UWAGA!

Teraz ja - Cuda na Warmii i Mazurach

 Elbląg, Cuda na Warmii i Mazurach
(fot. nadesłane)

Cudów w przeszłości Prus Wschodnich było co nie miara, a to za przyczyną pojawiania się Matki Boskiej na drzewach w wielu miejscowościach, z których najbardziej znane przypadki to Święta Lipka, Stoczek, Krosno czy Gietrzwałd. Polska, nie chcąc być gorszą, na tych terenach poszukiwała czegoś nowego. 

I znalazła, a to za sprawą działaczy i finalnie prezydenta Komorowskiego. Otóż prezydent uznał Kanał Elbląski "jednym z 7 cudów Polski ". I słusznie, choć niekoniecznie, bo obiekt wybudowany był przez Georga Jakoba Stenke, Niemca, na zlecenie Fryderyka Wilhelma II, też Niemca. Celem było połączenie Prus Wschodnich z Bałtykiem w XIX wieku. Niestety idea transportowej roli kanału upadła szybko, gdyż pojawiły się inne, wydajniejsze i szybsze możliwości transportu.
       Pozostał nam Kanał jako relikt przeszłości, wręcz pomnik braku przemyślanej wizji dla inwestycji, które mogą okazać się "strzałem w kolano". Odnosi się to także do całej Polski, gdzie za unijne pieniądze zrealizowano różne "innowacyjne" przedsięwzięcia, za które Unia chce teraz rozliczyć, do zwrotu środków włącznie. U nas nadal krąży widmo wykonania przekopu Mierzei Wiślanej, którego główny cel jest podobny do tego, jaki postawiono sobie w Prusach Wschodnich, ale w XIX wieku. Ideologowie przekopu Mierzei Wiślanej powinni przemyśleć swoje plany, zwłaszcza, jeśli chcą posłużyć się także unijnymi środkami.
       Minęły już czasy, gdzie przyznawano środki na zakładanie sadów orzecha włoskiego na północy Polski, gdzie nie miał prawa rosnąć czy upraw gruszy ekologicznej... Nie przejdą numery z "innowacyjnością", gdzie wystarczyło napisać we wniosku, że łopata o zmnienionym trzonku i kącie nachylania jest urządzeniem innowacyjnym. Potwierdzi to każdy, kto składał podobne wnioski - wystarczyło napisać we wniosku kilkaset razy, że maszyna czy technologia jest innowacyjna... Dzisiaj Unia się zorientowała i wysyła swoich inspektorów na kontrole z zagrożeniem zwrotu środków w przypadku nietrafionych inwestycji.
       Cieszy natomiast to, że robi się wszystko, aby kanał nadal był największą atrakcją turystyczną tych terenów. W 2015 roku kanał wznowi swoją turystyczną misję. Ponadto lokalne władze wystąpiły do UNESCO (która to organizacja specjalizuje się w propagowaniu cudów, w tym przypadku już " Cudów Świata") o umieszczenie Kanału Elbląskiego na liście Światowego Dziedzictwa Kultury. Myślę, że z pozyskaniem środków z UE właśnie na ten cel nie powinno być problemów, a Elbląg stanie się mekką "podróży statkiem po trawie"... Pozostałe zaś wizje należy ponownie przemyśleć, aby nie obudzić się z ręką w nocniku...
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.8 6 8

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ostatni "cud" to targowisko w Tolkmicku bez sprzedawców i kupujących od paru miesięcy.
  • Jaka warmia i mazury. Żuławy -Wybrzeże.
  • Dziennikarzu - pisz prawdę: Kanał Elbląski został uznany za jeden z 7 cudów Polski w rankingu Rzeczpospolitej, a prezydent Bronisław Komorowski uznał Kanał Elbląski pomnikiem historii. Wniosek o wpis na listę UNESCO dotyczy tylko pochylni, a nie całego systemu wodnego Kanału Elbląskiego. Przekop Mierzei Wiślanej, aż się prosi by mogła być rozwijana XIX wieczna myśl rajców elbląskich dotycząca połączeń wodnych - jak widać nie taka głupia, skoro przez lata (wieki) przynosiła dochody.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    pomnikhistorii(2014-11-23)
  • " Pomnikuhistorii", masz racje ale nie o to w felietonie chodzi, tylko o szerszy aspekt.
  • Nie znajduję szerszego aspektu, tylko bajdurzenie nie wiadomo o czym, ale nie dziwota - pisanie jest sztuką wielką, . .. . Kwestionowanie XIX wiecznego genialnego pomysłu połączenia Powiśla i Żuław drogami wodnymi z morzem - to ma być tym szerszym przesłaniem??? Pewnie tak, bo ostatnio podjęte decyzje dotyczą rozwoju Elbląga bez obszaru Kanału Elbląskiego, a poza tym takie drobiazgi: Promocja "cudu" powinna podpierać się faktami, bo potem mamy promocyjną nazwę Kanał Ostródzko-Elbląski, . .. Wytyczanie kierunków rozwoju, tym bardziej - winno być podparte analizami ekonomicznymi, a nie domysłami, . .. Wspomniane na wstępie cuda można wykorzystać do tworzenia sieciowych produktów turystycznych, ale nie ma takiej podpowiedzi, . .. I co by tu jeszcze w szerszym kontekście tego artykułu, no może taka konkluzja: zapomnijcie o szerszym rozwoju, skupcie się na granicach Elbląga i niedługo będzie zaścianek, . .. .a Elbląg powinien promieniować na cały region, . ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Takietambajdurzenieoniczym(2014-11-23)
  • no dobrze, Elbląg powinien promieniować na cały region. Czym ma promieniować? Piekarczykiem na Sylwestra? Regularnie psutymi i pustymi wiatami na Górze, Czy niemiłosiernie eksploatowaną Orkiestrą Kameralną? Czy w kółko kręconymi koncepcjami strategii rozwoju kultury? Statek po trawie, ale obrosnięty dziesiątkami imprez!!! Bez tego nici!
  • No to dobrze się rozumiemy, trzeba było tak od razu, . ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    0
    rozumnyinaczej,...(2014-11-24)
  • i to bardzo szybko i intensywnie, bo Ostróda przechwyci inicjatywę i wtedy nici z dochodu.
Reklama