UWAGA!

Ekologiczne ciepło

 Elbląg, W Elblągu powstaje blok energetyczny do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy
W Elblągu powstaje blok energetyczny do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy (fot. WS)

Energa zakończyła w Elblągu ważny etap budowy bloku energetycznego do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy. Zamontowany został walczak - „serce” kotła, a także inne elementy maszynowni: turbina parowa, generator o mocy elektrycznej 25 MWe oraz kondensator. Nowy blok o mocy 25 MW ruszy zimą tego roku. Zobacz fotoreportaż.

Budowa bloku na biomasę rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jednym z najważniejszych elementów kotła jest walczak, w którym następuje separacja pary z wody. Urządzenie ma długość 15 m, średnicę 1,5 m i wagę 24 tony. Zakończony został również montaż turbiny parowej z przekładnią o łącznym ciężarze 118 ton. Wraz z turbiną zainstalowano podstawowe elementy maszynowni – generator o mocy 25 MW (o wadze 50 ton), który zamieni pracę wykonywaną przez turbinę na prąd oraz kondensator (o wadze 48 ton).
       Łączny ciężar zainstalowanych elementów to około 240 ton. Ich montaż wymagał specjalnie przystosowanych maszyn, m.in. dźwigu TC-2800 mogącego podnieść aż 700 ton. Urządzenia trafiły do Elbląga z różnych zakątków Europy. Turbina została wyprodukowana w Czechach, kondensator w Hiszpanii, generator w Holandii, a przekładnia we Francji.
       W Elblągu powstanie jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie odnawialne biopaliwa. Planowana roczna produkcja w nowym bloku wyniesie ponad 200 000 MWh energii elektrycznej oraz 796 000 GJ ciepła.
       - Dziś celebrujemy potrójne święto – mówi Jacek Garbol, wiceprezes Energa Kogeneracja. - Po pierwsze, podniesienie walczaka. To tradycyjna uroczystość energetyków, zwieńczenie konstrukcji kotła. Można ją porównać do wciągnięcia wiechy na obiekt budowlany. Po drugie – wskazuje - wystawa najważniejszego elementu, czyli turbiny, która przyjechała do nas w piątek z Czech. Po trzecie, świętujemy zakończenie budynku usług elektrycznych, który jest najważniejszym budynkiem murowanym w naszym bloku. Montaż pozostałych konstrukcji stalowych trwa. Do zakończenia inwestycji pozostało pół roku, ale najważniejsze elementy już są.
       Produkowanie energii ze źródeł odnawialnych to konieczność.
       - Według wymogów unijnych do 2020 r. powinniśmy produkować w Polsce 15 proc. takiej energii – mówi Marek Dec, prezes zarządu Energa Kogeneracja. – W tej chwili mamy niespełna 7 proc. więc jest dużo do zrobienia. Takich inwestycji w Polsce jest niewiele – wskazuje prezes. - Obecnie mamy więcej stadionów.
       - Musimy realizować ambitny pakiet klimatyczny, który podpisał polski rząd – dodaje Jacek Garbol. - Czy kiedyś odejdziemy od węgla? Istnieje taka szansa, choć chcielibyśmy, by nasz układ był wielopaliwowym: biomasa, odrobina węgla, skończywszy na gazie ziemnym. Musimy uniezależnić się od tego, co szykuje nam otoczenie - niepewność co do węgla, dostaw gazu. Musi pozostać alternatywa.
       A co elblążanie zyskają na tej inwestycji?
       - Na pewno ta inwestycja nie spowoduje drastycznych wzrostów cen ciepła, ale i nie spowoduje obniżek – wyjaśnia Marek Dec. - Tego nie mogę nikomu obiecać.
       Na cieple i prądzie skorzystają elbląskie firmy, a wśród nich Grupa Żywiec, która realizuje własną wizję Zielonego Browaru. Należący do Żywca elbląski Browar od kilkudziesięciu lat kupuje od Energi energię cieplną w postaci pary technologicznej.
       Uruchomienie bloku do produkcji ciepła z biomasy będzie miało pozytywny wpływ na środowisko.
       - Ta inwestycja, z punktu widzenia środowiska, jest najlepsza – przyznaje Marek Dec, prezes zarządu Energa Kogeneracja. – To, co tu spalimy, zostało wcześniej pochłonięte przy produkcji roślin. Z punktu widzenia ochrony środowiska to idealne rozwiązanie.
       Skorzystają także rolnicy.
       - Chcielibyśmy, by nasz projekt był zalążkiem budowania nowego biznesu na terenie powiatu i województwa – żywi nadzieję Jacek Garbol. - Chodzi o uczynienie z naszego bloku głównego punktu odbioru dostaw biomasy. Chcielibyśmy w ten sposób pobudzić rozwój rolnictwa, rozwój produkcji biomasy. Jesteśmy na terenie rolniczym, daleko od węgla możemy więc wprowadzić modę na własne kopalnie - biomasy. Mamy sygnały, że dzięki naszej inwestycji udało się wygenerować popyt na biomasę i tym samym aktywność rolników i przedsiębiorców, którzy są otwarci na współpracę z nami.
       - Potrzebujemy bardzo dużej ilości biomasy i to jest szansa dla lokalnego rynku, dla rolników, dla plantatorów roślin energetycznych – podkreśla Marek Dec. - Sami już zaczęliśmy takie rośliny hodować. Obsadziliśmy w tej chwili ponad 100 hektarów ziemi, a planujemy dalsze setki. To też dodatkowy rynek pracy – zaznacza prezes spółki Energa Kogeneracja.
       Budowa nowego bloku na biomasę to początek zmian w elbląskim ciepłownictwie.
       - To początek modernizacji istniejącego źródła w Elblągu – zapowiada prezes Dec. - Obecne ma ponad 80 lat i chyba czas najwyższy to zmienić.
       - Elektrociepłownia miała dosyć stare, choć modernizowane urządzenia - dodaje Anna Kulik, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Dzisiaj, kiedy staje nowa turbina, nowy blok, najstarsze urządzenia będą mogły zostać wyłączone z eksploatacji.
      

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Ciekawe ile za tem cud eko zapłacą Elbląskie w sezonie grzewczym. Mysle jak odłączyć sie od EPECu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zdolny masterkowicz(2012-07-16)
  • A cena biomasy przekraczać będzie cenę węgla, na pewno wzrośnie opłaty za ciepła wodę.
  • Oni za wybudowanie dostana medale i premie a za budowę zapłaca ludzie z własnych kieszeni w sezonie grzewczym tak samo było z wodociagami za wybudowanie płaca ludzie to rozbój w biały dzień tak samo z pradem apostaw sobie elektrownie to cie zjadza podatkiem a nadmiar energi nie kupia wogóle albo po najnizszych stawkach że ci sie nie opłaci to złodzieje zyją jak kleszcze na nasz koszt
  • Spółdzielnie mieszkaniowe kombinują jak tu zamontować słoneczne solary na dachach, i pójdziecie z torbami panowie z EC he he.
  • ale z ciebie głąb wiesz jaką moc można uzyskać z paneli solarnych do szkoły won
  • cóż tak krótko można streścić tą imprezkę fajne hostessy były ponadto bufony na stanowiskach z jedynej właściwej panującej nam partii politycznej to tyle
  • "Turbina została wyprodukowana w Czechach, kondensator w Hiszpanii, generator w Holandii, a przekładnia we Francji". Mam 26 lat i może niemodny światopogląd, rozumiem fakt, że mamy wolny rynek ale czytam to i pękam ze śmiechu. .turbina wyprodukowana w Czechach :D Tak widocznie musi być skoro Polska cofnęła się w rozwoju do produkcji taczek.
  • kiedyś Zamech wyprodukowałby całe wyposażenie a teraz. .. ech brak słów. ..
  • . .. brak słów to jest jak sie czyta Wasze komentarze. .. Na portalach non stop, ze Elblag wiocha, ze nie ma miejsc pracy, nic sie nie dzieje. Jak cos robia to jeszcze gorzej. O co Wam chodzi, przeciez powstana miejsca pracy naokolo miasta, wsrod producentow biomasy, bedzie czysciej, ekologioczniej. Inwestycja sfinansowana w duzej mierze przez zrodla zewnetrzne, a juz placz i lament jak to im opłaty podwyzsza. Lepiej zeby nic nie robili, za kilka lat stare weglowe piece sie rozsypia i tak trzeba remontowac. Abstrachujac od tego - Nie podoba sie, to sie wescie w garsc jeden z drugim i startujcie w wyborach. Na pewno bedziecie zajeb. .. i w rzadzeniu. Bylo SLD - zle, pozniej PIS - zabierzcie babciom dowody, Samoobrona - wiesniaki, PO - rewolucje trzeba zrobic. Ludzie, Wam sie nigdy nic nie podoba, potraficie tylko siedziec przed tymi monitorkami i gledzic
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Taki jakis tam(2012-07-17)
  • Do poprzednika witaj w klubie ha
  • "za kilka lat stare węglowe piece się rozsypią. ." - i dobrze, wówczas będziemy mieli prąd ze słońca, wiatru, wody i czego tam jeszcze. Ja wkrótce instaluję panele, bo na "Zachodzie" płaci się już 1 Euro / 1 Watt instalacji fotowoltaicznej - pojedźcie za Odrę i zobaczcie na własne oczy, jak ludzie sami zaczynają produkować energię - na byle wiosce. To działa, i to jest już DZISIAJ możliwe, a nawet wczoraj już było bez problemu. Myślenie trza zmienić jeno.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Aspartam E951(2012-07-17)
  • Panie jakiś tam. Nie wiem dlaczego uważasz, że powstaną nowe miejsca pracy. Czy uprawa wierzby wymaga większych nakładów pracy niż uprawa pszenicy albo buraków? Bo na tych samych polach to będzie uprawiane. Czy produkcja pelet wymaga większych nakładów pracy niż mąki i oleju? No a likwidowane są nie najstarsze, tylko najnowsze urządzenia. Kocioł z lat 80-tych. Zostają polskie kotły i czeskie turbiny z lat 50-tych. Ale mam poważniejsze pytanie. Czy prawdą jest, że całość dostaw wysoko przetworzonego paliwa jest już zakontraktowana z cypryjskiej spółki? Życzę mieszkańcom Elbląga, żeby system dopłat został utrzymany. Bo gdyby padł tak jak system dopłat do współspalania, to trzeba kozy sobie szykować. A tak przy okazji. Koledzy z Energii zapowiadali uruchomienie w tym roku współspalania. Przetarg rozstrzygnięty w rekordowym tempie. Kiedy rusza? Kto dopłaca?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sceptyk(2012-07-17)
Reklama