Piątek 26-04-2019, imieniny Marzeny, Marii
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Do Rosji po paliwo? Tylko raz w tygodniu

 
Elbląg, Do Rosji po paliwo? Tylko raz w tygodniu
fot. A.D. (arch.portElu)

Od wczoraj (17 czerwca) po paliwo do Rosji, bez dodatkowych opłat, będzie można wjechać tylko raz w tygodniu. Wprowadzone obostrzenie przepisów wynika z faktu, że według Izby Celnej osoby wielokrotnie przekraczające granicę tylko w okresie od 6 maja 2013 r. do 4 czerwca 2013 r. przywiozły na obszar RP 8,8 mln litrów paliwa.

Osoby, które z pełnym bakiem chcą przekraczać granicę częściej niż raz w tygodniu muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami celnymi. Izba celna zapowiada dodatkowe, wzmożone kontrole w celu ograniczenia nielegalnego wwozu handlowych ilości paliwa. Szczegółowe kontrole prowadzone będą zarówno w pojazdach osobowych, jak i przez podróżnych regularnie przekraczających granicę, częściej niż raz w tygodniu, jak również w autobusach zarejestrowanych przez osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, deklarujących przywóz paliwa w ramach regularnych przekroczeń granicy częstszych niż 2 razy w miesiącu. Kontrole dotyczyć będą również przewoźników prowadzących działalność gospodarczą związaną z transportem osób w kraju, ale faktycznie nie przewożących przez granicę pasażerów z uwagi na fakt, że celem wyjazdu do Federacji Rosyjskiej jest jedynie (lub w szczególności) zamiar zatankowania zbiornika autobusu, co narusza równość konkurencji na rynku przewozów autobusowych.
     W oświadczeniu Izby Celnej w Olsztynie możemy przeczytać, że: „wzmożone działania kontrolne prowadzone na przejściach granicznych są wynikiem odnotowywanego przez Służbę Celną w ostatnim czasie skokowego zwiększenia ilości paliwa przywożonego na terytorium RP przez podróżnych wielokrotnie przekraczających granicę pojazdami osobowymi. Proceder przywozu wyrobów akcyzowych w celu ich nielegalnej odsprzedaży (co potwierdzają ujawnione przez Izbę Celną nielegalne punkty dystrybucji paliw) w istotnym stopniu narusza zasadę uczciwej konkurencji, negatywnie wpływa na funkcjonowanie podmiotów prowadzących legalną działalność gospodarczą i tworzy szarą strefę obrotu paliwami. Mając powyższe na uwadze, będą kontynuowane zintensyfikowane działania kontrolne w celu wyeliminowania przypadków nieuprawnionego korzystania przez niektórych podróżnych ze zwolnień od należności celnych i podatkowych”.
     To nie jest turystyka okazjonalna
     Według Izby Celnej sytuacja, w której kilkukrotna w ciągu tygodnia wizyta w Obwodzie Kaliningradzkim ograniczająca się wyłącznie do zatankowania pojazdu, nie ma nic wspólnego z turystyką i podróżowaniem okazjonalnym. Dlatego zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Przy czym jak czytamy w oświadczeniu: „Służba Celna nie wprowadza żadnych ograniczeń co do częstotliwości przekraczania granicy w ramach umowy o małym ruchu granicznym. Paliwo ze zwolnieniem z należności przywozowych nadal można wwozić za każdym razem okazjonalnie przekraczając granicę, o ile przywożone jest w standardowym zbiorniku pojazdu i spełnione zostaną warunki do jego zwolnienia z należności”.
     
     Źródło: Izba Celna
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Izba celna dostała zadanie zgnębić własnych obywateli odbierając im nie raz jedynie źródło utrzymania w najbardziej biednym i bezrobotnym regionie w karaju. Ten co to pisał to jakiś analfabeta i wprowadza ludzi w bląd bo nie raz w tygodniu ale raz na tydzień bo ktoś znowu pojedzie w piatek i we wtorek a to zaledwie 4 dni od poprzedniego przejazdu. Jak widać opisanie konkretnie nowych norm przerosło autora - nieuka z izby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 3
  16LATEK(2013-06-18)
 • No to volkswageny beda lada moment po 500 złotych zamiast po 5.000.Hahahaha ale jaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 14
  dzidziamoroso(2013-06-18)
 • A gdzie lejek???? narozlewasz baranku :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 0
  (2013-06-18)
 • "Na koniec Radosław Sikorski podsumował - My naprawdę doprowadziliśmy do umowy o małym ruchu granicznym, z której są prawdziwe korzyści i mamy ekipę, która te korzyści chciałaby powiększyć. Jest więc prosty wybór między praktycznym robieniem czegoś, co służy mieszkańcom tego regionu i Polsce, a obiecywaniem gruszek na wierzbie wbrew sąsiadom, wbrew prawu międzynarodowemu" - a za rogiem czai się Rostowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 1
  (2013-06-18)
 • Dziękujemy Ci Gelert za to !!! Odpłacimy sie przy wyborach !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 9
  (2013-06-18)
 • "Minister Radosław Sikorski podkreślał wielkie znaczenie umowy o małym ruchu granicznym dla regionu Warmii i Mazur oraz Pomorza: - Dzięki niej podwoiła się ilość przekroczeń granicy, a w sklepach tych regionów o 30 proc. wzrosły obroty, a to dopiero początek – wskazywał polityk Platformy Obywatelskiej" - teraz Rostowski to wszystko rozp. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 1
  (2013-06-18)
 • To jest jakaś bzdura. Jadąc jednego dnia do rosji tankuje paliwo pod korek ale już jadąc na drugi dzień do kaliningradu po zakupy musze te paliwo spuścić bo zapłace akcyze. Następnie jade do domu i zalewam je spowrotem do zbiornika żebym mógł jeżdzić na tanim paliwie. Państwo Polskie zmusza do kombinowania i ZABRANIA nam jeżdzić tam gdzie chcemy a Służba Celna mówi mam ze możemy jeżdzić i niczego nie zabrania tylko że będziemy za każdym razem stać na kanale i czekać aż łaskawie pan celnik sprawdzi czy naprawde mamy pusty zbiornik. CHORE TO JEST.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 3
  anty-kark(2013-06-18)
 • to jest rząd nastawiony na łupienie obywateli i tym panom i paniom mówimy NIE w następnych wyborach, i nawet zmiana nazwy tego ugrupowania na inne nic wam nie pomoże. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 3
  bynio19(2013-06-18)
 • pozwólcie ludziom normalnie żyć to nie będą nigdzie jeździć żeby taniej kupować. skoro u nas ceny, opłaty i zwykłe utrzymanie rodziny w miesiącu dwukrotnie przekracza miesięczne zarobki przeciętnego człowieka to niestety trzeba kombinować. inaczej sie nie da!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 4
  dnigga(2013-06-18)
 • Walczmy o nasz kraj.O NASZĄ POLSKĘ,ONI PRZY KOSZTACH MAJĄ,SPRZEDAJĄ NASZ KRAJ,NISZCZĄ SWOICH OBYWATELI.ZRÓBMY COŚ RAZEM DLA NASZEGO KRAJU!!! ONR
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  Czytelnik_MOBI_38584(2013-06-18)
 • a ile ruskie nam przywiozły ? to już nie podają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 3
  (2013-06-18)
 • Pracowałem na pełen etat(1500zł-2000zł). 3obobowa rodzina na utrzymaniu+mieszkanie( wynajęte-na własne nie stać!!!!) trochę dorabiałem na paliwie. Ale nie stałem w M P O S po zasiłki itp. A od dzisiaj jestem "bezrobotny" więc się kuroniówka+wszelkie możliwe zasiłki należą. I dalej jakoś będziemy żyli na KOŃCU EUROPY tylko że na koszt państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 2
  Bezrobotny(2013-06-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)