Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Elbląg w 2016 roku. Jaki będzie budżet?

 
Elbląg, Elbląg w 2016 roku. Jaki będzie budżet? (fot. WS, archiwum portEl.pl)
Rek

Jest już gotowy projekt budżetu Elbląga na 2016 rok. Dochody mają wynieść 511 milionów złotych, wydatki – 499 milionów. Prezydent nie przewiduje zaciągania przez miasto kolejnych zobowiązań. Na inwestycje ma być przeznaczonych 35 milionów złotych, połowa ma pochodzić ze środków unijnych.

Po raz pierwszy od wielu lat Elbląg ma nie zaciągać nowych zobowiązań. Zresztą nawet nie może tego robić, bo zadłużenie miasta sięga 340 milionów złotych, a spłata zobowiązań (zaplanowanych do 2029 roku) dopiero przed nami. Po raz pierwszy więc od kilku lat budżet miasta się skurczy, porównując rok do roku. Dochody na 2016 rok zaplanowano na 511 milionów złotych (w 2015 roku mają wynieść 531 mln, w 2014 roku wyniosły – 517 mln , a w 2013 – 521 mln), a wydatki na 499 mln zł (w 2015 roku mają wynieść 559 mln zł, w 2014 roku wyniosły - 556 mln , a w 2013 – 592 mln zł).
     Najwięcej tradycyjnie będzie kosztować oświata – ponad 190 milionów złotych oraz pomoc społeczna – 83 miliony złotych. Na inwestycje prezydent planuje przeznaczyć 35 milionów złotych, z czego połowa ma pochodzić z funduszy unijnych. Na liście inwestycji znalazły się m.in.: modernizacja kolejnych ulic (3 miliony złotych), budowa kolejnego etapu ścieżki rowerowej do Krasnego Lasu (2,1 mln zł), przebudowy ulicy Konopnickiej (na odcinku od Niepodległości do al. Piłsudskiego, koszt 1,8 mln zł), budowa toru wrotkarskiego wraz z boiskiem przy ul. Agrykola (2,1 mln), przebudowa ul. Studziennej (1,5 mln zł), kolejne inwestycje na stadionie przy ul. Agrykola (3 mln zł) czy też kompleksowa modernizacja energetyczna w elbląskich szkołach (3,3 mln zł). Prawie 5 milionów złotych miasto dołoży do budowy nowego wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej (droga na Malbork). Z kolei 700 tysięcy złotych prezydent zarezerwował na prace związane z tworzeniem dokumentacji rozbudowy Elbląskiego Parku Technologicznego. Są też ujęte wydatki na inwestycje, które wygrały ostatnią edycję budżetu obywatelskiego.
     Gdzie są oszczędności? 2,1 mln mniej ma kosztować gospodarka odpadami, 18 mln zł mniej zostanie wydanych na wkłady własne związane z funduszami unijnymi. O 100 tysięcy złotych prezydent chce też zmniejszyć wydatki na promocję miasta (do poziomu 1,2 mln złotych).
     Projekt budżetu trafił już do Rady Miejskiej. 15 grudnia ma się odbyć debata budżetowa, na której radni mają dyskutować o poszczególnych wydatkach i dochodach. Głosowanie w sprawie budżetu powinno odbyć się pod koniec grudnia.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy