UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Bezrobotni z przetargu

 
Elbląg, W ofertach przetargowych firm będzie też oceniane deklaracje zatrudniania bezrobotnych
W ofertach przetargowych firm będzie też oceniane deklaracje zatrudniania bezrobotnych (fot.AD,archiwum portEl.pl)
Reklama

Około dziewięciu tysięcy bezrobotnych jest zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu. Żeby zwiększyć ich szansę na podjęcie pracy, Urząd Miejski zaczął w przetargach przyznawać firmom punkty za zatrudnianie bezrobotnych. Wkrótce się przekonamy, czy to będzie skuteczna metoda.

Na razie tylko w dwóch przetargach „Budowa ciągu pieszo-rowerowego na ul. Fromborskiej” i „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 504, etap II – budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Gen. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu” potencjalny oferent może zyskać dodatkowe punkty za zatrudnienie bezrobotnych. - Nowelizacja prawa zamówień publicznych nałożyła na zamawiających przy wyborze najkorzystniejszej oferty obowiązek stosowania pozacenowych kryteriów oceny ofert o wadze co najmniej 40 procent. Klauzule społeczne pomagają tak kształtować zamówienia publiczne, żeby poza realizacją podstawowego celu zamówienia, osiągane były również inne społecznie korzystne cele – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Witolda Wróblewskiego.
       Trzeba jednak pamiętać, że punkty za zatrudnienie bezrobotnych stanowią tylko 5 procent ogólnej oceny oferty. Najważniejsza pozostaje cena (60 procent). Pozostałe wskaźniki oceniane przez komisję przetargową to okres gwarancji (30 procent) i termin wykonania (5 procent). Wątpliwe więc, żeby potencjalny oferent będzie szukał przewagi konkurencyjnej akurat w zatrudnianiu bezrobotnych. Zwłaszcza że za niezatrudnienie deklarowanej ilości bezrobotnych grożą kary w wysokości dwukrotności pensji minimalnej brutto za każdy miesiąc. Firma, która mimo wszystko zdecyduje się na zwiększenie swojej konkurencyjności poprzez zatrudnienie bezrobotnego, może korzystać z usług klientów Powiatowych Urzędów Pracy w całym kraju. Forma zatrudnienia jest dowolna. Trudnością może być fakt, że w chwili podpisania umowy potencjalni pracownicy muszą mieć jeszcze status bezrobotnego.
       O tym, czy potencjalni wykonawcy zdecydują się na zatrudnianie bezrobotnych i w ten sposób zwiększą swoją konkurencyjność przekonamy się 9 listopada i 15 listopada, kiedy upływa termin składania ofert w obu wspomnianych przez nas przetargach. - Nie jest wykluczone, że kryteria odnoszące się do aspektów społecznych będą pojawiały się w innych ogłaszanych przez samorząd zamówieniach – dodaje Joanna Urbaniak.
       Dotychczas najbardziej popularnym sposobem w przetargach było wycenianie okresu gwarancji na 40 procent punktów. W większości przypadków wykonawcy oferowali najkrótszy możliwy termin gwarancji.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • "Zatrudnijcie budowlańców którym się opłaca robić na czarno albo nieudaczników którzy siedzą na PUPie. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  gdzietulogika(2016-11-02)
 • Rozumiem że bezrobotny starający się o pracę w UM także dostanie ekstra punkty za to że jest bezrobotny ?? Czy tylko pracodawcom chcecie "wcisnąć" osoby które nie chcą pracować lub nic nie umieją ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  Robotny(2016-11-02)
 • Moze nie na temat ale jestem zszokowany wykonaniem jezdni na ulicy konopnickiej czy kierownik budowy to widzial jakie sa garby przecierz to popeka po pierwszej zimie tyle pieniedzy i czasu niech miasto cos z tym zrobi jesli to ktos odbierze to bedzie skandal, do urzednikow tego miasta, srodki na remont tej ulicy poniekad poszly z mojego portfela - cale zycie place podatki, jesli ta droga nie zostanie poprawiona rzadam by tej firmie ktora to wykonuje nie zostala zaolacona ani jedna zlotowka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  elblazaninn(2016-11-02)
 • Zaraz się okaże, że pewna firma na M ... będzie wygrywała przetargi bo zatrudnia samych bezrobotnych a i nawet sam prezes by wygrać przetarg zrobi się bezrobotnym i będzie tyle tych pkt. że cenowo i jakościowo nie bedzie musiał konkurować. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2016-11-02)
 • Ty to możesz jedynie płacić a nie żądać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  (2016-11-02)
 • Pracy jest dużo, tylko robić się nie chce!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2016-11-02)
 • O czym wy mówicie. Pracy jest pod dostatkiem tylko brak ludzi którzy maja chęć i kwalifikacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2016-11-02)
 • Żeby zachęcić bezrobotnych do pracy to trzeba zlikwidować możliwość zatrudniania na czarno. No ale jeśli PUB nie ma pojęcia o skali tego zjawiska to i ni dziwota ze ma 6 tyś bezrobotnych w rejestrze. Z za biurka i w statystykach wszystko wygląda cacy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-11-02)
 • Owszem jest pracy ale powiedzcie jaka jest prawda jak pracodawcy wyzyskuja ludzi płacą pod stołem a na papierze najniższa krajowa każą tyrac od rana najlepiej do wieczora bez posilku i jeszcze powie że jak Ci się nie podoba to ma 800 podaj na twoje miejsce straszenie na porządku dziennym. Więc proszę nie mówić że się nie chce pracować. Będąc w niemczech to niemiec lepiej cie potraktuje jak polak biznesmen w kraju twoim ojczystym. Czemu tak jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 2
  byczek30(2016-11-02)
 • @byczek30 - Bo nie macie sami do siebie szacunku, a oczekujecie go od innych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2016-11-02)
 • Dać 500+ tylko zatrudnionym na umowie i bezrobocie zniknie. A tak pracują na czarno bo się opłaca. Gdyby 500+ było tylko dla pracujących nie byłoby problemu z pracownikami. Oczywiście wyjątki dla tych co pracować nie mogą ze względu na zdrowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 5
  elblagpieknemiasto(2016-11-02)
 • @elblagpieknemiasto - 500+ powinno być dawane tym co dorzucają się do worka z podatkami a nie tylko z niego pobierają - w ten sposób promuje się zdrową rodzinę a nie siedzenie na tyłku z wyciągniętą ręką w lewą stronę i robienie dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2016-11-02)
Reklama