UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Coraz więcej obcokrajowców w Elblągu

Elbląg, Coraz więcej obcokrajowców w Elblągu
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Składki odprowadzane za obcokrajowców trafiają do ZUS – wciąż rośnie liczba legalnie zatrudnionych. Pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w regionie ZUS w Elblągu pod koniec 2017 roku było 1814. Do ubezpieczeń zgłoszono prawie 1000 osób obcych narodowości. Są to osoby zatrudnione oraz prowadzące własne firmy na terenie naszego kraju.

Absolutną większością są ubezpieczeni posiadający paszport ukraiński, chociaż w ostatnim roku ubyło nam aż 346. Obecnie mamy 296 zatrudnionych Ukraińców. Następni pod względem liczebności są Białorusini.
       Pracowników pochodzących z innych krajów wciąż przybywa. Grupą dominującą są obywatele Ukrainy. Inną narodowością, której obywatele zasilili szeregi polskich pracowników są Białorusinie. Liczba zatrudnionych tej narodowości wzrosła w ciągu 2017 roku aż o 100 osób. Ukraińcy stanowią największą grupę zatrudnionych cudzoziemców w całym kraju. Wpływ na to ma zapewne fakt, iż Ukraina jest naszym bliskim sąsiadem. Przepisy odnoszące się do zatrudnienia obywateli innych państw, w ostatnim czasie były wielokrotnie upraszczane. W całym kraju zgłoszonych do ubezpieczeń jest już ponad 440 tys. obywateli obcych narodowości. Aż 316 tys. stanowią obywatele Ukrainy. W 2016 roku zgłoszonych w ZUS było ok. 294 tys. zatrudnionych cudzoziemców. Ukraińców było zaledwie 194 tys. Składki odprowadzane za obywateli innych państw zasilają budżet naszego państwa. Zasady zatrudnienia obcokrajowca są takie same jak naszego obywatela. Odprowadzane składki również są takie same. Wpłacane środki trafiają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z funduszu tego dokonywane są wypłaty emerytur i rent. Legalne zatrudnienie pracownika innej narodowości ma duży wpływ na Polski system emerytalno-rentowy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, system opłacania składek jest taki sam dla obywateli Polski jaki i innych narodowości. Składki z tego tytułu odprowadza w naszym kraju ponad 17680 obcokrajowców. Wśród nich są przedstawiciele różnych narodowości, zarówno naszych bliskich sąsiadów jak i bardziej egzotycznych krajów. Na terenie ZUS w Elblągu dominują osoby posiadające paszport armeński, rosyjski, mołdawski, niemiecki oraz włoski. W przypadku krajów egzotycznych, mamy na naszym terenie przedstawicieli Angolii, Argentyny, Egiptu, Etiopii, Indonezji, Kenii, Libii, Mongolii, Nikararaguy, Południowejafryki oraz Ugandy.
       Najwięcej obcokrajowców decyduje się na osiedlenie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Kraków. Przeważnie wykonują oni prace fizyczną.
      
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama