UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drugie podejście do oczyszczalni

 
Elbląg, Modernizacja oczyszczalni powinna być przeprowadzona do końca 2020 roku
Modernizacja oczyszczalni powinna być przeprowadzona do końca 2020 roku (fot. EPWiK)

Elbląg nie może liczyć na zwiększenie unijnego dofinansowania na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Pozostaje więc okroić inwestycję i powtórzyć przetarg. Takie rozwiązanie zalecił Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji prezydent Elbląga. W pierwszym przetargu oferty firm przekroczyły kosztorys inwestycji aż o 100 milionów.

Przypomnijmy, że EPWiK pozyskał na modernizację gospodarki ściekowej w Elblągu aż 56 mln z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość całego projektu to 108 mln złotych, obejmie on przebudowę oczyszczalni ścieków, budowę i przebudowę kanalizacji na Zawodziu, Zatorzu i w Śródmieściu, budowę kanalizacji na ul. Wiązowej i budowę inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej.
       Inwestycja w oczyszczalnię miała kosztować 88,3 mln złotych i być gotowa do końca 2020 roku. Tymczasem oferty dwóch firm, które startowały w pierwszym przetargu w tej sprawie opiewały na kwotę 183,6 i 201,7 mln złotych.
       – Nie stać nas, by dokładać 100 milionów złotych do tej inwestycji, bo to później odbije się w cenach wody i ścieków dla mieszkańców – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, który niedawno razem z wiceprezydentem Januszem Nowakiem i dyrektorem EPWiK Andrzejem Kurkiewiczem pojechał do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by rozmawiać o zwiększeniu unijnego dofinansowania na tę inwestycję.
       Podczas rozmów okazało się, że Elbląg na większe dofinansowanie unijne nie ma co liczyć, w grę wchodzi jedynie zwiększenie kwoty pożyczki, ale na takie rozwiązanie władze miasta nie chcą się zgodzić.
       - Poleciłem władzom spółki, by przygotowały nową procedurę przetargową, ograniczając zakres inwestycji, ale w taki sposób, by nie stracić najważniejszych punktów – dodaje Witold Wróblewski.
       Kiedy zostanie ogłoszony nowy przetarg? Tego na razie nie wiadomo. Samorząd i EPWiK liczą na to, że w kolejnym postępowaniu, z nowym zakresem inwestycji, różnica między kosztorysem a cenami oferentów nie będzie tak drastyczna i do wyboru wykonawcy dojdzie. W przeciwnym razie spółka będzie musiała szukać innych zewnętrznych źródeł finansowania.
       Modernizacja oczyszczalni musi być przeprowadzona, bo jej stan techniczny grozi katastrofą ekologiczną.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Na przyszłość proponuje wysłać urzędników zarządzających tego typu przetargami na szkolenie. Bez przesady aż tak się rozjechać o 100 milionów ?? Może nie zdają sobie sprawy z sytuacji i kosztorysów w branży budowlanej. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 2
  Seller(2019-01-23)
 • Oj włodarzu, oj włodarzu jednak pracujecie na liczydłach. Co przetarg to nie do szacowanie. No i te sprawy z dofinansowaniem unijnym, tak miało być prosto, a tu klops. Czyli zwijanie miasta? i cała wstecz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 6
  kolo(2019-01-23)
 • Prosze zwrocic zatem mieszkancom kase za podniesione ceny wody ktroa miala isc na realizacje budowy oczyszczalni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  (2019-01-23)
 • Będzie jak w Korei nawóz na pola
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2019-01-23)
 • Wróbel jest uparty i jak powie że daje np 10 mln to nie da ani złotówki więcej dlatego są takie rozbieżności
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  (2019-01-23)
 • Co inwestycja to źle wyliczenia przetargowe, to wina um i ??? Wiadome.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2019-01-23)
 • Koszty robocizny skoczyły, za chwilę skoczą ponownie po podwyższeniu minimalnej. Do tego materiały budowlane nie robią się tańsze. A może oferta przetargowa dociera do zbyt małej ilości wykonawców? Nie każdy zagląda na strony pipidówy warmińsko-murzyńskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2019-01-23)
 • i znowu kolejna porażka Pana prezydenta Wroblewskiego, może na oczyszczalni powiesi kartę nieczynne ? no coś musi wymyśleć ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  Gluten(2019-01-23)
 • Spoko, nie długo będzie Castorama to pustaki a rozbudowę będą tańsze he he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  wawa(2019-01-23)
 • ekipa Słoniny i Wróblewskiego zaorala 120 tys miasto, będzie zimno, ciemno i sr..... do nocników, woda z butelek w Biedrze, spacer w Bażancie zapomnij bo zabronione, Chrobrego zamknięte, basen zamknięty, ...masakra wróblowa nadchodzi, ratuj się kto moze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  emerytowany pzpr(2019-01-23)
 • Cytat "Nie stać nas, by dokładać 100 milionów złotych do tej inwestycji, bo to później odbije się w cenach wody i ścieków dla mieszkańców – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga" - szanowny panie prezydencie przecież mieszkańcy już płaca wyższe stawki za wodę i ścieki bo przecież już dawno podniósł pan te stawki w związku z koniecznością przebudowy i modernizacji oczyszczalni. .. krótka ma pan pamięć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  wszystkotoscieki(2019-01-23)
 • jeżeli zamiast zbierać hajs na rzeczy podstawowe takie jak oczyszczalnia ścieków wydaje się miliony na pierdoły typu dublowana linia tramwajowa no to potem trzeba s...w krzaki, chociaż w krzaki już nie można, Bażantarnia zamknieta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  Edycja akcyjny(2019-01-24)
Reklama