Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Ekolodzy kontra przekop. Wydłużony termin składania uwag

 
Elbląg, Ekolodzy kontra przekop. Wydłużony termin składania uwag Z czterech wariantów przekopu, zdaniem autorów prognozy, najlepszy jest ten w Nowym Świecie (fot. Urząd Morski w Gdyni)
Rek

Urząd Morski w Gdyni przedłużył do 13 marca termin zgłaszania uwag do prognozy oddziaływania na środowisko planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. - Chcieliśmy dać więcej czasu uczestnikom ostatnich konsultacji, które odbyły się w ostatni piątek – dowiedzieliśmy się w urzędzie. Dotychczas zgłoszono około 50 uwag, głównie od organizacji ekologicznych.

Dotychczas odbyły się trzy spotkania konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie prognozy oddziaływania na środowisko przekopu Mierzei Wiślanej: w Elblągu, Sztutowie i w ostatni piątek w Krynicy Morskiej. Na każdym z nich przedstawiciele zespołu, który opracowywał prognozę, przedstawiali korzyści i straty, jakie może spowodować planowana od wielu lat inwestycja, a także sposoby, jak te straty, szczególnie w przyrodzie, zminimalizować. Prognoza wzbudziła tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców, że Urząd Morski w Gdyni wydłużył termin zgłaszania uwag do tego dokumentu do 13 marca.
     - Dotychczas napłynęło do nas około 50 wniosków, różnej treści, głównie od organizacji ekologicznych, które odnoszą się w swoich wnioskach do spraw związanych z oddziaływaniem budowy przekopu na roślinność, migracje ptaków. Są też uwagi od przedstawicieli środowiska morskiego, by jak najszybciej rozpocząć inwestycję – wymienia Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni. - Wszystkie uwagi zostaną dołączone do prognozy, autorzy raportu się do nich odniosą również na piśmie. Całość następnie zostanie przekazana szefowi Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która prześle gotowy dokument do zaopiniowania Komisji Europejskiej.
     Opinia KE jest konieczna, bo inwestycja ma być realizowana na obszarze objętym programem Natura 2000. Zgodnie z unijną dyrektywą, jeśli opinia KE będzie dla przekopu niekorzystna, polski rząd nie musi brać jej pod uwagę i może rozpocząć inwestycję. Musi jednak uzasadnić, dlaczego nie stosuje się do zaleceń Komisji Europejskiej. I liczyć się z konsekwencjami, jeśli KE uzna, że zostało złamane unijne prawo.
     Przypomnijmy, że autorzy prognozy oddziaływania na środowisko wytypowali miejscowość Nowy Świat, jako najlepszą lokalizację dla budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • banda baranów. kopać na granicy z ruskimi w piaskach i nie będzie mostów i utrudnień. Ale w Polsce każdy chce zarobić i utrudnić innym życie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  (2015-03-09)
 • Pzrestańcie pieprzyc cały czas konsultacje i konsultacje i kasa idzie za ten czas co kosultacje trwają a trwają już kupę lat dwano byłby bjuż przekop zrobiony nawet łopatą tyle lat podpuszczecie ludzi a idzcie w jasną cholerę pseudo naukowcy i zasrani ekolodzy to głupi naród na zachodzie to by juz o tym zapomnieli i byłoby zrobione. W japoni robią sztuczne wyspy na morzach a na nich lotniska atu macie troche mułu i tayle lat strzepią jęzory żygac się chce a to zaba a to wrzeszczy baba i tak w kółko w Polsce nigdy nic nie powstanie na wszystko trzeba lat głupiej gadki i kupy oszołomów pija dyskutują kłócą się i tak od nowa to tępy kraj wsiuny boją się jeszcze wiatraków szkoda słów na to dziadziostwo do tej pory wzieliście wiecej kasy za głupją gadkę niż za robotę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 2
  (2015-03-09)
 • bo od wiatraków kury jajek nie znoszą, a krowom w głowach się kręci jak patrzy na wiatrak i zapominają o mleku, stwierdzone naukowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 1
  (2015-03-09)
 • przekop ma sens jedynie gdy będą wpływać największe jednostki i utworzony zostanie port tak jak na rysunku, wybetonować brzegi i tyle. Taki układ wykurzyłby z Gdańska kontenerowce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2015-03-09)
 • anektować Królewiec i nie trzeba będzie kopać :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  (2015-03-09)
 • Najbardziej interesuje mnie imigracja ptaków, proponuję ekologom zamknąć przestrzeń powietrzną nad mierzeją a w ogóle nad całą Polską bo to przeszkadza wszelkim emigracjom ptaków (samoloty), żabkom huk przelatujących samolotów (stresują się), zlikwidować rybołustwo na Zalewie Wiślanym bo wyłapią wszystkie ryby kormoranom i tak dalej można wymieniać bez końca, broń boże nie likwidować krzaków, bo nie będzie "krzakoterapi"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  elblążanin48(2015-03-09)
 • Kopać, kopać i jeszcze raz kopać! Przy okazji zakopać na amen te ekodemonstracje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2015-03-09)
 • Przecież z przekopem jest tak jak z elektrownią jądrową. W Polsce nie opłaca się wybudować, natomiast sam etap budowania może trwać wiecznie, bo jest właśnie opłacalny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  (2015-03-09)
 • ekolodzy to banda nierobów niech się wezmą za sadzenie drzew itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  112(2015-03-09)
 • U nas wszystko co chcemy robić trwa 30 lat i dłużej elektrownię atomową będą budować 50lat taki mamy rząd wszystko trwa wieki to zacofany kraj to wszystko temat na lata i dojna krowa było jedno opracowanie kanału, przekopu niewazne teraz kolejne ekspertyzy a kasa idzie do kieszeni to jest tak jak w tym kawale Ojciec adwokat wykształcił syna też na adwokata no i syn wygrywa pierwszą sprawę którą ojciec prowadził kupę lat syn mówi zobacz tato ty stary adwokat tyle lat ciagnąłeś tą sprawę a jaza pierwszym razem ja wygrałem nato ojciec głupi jesteś synu a za co ja ciebie wykształciłem nie zabija się kury co znosi złote jajka tak samo jest z przekopem kolejne rzady kolejna kasa opracowania sympozja, zjazdy, konsultacje któs własnie je prowadzi i berze kasę zauważcie że nawet przedłużyli konsultacje bo dobre i pare groszy jak dłużej potrwają to cała prawda to złodziejski kraj natym przekopie jeszcze nie jedno pokolenie zbije kasę i karierę polityczną ogłupiajac naród
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-03-09)
 • NE-ptyki z Elbląga -> ręce precz od mierzei. Przekopcie se kanał pomiędzy Dzikuską a Drużnem i zbudujcie tam port łodzi podwodnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 13
  (2015-03-09)
 • Ci ekolodzy to tak jak nasza straż miejska nic nie robi a kasa leci to marnotrawienie społecznych pieniędzy zauwazcie ile ludzi domaga się likwidacji straży miejskiej ile ludzi domaga sie by zrobić porządek z psami wystawiać mandaty za niesprzątanie odchodów wprowadzenia podatku od posiadania psa i grochem o ścianę tak samo jest z przekopem rzad który wybraliśmy i powierzyliśmy m nasze sprawy po prostu nas olewa oni przejrza na oczy gdy istniejący tor wodny całkiem zamuli się at to nastąpi bardzo szybko gdyż ruski nie sa zainteresowani pogłębianiem wtedy zaczną robić to tak jak z gazoportem w Świnoujsciu wszystko stoi i mijają kolejne terminy oddania to tyko słomiany zapał a do gazoportu prymierzają się już Ruski za pośrednictwem włoskiej firmy i jest szansa ze gotowy mogą nam sprzatnąć z przed nosa tak jest ze wszystkim zobaczycie że na głupi basemn pod koniec też zabraknie kasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2015-03-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III