundurowi z fromborka zaleją was paliwem nie odprowadzając podatków jak robią obecnie. w tych okolicach mundurowi to bandyci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-08-01)
 • Obawiam się że to tylko zagrywka. Jeśli się spełni, to napewno będę jeżdził na weekendy, wypoczynek, oraz sympatyczne spotkania z Iriną, Bohdanem N i innymi znajomymi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-08-01)
Reklama