UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Budżet nie jest z gumy, ale koncert życzeń trwał

 
Elbląg, Budżet nie jest z gumy, ale koncert życzeń trwał
Dziś w Urzędzie Miejskim odbyła się debata budżetowa (fot. Michał Skroboszewski)

Na wielu osiedlach brakuje placów zabaw, chodnik przy Smolnej wymaga przebudowy, o nową nawierzchnię błagają ulice Gdyńska, Szucha i Skierniewicka, odcinek od Giermków do Rycerskiej czeka na oświetlenie. Dalej - rowerzyści chcieliby kolejnych ścieżek, uczniowie powrotu szachów do szkół, a wszyscy elblążanie cieszyliby się z plaży miejskiej. Ważna jest także sterylizacja kotów oraz zakup leżaków na sjesty w Parku Modrzewie. Zdaniem radnych oczywiście, którzy podczas dzisiejszej (8 stycznia) debaty budżetowej zgłaszali swoje propozycje.

Z projektu, który jeszcze w listopadzie złożył do przewodniczącego Rady Miejskiej prezydent Witold Wróblewski wynikało, że dochody miasta mają wynieść prawie 623 mln złotych, w tym około 21 mln mają stanowić środki z Unii Europejskiej. Z kolei wydatki mają wynieść 620 mln złotych, z czego prawie 41 milionów złotych ma być przeznaczone na inwestycje ("Czas na miejski budżet").
     Od tego czasu trochę się jednak zmieniło. Podczas dzisiejszej (8 stycznia) debaty radni otrzymali projekt z poprawkami, z którego wynika, że budżet na rok 2019 ma wynosić ponad 678 mln zł - dochody mają się zwiększyć do ponad 644 mln zł, a wydatki do ponad 649 mln zł.
     - Wzrost kwoty budżetu w porównaniu do propozycji listopadowej to ok. 4,64 proc. - podsumował prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Dochody wzrosły o ok. 21 mln zł, a wydatki o ok. 28, 5 mln zł. Jako priorytet potraktowaliśmy te inwestycje, które już zostały rozpoczęte, jak i te, na które mamy podpisane umowy. Możemy wykonać również propozycje, na które pozyskamy środki ze źródeł zewnętrznych - myślę tu o pieniądzach z UE, z programów ministerialnych i wojewódzkich. W projekcie budżetu na rok 2019 uwzględniliśmy również propozycję, którą zawarliśmy w pierwszej wersji - kontynuował prezydent Wróblewski. - To wzrost wynagrodzenia w sektorze budżetowym i te środki są zabezpieczone. Problemem są pieniądze  z zapowiadanych podwyżek płac dla oświaty, bowiem podwyżka zapowiadana przez panią minister - 5-procentowa od stycznia 2019 r. - tak naprawdę mija się z subwencją, którą uzyskujemy.
     - Podwyżka 5 - procentowa dla nauczycieli, w rezerwie jest także 3 proc. na podwyżki dla pozostałych pracowników samorządowych - te dwie podwyżki to prawie 10 mln zł, które obciążają wydatki bieżące - popierała prezydenta skarbnik miasta Rozalia Grynis. - Co ważne, nie podwyższaliśmy podatków lokalnych, mimo że została podjęta taka polityka krajowa.
     Budżet miasta obciążają także koszty związane z nową gospodarką odpadami, utrzymaniem cen biletów komunikacji miejskiej. Na zakończenie roku władze miasta planują jednak nadwyżkę w wysokości 39 mln zł. Ma zostać ona spożytkowana na inwestycje i spłatę kredytów.
     Podczas dzisiejszej debaty do projektu budżetu miasta swoje propozycje zgłosili radni z poszczególnych klubów. Jakie (m.in.) mieli pomysły?
     - Zdaję sobie sprawę z tego, że budżet nie jest z gumy więc mój koncert życzeń będzie krótki - zapowiedział Marek Kamm (Koalicja Obywatelska) i zaproponował wykonanie oświetlenia na odcinku parkowym Giermków - Rycerska plus 2x200 metrów chodnika, do tego usunięcie płyt betonowych z ul. Janowskiej - od Hetmańskiej do 3 Maja, a także wykonanie drogi rowerowej od Obrońców Pokoju do Piłsudskiego.
     Zwiększenia dofinansowania sportu dzieci i młodzieży domagał się radny Bogusław Tołwiński (Koalicja Obywatelska), którego w tym pomyśle poparł radny Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego):- Nie ma lepszej profilaktyki w zakresie narkotyków czy dopalaczy, jak danie dzieciom i młodzieży alternatywy sportowej - mówił były komendant miejski policji w Elblągu. - Ta oferta jest w Elblągu bogata i nie chodzi tylko o główne dyscypliny sportu, ale także o ciężary, kajaki, szachy.
     O szachy upomniała się także radna Irena Sokołowska (Koalicja Obywatelska): - Bardzo proszę o wznowienie projektu "Edukacja prze szachy" w szkołach. Organizacja 3-5 godzin gry w 15 podstawówkach to w skali roku koszt 150 tys. zł.
     Poparł ją radny Paweł Fedorczyk (PiS): - Kto nie grał  w szachy, niech żałuje, bo to bardzo dobry sposób na rozwijanie logicznego myślenia. Sport ten ma także wpływ na odnalezienie się na studiach czy w środowisku pracy. Prosił także, by radni zastanowili się w czasie 5-letniej kadencji, jak rozwiązać problem różnic w wynagrodzeniu pracowników jednostek samorządowych.
     Dużo propozycji dotyczyło naprawy nawierzchni dróg. O Lubraniecką, Matejki, Krakusa, Poprzeczną, Rypińską, Topolową upomniał się radny Rafał Traks (PiS). O ulice: Gdyńską, Szucha, Skierniewicką, Szczecińską, a także Pomorską, Suwalską prosiła radna Jolanta Janowska (PiS). Łącznik między Jana Pawła II a Fromborską marzy się radnemu Cezaremu Balbuzie (Koalicja Obywatelska), a o ciąg komunikacyjny Wyżynna - Podchorążych dopytywał radny Andrzej Tomczyński (SLD).
     Los portu elbląskiego leży na sercu Janusza Hajdukowskiego (PiS), który zaproponował powołanie zespołu, który miałby się nad tą kwestią pochylić (radny PiS wskazał na ogłoszenie przetargu na przekop Mierzei Wiślanej, więc dobrze byłoby, gdyby Elbląg na tej inwestycji jak najwięcej skorzystał).
     Małgorzata Adamowicz (Koalicja Obywatelska) wnioskowała o dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł Ośrodka Wsparcia Osób Niesłyszących, a także o przychylenie się do prośby Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i finansową pomoc w sterylizacji kotów. Radnej zależy także na seniorach - dla nich prosiła o 100 tys. zł na szczepionki przeciwko grypie.
     Radny Michał Missan (Koalicja Obywatelska) wnioskował o utworzenie plaży miejskiej oraz parku zabaw dla dzieci i miasteczka rowerowego (również dla najmłodszych). Radnemu Robertowi Turlejowi (Koalicja Obywatelska) na sercu leży "Rowerowy maj" oraz zakup leżaków n sjesty w Parku Modrzewie.
     Marek Pruszak (PiS) przypomniał o bonifikatach dla elblążan, którzy chcą przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność (mieszkania), a także o zwiększeniu miejsc w żłobkach i muralach historycznych.
     O tym, co ostatecznie znajdzie się w projekcie budżetu zdecyduje prezydent. W dzisiejszej debacie mogli wziąć zainteresowani elblążanie, ale odzewu nie było. Głosowanie nad uchwałą budżetową odbędzie się na sesji Rady Miejskiej 24 stycznia.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Wielka szkoda, że - jak zauważyli nieliczni obecni na debacie budżetowej mieszkańcy - informacje o spotkaniu zostały udostępnione elblążan(k)om w ostatniej chwili, dokumenty do końca były niekompletne (strona internetowa elbląskiego UM jest jedną z najbardziej nieprzejrzystych i nieprzyjaznych użytkownikowi stron miejskich, jakie znam), nie było również najmniejszych wytycznych prowadzenia takiej debaty; wszystko po raz kolejny w elbląskim UM zostało zrobione na odwal, najpewniej z nadzieją, że żaden mieszkaniec się nie przypałęta i nie będzie władzy marudził i gitary zawracał. Zresztą sposób potraktowania mieszkańców przez prezydenta również sprowadzał się do tego, żeby ew. chętnych do zadania pytań zmęczyć, zniechęcić, przegonić i ew. obrazić. Mieszkańców przetrzymano prawie 4 godziny, w międzyczasie musieli wysłuchać koncertu życzeń radnych, którzy możliwości ich składania do prezydenta mają nieporównanie większe. Nieporozumieniem okazało się również zaproszenie na debatę dyrektorów spółek i podmiotów miejskich, których nawet nie dopuszczono do głosu - prezydent wszystko wiedział najlepiej i odpowiedział na pytania za nich, oczywiście tylko na te, na które akurat chciał. Taki sposób prowadzenia "debaty" z mieszkańcami mija się całkowicie z celem i jest kompletna stratą czasu i chęci elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 16
  RobertKoliński(2019-01-08)
 • Już, czy jeszcze coś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 6
  (2019-01-08)
 • Przydałyby sie na ulicy Bartniczej chodniki i ruch jednokierunkowy. Obecnie co sie na tej małej bez chodników ulicy dzieje. To MASAKRA!!! smigajace samochody powyzej 50,70 km/h a wieczorem i ponad 80 km/h Mimo znaku ograniczajacego 20km/h. Wieśniaki z Bielan zrobili sobie z Bartniczej tor wyscigowy. Gdzie byliscie ze swoimi samochodami jak Częstochowska była przed modernizacją. Wtedy jakos nie smigaliscie. Jak do tego dojdzie jeszcze wybudowany budynek szumnie nazwany Koroną Elblaga. To bedą dzieci i mieszkancy mieli pozamiatane. Bedzie jak zawsze po śmiertelnym wypadku. Dyskusja i pójscie po rozum do głowy przez urzedniikow. Tylko ze życia juz takie po czasie działanie jak zwykle. Nie zwróci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Tubylec(2019-01-08)
 • A może by tak troszkę przewietrzyć gabinety w UM i nie tylko. Ponad pół tysięczna rzesza urzędników w starzejącym i wyludniającym się mieście to raczej dużo za dużo. Ale co ja tam wiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 1
  Petent(2019-01-08)
 • Do Roberta i reszty komentujących anonimowo aby rozmawiać o budżecie trzeba znać kilka ustaw, ordynacje i prawo i proszę nie mylić z noworocznymi życzeniami mieszkańca nie mającego pojęcia o realiach. Po drugie a jak tam wybitny ekonomista od "rolowania" emocje opadły rzeczywistość otworzyła oczy? No i widok zamyślonego milczącego Opaczewskiego napawa optymizmem. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 9
  Prorok_Igor(2019-01-08)
 • Leżaki I tak wygrały mistrzostwa głupoty. Już to widzę jak nasi elbląscy młodzicy pod wpływem emocji i (często nielegalnie sprzedanego oczywiście) alkoholu chodzą sobie po nich w uwalonych błotem butach. nawet nikt nie musi ich montować A ja już to widzę. tak samo jak wszystkie ławeczki do brzuszków i inne siedziska na każdej "siłowni" na wolnym powietrzu. Wyjeżdżam już niedługo. Elblagu umieraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 4
  Elbląscy politycy myślą chyba ż(2019-01-08)
 • Te autor w takiej gazecie literówki ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Kat_Na_Idiotów(2019-01-08)
 • nasi włodarze to jak elbląska sygnalizacja świetlna - wieczna CZERWONA FALA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  like(2019-01-08)
 • To naprawdę wygląda już jak Wilkowyje, ja pier.......czemu oni tak niszczą te miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 0
  Żuławskie Psy.(2019-01-08)
 • Elbląg dla elblążan dawno już umarł,może kiedyś zmartwychwstanie,ale napewno nie pod berłem z betonu.Szkoda tylko,że za głupotę jednych-cierpią wszyscy .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 4
  Prestidigitator(2019-01-08)
 • Wyludnia się nietylko Elbląg,wyludnia się cała Polska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  Pisior(2019-01-08)
 • RobertKoliński @Prorok_Igor - Zaprawdę powiadam Ci proroku, że nie słyszałeś chyba, co wygadywała podczas tej "debaty" większość radnych - oprócz mieszkańców, to słowem nikt nie wspomniał o kierunkach planowania budżetu (czy np. jednostki budżetowe mają przynosić przede wszystkim zysk miastu, czy raczej pełnić swoje funkcje na rzecz mieszkańców "po kosztach", aby maksymalnie obniżać ceny swoich usług odbiorcom), nikogo też nie interesowało ani wskazanie środków do realizacji postulatów, ani nawet wycena ich kosztów (chyba tylko radna Sałata podawała szacunkowe wyliczenia kosztów swoich propozycji, całkiem nawet rozsądnych, jak np. kwestia szczepionek HPV dla młodzieży). Koncert życzeń to najlepsze określenia tego przedstawienia, które się tam dziś odbyło - radni chyba uznali, że to kontynuacja kampanii wyborczej i można do budżetu zaproponować wszystko. Prezydent natomiast zbył prawie każdą propozycję ogólnikami "pomyślimy, zobaczymy" etc. , nie zająknąwszy się słowem np. w kwestii tego, na co ma pójść prawie milion złotych zaplanowany na rozgrzebanie basenu, podczas gdy wiadomo, że pieniędzy z ZITu na ten cel na razie nie ma (i zrobimy wszystko, żeby na ten konkretny, niszczycielski pomysł ich nie było, jak zresztą powiedziałem). (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  RobertKoliński(2019-01-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Ręcznik z haftem
POLO z HAFTEM