Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Otwarcie wiaduktu z prezydentem Otwarcie wiaduktu z prezydentem

Czas na Białystok

Władze Kaliningradu szukają poważnych zagranicznych partnerów do współpracy. Przejawiają przy tym dużą aktywność, co zapewne jest podyktowane zbliżającym się rozszerzeniem Unii Europejskiej, która zamierza wprowadzić dla wszystkich obywateli federacji rosyjskiej, w tym dla mieszkańców obwodu obowiązek posiadania wiz przy przekraczaniu granicy. Politycy uważają, że współpraca z miastami zaprzyjaźnionymi może być jednym ze sposobów łagodzenia zbliżającej się izolacji całego obwodu.

Kaliningrad współpracuje w wieloma polskimi miastami, z sześcioma (w tym także z Elblągiem) ma podpisane stosowne umowy i porozumienia o partnerskiej współpracy. Wciąż się poszerza liczba polskich miast zaprzyjaźnionych z Kaliningradem. W tym roku została podpisana kolejna umowa o współpracy Kaliningradu z Łodzią.
     W sobotę podczas Dni Białegostoku, na których gościli przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast z Łotwy, Litwy, Rosji i Włoch, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Białymstokiem i Kaliningradem.
     Zakłada ono wszechstronną współpracę miast. Będą inicjowane wspólne działania w zakresie współpracy gospodarczej. Partnerzy liczą na zainteresowanie działających na ich terenie firm. Zgodnie z porozumieniem strony wspólnie będą dążyć do rozwiązywania problemów związanych z ochroną środowiska, infrastrukturą komunalną. Umowa przewiduje zacieśnianie wymiany kulturalnej i sportowej. Wkrótce też - jak podała agencja Nowosti - ma zostać podpisana ważna umowa o budowie nad Pregołą dużego polskiego zakładu szwalniczego.
     Wicemer Kaliningradu Jewgienij Koniuszenko jest zdania, że współpraca z Białymstokiem pomoże w utrzymaniu normalnych międzyludzkich stosunków, zwłaszcza po lipcu 2003 r., kiedy to Polska wprowadzi obowiązek wizowy dla swoich wschodnich sąsiadów.
     Z kolei samorządowcy Białegostoku są przekonani, że po przyjęciu w szeregi Unii Europejskiej nowych państw (Polski i Litwy), znacznie wzrośnie rola samego Kaliningradu, który stanie się pomostem w kontaktach z Federacją Rosyjską.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Domena .pl