Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Cuda na Warmii i Mazurach

Elbląg, Teraz ja - Cuda na Warmii i Mazurach
(fot. nadesłane)

Cudów w przeszłości Prus Wschodnich było co nie miara, a to za przyczyną pojawiania się Matki Boskiej na drzewach w wielu miejscowościach, z których najbardziej znane przypadki to Święta Lipka, Stoczek, Krosno czy Gietrzwałd. Polska, nie chcąc być gorszą, na tych terenach poszukiwała czegoś nowego. 

I znalazła, a to za sprawą działaczy i finalnie prezydenta Komorowskiego. Otóż prezydent uznał Kanał Elbląski "jednym z 7 cudów Polski ". I słusznie, choć niekoniecznie, bo obiekt wybudowany był przez Georga Jakoba Stenke, Niemca, na zlecenie Fryderyka Wilhelma II, też Niemca. Celem było połączenie Prus Wschodnich z Bałtykiem w XIX wieku. Niestety idea transportowej roli kanału upadła szybko, gdyż pojawiły się inne, wydajniejsze i szybsze możliwości transportu.
     Pozostał nam Kanał jako relikt przeszłości, wręcz pomnik braku przemyślanej wizji dla inwestycji, które mogą okazać się "strzałem w kolano". Odnosi się to także do całej Polski, gdzie za unijne pieniądze zrealizowano różne "innowacyjne" przedsięwzięcia, za które Unia chce teraz rozliczyć, do zwrotu środków włącznie. U nas nadal krąży widmo wykonania przekopu Mierzei Wiślanej, którego główny cel jest podobny do tego, jaki postawiono sobie w Prusach Wschodnich, ale w XIX wieku. Ideologowie przekopu Mierzei Wiślanej powinni przemyśleć swoje plany, zwłaszcza, jeśli chcą posłużyć się także unijnymi środkami.
     Minęły już czasy, gdzie przyznawano środki na zakładanie sadów orzecha włoskiego na północy Polski, gdzie nie miał prawa rosnąć czy upraw gruszy ekologicznej... Nie przejdą numery z "innowacyjnością", gdzie wystarczyło napisać we wniosku, że łopata o zmnienionym trzonku i kącie nachylania jest urządzeniem innowacyjnym. Potwierdzi to każdy, kto składał podobne wnioski - wystarczyło napisać we wniosku kilkaset razy, że maszyna czy technologia jest innowacyjna... Dzisiaj Unia się zorientowała i wysyła swoich inspektorów na kontrole z zagrożeniem zwrotu środków w przypadku nietrafionych inwestycji.
     Cieszy natomiast to, że robi się wszystko, aby kanał nadal był największą atrakcją turystyczną tych terenów. W 2015 roku kanał wznowi swoją turystyczną misję. Ponadto lokalne władze wystąpiły do UNESCO (która to organizacja specjalizuje się w propagowaniu cudów, w tym przypadku już " Cudów Świata") o umieszczenie Kanału Elbląskiego na liście Światowego Dziedzictwa Kultury. Myślę, że z pozyskaniem środków z UE właśnie na ten cel nie powinno być problemów, a Elbląg stanie się mekką "podróży statkiem po trawie"... Pozostałe zaś wizje należy ponownie przemyśleć, aby nie obudzić się z ręką w nocniku...
Elbingerer
Liczba publikacji: 145
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.8 6 8

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ostatni "cud" to targowisko w Tolkmicku bez sprzedawców i kupujących od paru miesięcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  tolk(2014-11-23)
 • Jaka warmia i mazury. Żuławy -Wybrzeże.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2014-11-23)
 • Dziennikarzu - pisz prawdę: Kanał Elbląski został uznany za jeden z 7 cudów Polski w rankingu Rzeczpospolitej, a prezydent Bronisław Komorowski uznał Kanał Elbląski pomnikiem historii. Wniosek o wpis na listę UNESCO dotyczy tylko pochylni, a nie całego systemu wodnego Kanału Elbląskiego. Przekop Mierzei Wiślanej, aż się prosi by mogła być rozwijana XIX wieczna myśl rajców elbląskich dotycząca połączeń wodnych - jak widać nie taka głupia, skoro przez lata (wieki) przynosiła dochody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  pomnikhistorii(2014-11-23)
 • " Pomnikuhistorii", masz racje ale nie o to w felietonie chodzi, tylko o szerszy aspekt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2014-11-23)
 • Nie znajduję szerszego aspektu, tylko bajdurzenie nie wiadomo o czym, ale nie dziwota - pisanie jest sztuką wielką, . .. . Kwestionowanie XIX wiecznego genialnego pomysłu połączenia Powiśla i Żuław drogami wodnymi z morzem - to ma być tym szerszym przesłaniem??? Pewnie tak, bo ostatnio podjęte decyzje dotyczą rozwoju Elbląga bez obszaru Kanału Elbląskiego, a poza tym takie drobiazgi: Promocja "cudu" powinna podpierać się faktami, bo potem mamy promocyjną nazwę Kanał Ostródzko-Elbląski, . .. Wytyczanie kierunków rozwoju, tym bardziej - winno być podparte analizami ekonomicznymi, a nie domysłami, . .. Wspomniane na wstępie cuda można wykorzystać do tworzenia sieciowych produktów turystycznych, ale nie ma takiej podpowiedzi, . .. I co by tu jeszcze w szerszym kontekście tego artykułu, no może taka konkluzja: zapomnijcie o szerszym rozwoju, skupcie się na granicach Elbląga i niedługo będzie zaścianek, . .. .a Elbląg powinien promieniować na cały region, . ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Takietambajdurzenieoniczym(2014-11-23)
 • no dobrze, Elbląg powinien promieniować na cały region. Czym ma promieniować? Piekarczykiem na Sylwestra? Regularnie psutymi i pustymi wiatami na Górze, Czy niemiłosiernie eksploatowaną Orkiestrą Kameralną? Czy w kółko kręconymi koncepcjami strategii rozwoju kultury? Statek po trawie, ale obrosnięty dziesiątkami imprez!!! Bez tego nici!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2014-11-24)
 • No to dobrze się rozumiemy, trzeba było tak od razu, . ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  rozumnyinaczej,...(2014-11-24)
 • i to bardzo szybko i intensywnie, bo Ostróda przechwyci inicjatywę i wtedy nici z dochodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2014-12-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne BMW
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku