Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czekają nas podwyżki za wodę i ścieki

 
Elbląg, Czekają nas podwyżki za wodę i ścieki (fot. archiwum portEl.pl)
Rek

Na listopadowej sesji elbląscy radni mają po raz pierwszy od 2015 roku głosować w sprawie podwyżek cen wody i opłat za odprowadzanie ścieków. EPWiK proponuje zwiększenie opłat dla gospodarstw domowych średnio o 9 procent.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przedstawiło już władzom miasta wniosek o zatwierdzenie nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżki dla gospodarstw domowych mają wynieść średnio 9,3 procent (4,9 proc. za wodę, 14,1 proc. za odprowadzanie ścieków). Firmy i instytucje zapłacą o 8,9 proc. więcej.
„Wzrost cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków wynika z ich zbyt niskiego poziomu, niepokrywającego w pełni kosztów realizacji tych usług. Obecnie obowiązujące ceny usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków nie były zmieniane od 2015 r. Zmiana cen wynika również z konieczności zabezpieczenia środków na realizację inwestycji. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji w zakresie gospodarki ściekowej o łącznej wartości brutto ponad 116 mln zł, w tym inwestycji dotyczącej modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach. Powyższe inwestycje realizowane będą przy współfinansowaniu środkami unijnymi w łącznej wysokości ponad 60 mln zł” - czytamy w projekcie uchwały o podwyżkach, która ma być głosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej 16 listopada.
     To może nie być koniec podwyżek, bo nadal EPWiK czeka na wysokość stawek, jakie będzie musiało płacić za świadczenie usług wodnych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku na mocy nowego prawa wodnego.
„Ustawa prawo wodne określa jedynie górne stawki opłat za usługi wodne, zaś stawki opłat dla EPWiK Sp. z o. o. nie zostały jeszcze określone. Dlatego Przedsiębiorstwo nie uwzględniło ewentualnego wzrostu kosztów z tytułu wprowadzenia opłat za usługi wodne w kalkulacji cen i stawek opłat ujętych we wnioskowanych taryfach – wyjaśnia EPWiK.
     Jak dodaje EPWiK, Elbląg w gronie 87 miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców plasuje się obecnie na 45. miejscu pod względem cen wody, a na 86. miejscu pod względem ceny ścieków. Po wejściu w życie proponowanych podwyżek (przy założeniu że inne miasta ich nie wprowadzą), „awansuje” na 38. miejsce pod względem cen wody i na 83. miejsce pod względem cen ścieków.
     Czy radni zatwierdzą wniosek EPWiK? To się okaże 16 listopada. Jeśli radni zagłosują "za", podwyżki wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. 
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem