Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga 2018. Dni Elbląga 2018.

Czas na województwo żuławskie! (list czytelnika)

 
Elbląg, Czas na województwo żuławskie! (list czytelnika) fot. Grzegorz Kuczyński, archiwum portEl
Rek

Przedsięwzięcia polityczne i gospodarcze związane z naszym miastem, jakie ostatnio pojawiły się w zapowiedziach polityków, rozbudziły nadzieje wielu elblążan dotyczące przyszłości nie tylko miasta, ale także całego regionu elbląskiego.

Dają one niewątpliwy asumpt do podjęcia społecznej inicjatywy związanej z utworzeniem nowej jednostki administracyjnej województwa żuławskiego. Planowana budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a także realny już zamysł związany ze stacjonowaniem Dowództwa flanki wschodniej NATO w Elblągu to dobre prognozy, aby wspólna społeczna inicjatywa elblążan mogła zakończyć się sukcesem.
     Projekty te stanowią tylko wstępną listę, którą będziemy mogli sukcesywnie uzupełniać o kolejne pomysły, wykorzystując szeroki akces mieszkańców w podejmowaniu decyzji.
     Dobry klimat dla naszych planów stanowić mogą rządowe plany związane z opracowaniem nowego podziału administracyjnego kraju.
     Wzmocnienie Elbląga i całego regionu elbląskiego jako silnego ośrodka administracyjnego to szansa na jego stabilny i zrównoważony rozwój. To także podniesienie prestiżu historycznego regionu Żuław.
     Zamysł budowy drogi wodnej jest przełomową ideą w życiu Elbląga. Proces rozwoju miasta i przyległych obszarów to jednak przede wszystkim efekt udziału w życiu społecznym jego mieszkańców, ich postawy, oczekiwania, ale także jakość kapitału ludzkiego i polityki realizowanej przez lokalne władze. Władze, które mogą zyskać status władz wojewódzkich.
     Nasze miasto, region elbląski, jego mieszkańcy mają niebywałą, być może niepowtarzalną szansę, aby pozbyć się kompleksów prowincjonalizmu i zaściankowości. Sięgnijmy po nią.

imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • cyt. : "(. .. ) pozbyć się kompleksów prowincjonalizmu i zaściankowości. " - wydaje się mi, że nie mamy takich kompleksów, ale mam nieodparte wrażenie, że usilnie ten prowincjonalizm i tę zaściankowość próbuje się nam wmówić. Jak najbardziej jestem za utworzeniem województwa żuławskiego, a jeżeli nie jest to możliwe to powinniśmy być przyłączeni do woj. pomorskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2016-11-03)
 • SUPER teraz tylko walczmy o to by powstał nowy podział administracyjny Polski i by wyzwolić sie ze szpon olsztyna. Zobaczymy kogo znajdzie pijawka jak Elbląg będzie miastem wojewódzkim. NATYCHMIAST należało by się upomnieć o to wszystko co wywieziono z Elbląga na bagna. Po prostu wystawmy rachunek za krzywdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2016-11-03)
 • Wreszcie referendum które się odbyło i wszyscy Elblążanie powiedzieli NIE dla olsztyna będzie wdrożone w życie. referendum było ważne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2016-11-03)
 • Zdecydowanie TAK dla Województwa Żuławskiego pozbawionego animozji, nienawiści czy wykorzystywania przez Olsztyn. Województwo, które powinno zostać powiększone o tereny jezior czyli Ostródy i Iławy co zwiększy atrakcyjność żeglugową naszego pięknego unikatu jakim jest Kanał Elbląski. Wspólne cele i problemy będziemy łatwiej realizowali przy zgodzie i równym traktowaniu mniejszych ośrodków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 0
  (2016-11-03)
 • trudno bolszewizm i oczekiwania jedynie socjalu pogodzić z nowoczesnością, przedsiębiorczością i gospodarnością a bez tych przymiotów zapomnijcie o jakimkolwiek wzlocie tego obecnego zapyziałego zakątka - Województwo - dobre sobie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 7
  AMalejużniekoniecznie(2016-11-03)
 • Ludzie o czym wy mówicie. .. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  (2016-11-03)
 • Jak ma się cokolwiek udać skoro autor pomysłu boi się podpisać imieniem? Wie, że hejt zniszczy każdą ideę, nawet najmądrzejszą. Dlatego to zawsze będzie prowincjonalny grajdołek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  cynik(2016-11-05)
 • Osobiście nie odczuwam aby miast cierpiało na kompleks zaściankowości i prowincjonalizmu. Jak również nie mam pewności że przeniesienie struktury dowódczej do Elbląga i przekop spowodują że miasto nagle urośnie do roli potęgi administracyjnej regionu. Natomiast w pełni zgadzam z przedmówcami że podstawowym czynnikiem blokującym rozwój miasta jest Olsztyn dbający wyraznie o własny interes. Widocznym przykładem jest budowa infrastruktury drogowej gdzie pierwszeństwo przed dokończeniem jednego z ważniejszych odcinków w kraju drogi S7Gdańsk- Elbląg dostały obwodnice Olsztyna i połączenie do S7.To oczywiście tylko jeden z przykładów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2016-11-07)
 • Społeczna inicjatywa elblążan w temacie nowego podziału administracyjnego? Myślę, że działalność tej samej grupy ludzi pod różnymi szyldami, ich inicjatywy typu referenda i wydarzenia z tym związane, skutecznie i na długie lata zniechęciły elblążan do społecznych inicjatyw. Artykuł i propozycja jakoś nie wywołała dyskusji ani większego zainteresowania. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-11-08)
 • tylko idiota nie chciałby województwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2016-11-25)
 • Jestem za
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2017-01-02)
 • Jestem iławianinem i jestem za utworzeniem nowego województwa. My też nie lubimy Olsztyna. Na siłę się nas utożsamia z Warmią i Mazurami, podczas gdy Iława leży na Powiślu, krainie rozdzielonej pomiędzy pomorskie i warmińsko-mazurskie. Pora zakończyć z tym zakłamaniem, bo my takie Mazury jak ze Sosnowca Śląsk. Nic nas nie łączy z Olsztynem. Olsztyn dba głównie o leczenie własnych kompleksów. Wybudował sobie za unijne środki tramwaje z zazdrości do Elbląga. Nam iławianom też zazdroszczą dobrego połączenia kolejowego i pewnie teraz marzy im się pendolino. Nie mamy z tym miastem żadnych powiązań historycznych. Iława podlega pod Olsztyn od 1945 r. Za Niemca podobnie jak Elbląg byliśmy w rejencji kwidzyńskiej. Dla nas cywilizacja kończy się na DK7,dalej jest "dziki wschód". Powinno powstać nowe województwo pomiędzy Wisłą na zachodzie a Pasłęką na wschodzie, gdzie wreszcie całe Żuławy i całe Powiśle będzie w jednym regionie niepodzielone. Nazwę województwa zmieniłbym na Żuławsko-powiślańskie. Stolica mogłaby być albo tylko w Elblągu albo w dwóch miastach: Elbląg i Grudziądz (tak jak Bydgoszcz i Toruń w kuj-pom).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2017-01-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Clinex Grill
Szkolna Wyprawka
Wyprawka Szkolna