Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ceny paliw nadal spadają

 
Elbląg, Ceny paliw nadal spadają Zestawienie sporządzone wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych (więcej na: paliwa.pl).
Rek

Dziś w polskich rafineriach benzyna tanieje średnio 40 zł/m3 (benzyna premium, czyli Pb98 30 zł/m3), a olej napędowy 6 zł/m3. Warto jednak pamiętać, że polski hurt paliwowy wciąż nie odreagował szoku, jaki światowym rynkom przyniosły pod koniec sierpnia m.in. decyzje OPEC.

 W polskich rafineriach ON jest więc nadal droższy ok. 13 gr/l brutto a benzyna ok. 3 gr/l niż w czwartek, 27 sierpnia. Średnia marża stacji na sprzedawanym paliwie w 2015 r. utrzymuje się zatem wciąż na poziomie ok. 2% ceny 1 litra paliwa.
     Średnie ceny na stacjach to: 4,32 zł/l ON; 4,60 zł/l Pb95 i 1,81 zł/l dla LPG*. Przez ostatnie 7 dni olej napędowy notuje więc -1 gr/l, benzyna -5 gr/l, a autogaz -4 gr/l. Po chwilowym wyhamowaniu spadków w końcówce ubiegłego tygodnia dziś – zgodnie zresztą z powszechnymi przewidywaniami, które przedstawialiśmy w ubiegłym tygodniu w prognozach komunikatu Polskiej Izby Paliw – rynek paliwowy powraca do tendencji zniżkowej.
     W porównaniu z początkiem lipca br. ceny detaliczne ON są dziś niższe o 41 gr/l, Pb95 spadły już o 38 gr/l, autogaz zaś jest tańszy o 6 gr/l. Zmniejsza się głębokie ostatnio zróżnicowanie cen obu podstawowych paliw. Dziś olej napędowy średnio jest tańszy od benzyny o 28 gr/l, podczas gdy jeszcze pod koniec sierpnia było to ok. 40 gr/l. W początkach czerwca było to tylko o ok. 11 gr/l, a w marcu paliwo dieslowskie (3/4 rynku w Polsce – jako że to podstawowe paliwo flot) było wyraźnie droższe od tego do silników o zapłonie iskrowym, stosowanych głównie w pojazdach prywatnych.
     Najtańszy olej napędowy mają tradycyjnie stacje w woj. śląskim: 4,22 zł/l (+3 gr/l od 9 września). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,43 zł/l (bez zmian przez ostatnie 7 dni). Największe zmiany to lubuskie: +5 gr/l, przy średniej 4,39 zł/l.
     Województwo dolnośląskie to z kolei najtańsza benzyna: średnia 4,51 zł/l (-6 gr/l); a zachodniopomorskie najdroższa: 4,67 zł/l (-3 gr/l przez ostatnie 7 dni). Największe spadki to podkarpackie: -7 gr/l przy średniej 4,63 zł/l.
     Stacje w woj. podkarpackim to tradycyjnie najtańszy autogaz: 1,74 zł/l (-8 gr/l – to zarazem największe spadki przez ostatnie 7 dni). Najdroższe jest to alternatywne paliwo w woj. lubuskim: 1,95 zł/l (-1 gr/l).
Polska Izba Paliw Płynnych
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe