Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co tam panie w elbląskiej gospodarce, czyli 2016 rok w pigułce

 
Elbląg, Co tam panie w elbląskiej gospodarce, czyli 2016 rok w pigułce Prace przy budowie trasy S7 idą zgodnie z planem (fot. MS, archiwum portEl.pl)
Rek

Najbardziej gorącym gospodarczym tematem mijającego roku okazała się sytuacja w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Miejska spółka w ciągu roku ma już trzeciego prezesa, sprawę głośnego przetargu na modernizację sieci bada prokuratura, a Elbląg stoi przed dramatycznym wyborem: kto będzie dostarczał ciepło mieszkańcom w najbliższej przyszłości. Co jeszcze zasługiwało na uwagę w elbląskiej gospodarce? Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd.

Mimo zimy problem jest gorący. Pod koniec roku główny dostawca ciepła w Elblągu – Energa Kogeneracja – postawiła miastu ultimatum: albo samorząd podpisze wieloletnią umowę na dostawę ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej i wówczas Energa zmodernizuje swoją elektrociepłownię, albo już za trzy lata większość mieszkańców będzie marzła w domach i firmach, bo stare kotły przy ul. Elektrycznej trzeba będzie zlikwidować, ponieważ nie spełniają unijnych wymogów.
     Sprawa jest znana kolejnym władzom miasta od co najmniej 2010 roku, kiedy to ówczesny prezydent Henryk Słonina chciał sprzedać EPEC elbląskiej Elektrociepłowni (dzisiaj to właśnie Energa Kogeneracja). Wówczas radni podnieśli larum, że wyprzedawane są rodowe srebra, dzisiaj biją na alarm ponownie, gdy okazało się, że mieszkańcom wkrótce grożą zimne kaloryfery. Co działo się przez sześć lat? Z naszych informacji wynika, że kolejne władze Elbląga przeciągały temat w czasie, mimo różnych propozycji zgłaszanych przez branżę ciepłowniczą (o czym wkrótce napiszemy). A efekt jest taki, że dzisiaj samorząd musi podejmować decyzje na szybko i pod presją czasu.
     Sprawie nie pomaga z pewnością atmosfera wokół EPEC, a konkretnie wokół przetargu na modernizację miejskiej sieci ciepłowniczej. Dla dotychczasowego prezesa Łukasza Piśkiewicza oznaczała ona koniec kariery w miejskiej spółce, jego następca Jerzy Dombrowski kierował nią zaledwie kilka miesięcy i sam zrezygnował, teraz z problemem mierzy się Krzysztof Krasowski, który jeszcze niedawno był prezesem... Energi Kogeneracji. Co ciekawe jego miejsce w Energi zajął Krzysztof Żochowski, który przyszedł z... EPEC-u. I tak panowie zamienili się miejscami, a co z tego wyniknie, przekonamy się już w przyszłym roku.
     
     Śmieciowy problem
     
Grupę Energa zasilił także Michał Wawryn, który w marcu zrezygnował z kierowania Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, od kilku lat przeżywającym finansowe problemy. Do dzisiaj nie ma chętnych do objęcia tej funkcji, spółką kieruje więc prokurent. Spółka nadal przynosi straty, choć dzięki wygranemu przetargowi na wywóz odpadów w jednym sektorze oraz przetargu na letnie i zimowe utrzymanie elbląskich ulic straty nie są gigantyczne.
     Jedyną nadzieją na ratunek dla MPO może w tej sytuacji okazać się ustawa dopuszczająca tak zwany system in-house, który umożliwia samorządom zlecanie bez przetargu wywozu śmieci własnym spółkom. Nowe prawo wchodzi w życie już 1 stycznia, problem w tym że Elbląg będzie mógł z niego skorzystać dopiero, gdy wygasną obecne umowy, a stanie się to za dwa lata. Nawet jednak wtedy MPO musi zostać doposażone w nowy sprzęt, bo stary się po prostu sypie.
     Temat gospodarki odpadami, a w szczególności wysokości opłat za wywóz śmieci, zdominował ostatnie miesiące na forum Rady Miejskiej. Prezydent chciał początkowo wprowadzić podwyżki dla mieszkańców sięgające 25 procent, by pokryć deficyt między kosztami obsługi systemu a wpłatami od elblążan. Skąd się on wziął? Ze statystyk wynika, że elblążanie wyrzucają więcej odpadów, a to dodatkowo kosztuje, wyższe są też ceny przewoźników, którzy wygrali ostatni przetarg. Po wielu dyskusjach radni zgodzili się na salomonowe rozwiązanie: opłaty od 1 marca pójdą w górę o ok. 18 procent, a całemu systemowi gospodarowania odpadami w mieście przyjrzy się doraźna komisja, która ma stwierdzić, co trzeba poprawić, by było lepiej i taniej.
     
     Działki w cenie
     
Mijający rok był mimo tych problemów korzystny dla miejskiego budżetu. Zadłużenie samorządu systematycznie maleje, prezydent Witold Wróblewski i urzędnicy pozyskali kolejne miliony ze źródeł zewnętrznych na inwestycje. Miasto rozpoczęło modernizację basenu przy ul. Robotniczej, prowadzi negocjacje na temat projektu rewitalizacji kąpieliska przy ul. Spacerowej. Są też pieniądze (9,3 mln zł z funduszy unijnych) na budowę nowej trakcji tramwajowej w ciągu ul. 12 Lutego i Grota-Roweckiego), czekają do wzięcia środki na budowę wiaduktu na Zatorze czy inwestycje w szpitalu. Cieniem na inwestycjach kładzie się za to sprawa toru łyżwiarsko-wrotkarskiego, który do dzisiaj nie został skończony i sportowcy zostali na lodzie.
     Miastu udało się za to zrealizować plany związane ze sprzedażą nieruchomości, głównie gruntów pod prywatne inwestycje. Pod młotek za ponad 4,5 miliona złotych poszedł na przykład atrakcyjny teren przy ul. Sadowej, gdzie już wiosną rozpocznie się budowa osiedla mieszkaniowego. To potwierdza, że deweloperzy w naszym mieście nadal trzymają się mocno – nowe mieszkania powstają na starówce czy Bielanach, mają też powstać na słynnej działce po galerii handlowej Porto55 przy ul. Nowowiejskiej, bo syndykowi udało się wreszcie sprzedać nieruchomość. Skoro takie inwestycje powstają, to znaczy że popyt też jest spory, a to świadczy o niezłej kondycji finansowej przedsiębiorczych elblążan. Notabene w niezłej kondycji są też wielkie sieci dyskontowe, które fundują nam w mieście kolejne markety.
     
     Meblarze trzymają się mocno
     
W mijającym roku Elbląg nie doczekał się za to wielkich inwestorów z zewnątrz, którzy – jak niektórzy oczekują „wyłożą grubą kasę i zatrudnią tysiące ludzi”. Może jakieś efekty przyniesie październikowa wizyta w naszym mieście biznesmenów polonijnych z całego świata. Ale na razie trzeba docenić trud rodzimych przedsiębiorców, którzy bez rozgłosu inwestują w rozwój swoich firm. Tutaj palmę pierwszeństwa od lat dzierży rodzina Wójcików, która w tym roku rozpoczęła rozbudowę fabryki przy ul. Mazurskiej. Ale w tyle nie pozostają inni. Nowe miejsca działalności otworzył Extom czy Kris Mar, co jest dowodem siły całej elbląskiej branży meblarskiej.
     Inwestorzy w Elblągu liczą na powiększenie specjalnej strefy ekonomicznej o kolejne tereny na Modrzewinie i przy ul. Mazurskiej, dzięki czemu mogliby liczyć na kolejne zwolnienia z podatku dochodowego. Elbląscy radni przyjęli uchwałę w tej sprawie, ale decyzja należy do Rady Ministrów. Na razie cieszy się z niej Braniewo, które od 21 grudnia ma w strefie pierwszą swoją działkę – niespełna 8-hektarowy teren blisko dworca i torów kolejowych.
     
     Okno na świat
     
Elblążanom pozostaje za to kibicować drogowcom, by jak najszybciej udało się skończyć budowę trasy S7 do Gdańska, dzięki czemu nasze miasto zyska szybkie połączenie z Trójmiastem, a to dla rozwoju lokalnej gospodarki ma kapitalne znaczenie. Prace idą zgodnie z planem, więc wiele wskazuje na to, że już jesienią 2018 roku pojedziemy po dwupasmowej jezdni o ekspresowym standardzie.
     Trochę dłużej będziemy musieli poczekać na przekop Mierzei Wiślanej, ale i tutaj – jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w Elblągu jesienią, że kanał powstanie do 2022 roku, a rząd przyjął harmonogram prac. Pierwszy punkt już został zrealizowany – Urząd Morski w Gdyni wybrał kilka dni temu firmy, które za 5,2 mln złotych opracują projekt kanału i będą nadzorować prace budowlane. Nadal problemem jest sprzeciw mieszkańców Krynicy Morskiej i ekologów, więc sprawa przekopu jeszcze będzie budzić emocje.
     
     Zmiany w browarze
     
Kadrowym newsem roku w elbląskiej gospodarce była zmiana na stanowisku dyrektora elbląskiego browaru. Z końcem grudnia na emeryturę odchodzi Roman Korzeniowski, związany z browarem od 41 lat, od 2004 był jego dyrektorem. Zanim odszedł, zdążył przywrócić na rynek markę EB, przed czym tyle lat wzbraniała się Grupa Żywiec. Następcą Romana Korzeniowskiego został 48-letni Jacek Sawicki, który od 11 lat jest szefem produkcji elbląskiego browaru.

  Roman Korzeniowski odchodzi z browaru (fot. AD, archiwum portEl.pl) Roman Korzeniowski odchodzi z browaru (fot. AD, archiwum portEl.pl)


     A skoro jesteśmy przy temacie stanowisk pracy, to na koniec - jak już tradycyjnie czynimy w naszych gospodarczych podsumowaniach - kwestia bezrobocia. W Elblągu systematycznie spada, na koniec listopada wyniosło 11,5 proc. (przy 13 proc. rok temu). Wielu przedsiębiorców narzeka, że nie ma odpowiednich kandydatów do pracy, a sami kandydaci narzekają, że przedsiębiorcy nie chcą więcej płacić. Ten odwieczny dylemat – jak się okazuje – pomagają w części rozwiązać pracownicy z Ukrainy i Białorusi, którzy chętnie przyjeżdżają do pracy na przykład na elbląskich budowach. Tylko w pierwszym półroczu firmy sprowadziły do Elbląga i powiatu 350 pracowników ze Wschodu...
     
     W sobotę już ostatni odcinek naszych podsumowań. Przyjrzymy się elbląskiej kulturze. 
     

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Niespotykany od ponad 15 lat boom na inwestycje mieszkaniowe w Elblągu i faktyczny koniec monopolu PB MYTYCH w naszym mieście. Kryzys dealerów motoryzacyjnych, którzy przestają być ważną częścią elbląskiego biznesu. Ekspansja sieciowego handlu (Biedronka, Lidl, Małpka, Żabka). Demontaż struktury urzędniczej odpowiedzialnej za pozyskiwanie w UM środków unijnych i obsługę inwestorów (odejścia, dymisje). Pierwsza od lat nieudana rekrutacja PWSZ pomimo największej w historii akcji promocyjnej studiowania w Elblągu. Paradoksy - konsumpcja programu Rodzina 500+ nie wpływa na zmniejszenie zadłużenia lokali komunalnych ZBK. Subiektywna errata Państwa przeglądu tego roku. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 2
  TheMonoMen(2016-12-30)
 • @TheMonoMen - Kurde, przez senność nie trafiłem w łapkę w górę. odejmij sobie jedno negatywne oczko i dodaj jedno pozytywne :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2016-12-30)
 • Od 30 lat nie pojawił się tu ANI jeden poważny inwestor z zewnątrz, który zatrudniłby chociaż ze 100 osób. Kompletną stagnację gospodarczą najlepiej obrazuje już sama treść tego artykułu, który opisuje praktycznie tylko wydarzenia z elbląskich spółek komunalnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  RedaktorJabłkalski(2016-12-31)
 • "Różne propozycje zgłaszane przez branżę ciepłowniczą" ? Panie Rafale, Pan w to uwierzył ? Nie było żadnych propozycji. Było napychanie kabzy. Propozycje to zgłaszał MPEC Olsztyn. Koniecznie niech Pan o tym napisze. U nas jedynie był płacz na niedobrą EC Kogeneracja i nic więcej. Dokumenty na stół panie Rafale. Niech one mówią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  Ukrop(2016-12-31)
 • redaktor @Ukrop - Wkrótce pokażemy dokumenty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  redaktor(2016-12-31)
 • w gospodarce jak zwykle bez zmian- bo praktycznie nie istnieje poza kilkoma firmami stale od lat tymi samymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  maniek77(2016-12-31)
 • dobre informacje o naszym mieście tylko cieszą. szkoda, że nie mozna tego powiedzieć o nastepcy od roku Alstom Power na ul stoczniowej 2,czyli GE. W pierwszych dwoch latach do zwolnienia kilkaset osób, to nie jest dobry prognostyk. Liczę, że prezydent w nadchodzacym roku nawiąze dobry kontakt z właścicielami dwoch najbardziej znanych dzialek w mieście / P. Majkowski- pl Konstytucji i P. Przezpolewski - Starówka - rozpoczęta kilkanaście lat temu budowa kamienniczki naprzeciwko hotelu Pod Lwem. / i wspomoże nie mandatami, a pomysłem rozwiazania problemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2016-12-31)
 • Upada zakład po zakładzie w Elblągu a winny jest olsztyn. PRECZ Z olsztynem. ELBLĄG do POMORZA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-12-31)
 • Wielkie larum, akurat byli alstomowscy nie powinni narzekać sporo zarabiali i zarabiają, a GE jak to GE po co walczyć z największym producentem turbin w Europie jak można go kupić i rozpi..er..dolic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Rik(2016-12-31)
 • a nowy blok na ekoopał to dopiero niewypał, prokurator chyba jeszcze nic nie wie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-12-31)
 • a gdzie są chocby 3 zdania o firmach z adresu Stoczniowa 2,a zwlaszacza General Electric ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-01-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM