Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Elbląg odcięty od pociągu (aktualizacja)

 
Elbląg, Elbląg odcięty od pociągu (aktualizacja) (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Nowy rozkład pociągów ma zostać wprowadzony 13 grudnia, a już budzi emocje. - Pociąg, który odjeżdżał z Elbląga do Olsztyna o 4.19, którym dojeżdżam do pracy, będzie jeździł tylko w poniedziałki! Urząd Marszałkowski w Olsztynie kolejny raz daje dowód na to, że Elbląg to głucha prowincja, a mieszkańcy samego miasta i ościennych gmin nie mają prawa bytu w nowej rzeczywistości – napisała do nas jedna z oburzonych Czytelniczek.

„Mało kto wie, że pociągi osobowe - czyli Przewozy Regionalne - to już nie jest PKP, a firma będąca w zarządzie Urzędu Marszałkowskiego. I tu właśnie pole do popisu samego urzędu: umożliwienie mieszkańcom województwa przemieszczanie się po jego obszarze. Do pracy, do szkoły, w celach turystycznych itp. I tu niespodzianka. Wyjeżdżający dotąd o godz. 4.19 pociąg do Olsztyna , którym to dojeżdżają mieszkańcy Elbląga , Bogaczewa, Pasłęka, Małdyt i innych mniejszych i większych miejscowości, od 13 grudnia będzie jeździł tylko w poniedziałki! Codziennie pociąg będzie jechał do Olsztyna - ale dopiero od stacji Morąg! W zamian z Elbląga będzie jeździł pociąg pośpieszny TLK, ale dużo wcześniej, drożej, no i nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych! - napisała do nas oburzona Czytelniczka.
     Sprawdziliśmy. Czytelniczka ma niestety rację, co potwierdzają odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy od Polski Linii Kolejowych, które zajmują się koordynacją rozkładów jazdy między kolejowymi przewoźnikami.
     - Przewoźnik Przewozy Regionalne zamówił od stycznia pociąg w ten sposób, że w poniedziałki pociąg o godz. 4.17 z Elbląga do Olsztyna będzie jeździł w pełnej relacji, a w pozostałe dni tygodnia w skróconej od Morąga do Olsztyna. Następny pociąg w pełnej relacji wyjeżdża z Elbląga o 5.30, a przyjeżdża do Olsztyna o 7.10. Pociąg ma skróconą relację na wniosek przewoźnika. Pospieszny TLK, będzie jeździł w wyznaczone dni w okresie świąt i nie ma wpływu na pociągi regionalne – poinformowała nas Ewa Symonowicz-Ginter z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.
     
     Aktualizacja z 12 listopada: Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania od Urzędu Marszałkowskiego, który zarządza regionalnymi połączeniami kolejowymi. Jak informuje Jan Śmietanko, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Geodezji, przyczyną wprowadzenia zmian są powody ekonomiczne. Jak wylicza dyrektor, w 2015 roku z połączenia o godz. 4.19 na odcinku między Elblągiem a Morągiem korzystało średnio 21 osób. "Pojemność składu pociągu EN57 to 200 miejsc siedzących i 150-180 stojących. Z powyższego wynika, że nie znajduje uzasadnienia utrzymywanie tego połączenia w ww. godzinach" - napisał Jan Śmietanko.
     Jak dowiadujemy się z pisma z Urzędu Marszałkowskiego, połączenie o godz. 4.19 z Elbląga do Olsztyna od stycznia zostanie zachowane jedynie w poniedziałki i 1 stycznia, a to o godz. 20.30 z Olsztyna do Elbląga tylko w niedziele. "Połączenie to zostanie zachowane w celu umożliwienia dojazdu młodzieży do szkół. Ponadto w dalszym ciągu będzie realizowane połączenie z Olsztyna do Elbląga (odj. z Olsztyna o godz. 14.38). Pociąg ten będzie kursował od poniedziałku do piątku (oprócz świąt oraz okresu od 4 lipca do 26 sierpnia)" - informuje Urząd Marszałkowski. I dodaje: "Samorząd województwa jako Organizator nie ma żadnego wpływu na rozkład jazdy realizowany przez PKP Intercity, którego Organizatorem jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju".
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Miasto wojewódzkie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 0
  elg(2015-11-04)
 • Do trójmiasto nie można normalnie dojechać ponieważ inne województwo etc. , etc, (każda wymówka dobra żeby ludzie nie mogli pracować za normalne pieniądze), natomiast żeby traktować tak komunikację do miasta wojewódzkiego bez komentarza. Trzeba przyłączyć Elbląg do Pomorskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  78 3
  Kcin(2015-11-04)
 • Jak to jest? To "wspaniałe" województwo, w którym nas umieszczono dostaje ponoć większe dotacje z Unii, a połączenia są obcinane. A tymczasem, "biedne" pomorskie, w którym jak to niektórzy nie mielibyśmy szans na rozwój, potrafi wyremontować dworce, perony i do tego rozbudować Pomorską Kolej Metropolitalną. Nie dajmy się oszukiwać, że nam tu lepiej. Od 16 lat próbuje się nam mydlić oczy tą, mistyczną już, kasą z Unii na rozwój województwa. .. do którego nasze miasto nijak pasuje. .No ale jak wydaje się kasę na "wielkie projekty" typu lotnisko Szymany czy Termy Warmińskie to co się dziwić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56 2
  Dopomorskiego(2015-11-04)
 • A po jaki h. .jezdzicie do olsztyna!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  46 9
  realista1(2015-11-04)
 • Będzie tworzone województwo "koszalińskie" kosztem głównie pomorskiego, to może właśnie teraz jest ten moment, żeby zwolennicy przyłączenia Elbląga do pomorskiego się ujawnili i zaczęli działać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  82 1
  (2015-11-04)
 • Koszalinkie? -cos ci sie pomerdalo zdrowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 23
  gosc1(2015-11-04)
 • Jak Elbląg przejdzie do pomorskiego to w Olsztynie nie będzie etatu dla nowego wicemarszałka. Znów będzie problem z poszukaniem odpowiedniego stanowiska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  (2015-11-04)
 • Pisz takie teksty u siebie w domu, na scianie. Pozniej przeczytaj co napisales.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 5
  Gre.(2015-11-04)
 • Powiem tak, lepiej znalezc prace w Gdańsku, albo po prostu pracować w Elblągu niż na tamtej wiosce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 2
  (2015-11-04)
 • Ciekawe ile jeszcze to nieme społeczeństwo elbląskie wytrzyma? Zabierają, rozkradają, marginalizują i co?I cisza. Oby w garnku nie zabrakło, zero zainteresowania losem swojej małej ojczyzny. Władza nie lepsza, ciepła posadka i buzia w ciup, taki nieszczęsny Wcisła, co nie widzi potrzeby przenosin Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga. Dramat elbląski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 0
  hd(2015-11-04)
 • Elbląg do Pomorskiego ! miasto portowe od lat związane z Gdańskiem, przyłączenie do Olsztyna to czysta manipulacja !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61 1
  antyOlsztyn(2015-11-04)
 • elblążanie zacznijcie olewać wiochę o l s z t y n. elblązanka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 2
  (2015-11-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem