UWAGA!

Elbląski węgiel

 Elbląg, Tak wygląda jeden z produktów pirolizy - węgiel
Tak wygląda jeden z produktów pirolizy - węgiel (fot. Witold Sadowski)

Jedna z elbląskich firm testuje w Zakładzie Utylizacji Odpadów technologię pirolizy, czyli wytwarzania z odpadów surowców energetycznych - węgla, gazu i oleju. - Urządzenie, które zainstalowaliśmy w ZUO to prototyp, jedyny taki na świecie. Nasze badania pozwolą wykorzystywać tę technologię na szerszą komercyjną skalę – zapowiada Dariusz Kamiński, prezes firmy.

Linia do produkcji surowców energetycznych z odpadów kosztowała 16 milionów złotych, z czego około 9 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Elbląskie urządzenie to prototyp, przygotowany we współpracy z Francuzami. Są na nim prowadzone badania, których celem jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie odpadów do produkcji węgla, gazu i oleju. Projekt potrwa do końca czerwca.
       - Próbowaliśmy naszym projektem zainteresować różne zakłady utylizacji odpadów w kraju, ale tylko w Elblągu spotkaliśmy się z tak dobrym przyjęciem. Pan dyrektor nie bał się ryzyka współpracy z prywatną firmą – mówi Dariusz Kamiński, prezes firmy Metal Expert. - Metoda, która stosujemy, polega na termicznym przetwarzaniu odpadów bez dostępu tlenu, dzięki czemu przy zastosowaniu temperatury ok. 750-850 stopni z paliwa odpadowego RDF powstaje węgiel, olej i tak zwany syngaz. Każdy z tych produktów może być wykorzystywany w celach energetycznych, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniej technologii. Ten proces jest możliwy na różną skalę, ale naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się lokalnie, bo pomaga rozwiązać problem odpadów i jest proekologiczny.
       Elbląska instalacja ma przetwarzać nawet 600 kilogramów paliwa alternatywnego (tak zwanego RDF) na godzinę. Wiele wskazuje na to, że po zakończeniu badań w ZUO elbląska firma rozpocznie produkcję podobnych linii technologicznych na komercyjną skalę.
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Nigdy to nie wyjdzie bo to Elbląg.
  • zaraz do Elbląga zjadą się górnicy i będą strajkować.
  • Bardzo dobry pomysł, sa już tego typu realizacje w Polsce. Gratulacje!!!. Pozostaje "tylko" przekonać lobby nastawione na spalarnie które pobrało dotacje z UE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    1
    reuters(2015-02-11)
  • już raz w elblagu był węgiel i politycy udupili firmę i 500 ludzi na bruk
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    0
    jedentaki(2015-02-11)
  • Pomysł bardzo dobry. Linia technologiczna kosztuje "tylko" 16 mln zł, ale zyski długoterminowe mogą być znacznie większe i do tego mogłaby całkowicie zniknąć hałda składowanych śmieci w Rubnie. :) Zastanawia mnie tylko jedna kwestia. Czy ten "węgiel", "olej" bądź "gaz" nie są/nie będą bardziej szkodliwe dla środowiska od tradycyjnych odpowiedników?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Ambroży(2015-02-11)
  • Bardzo głupi pomysł to dopiero byłby smród i czad gorszy jak z węgla czy ktoś pomyślał moze dałoby rade nim palićw elektrociepłowniach gdzie są filtry które to swińtwo wyłapują
  • czyli w chałupie nie da rady tym jarać?już myslałem ze taniej kupie eko-groszek;-)
  • A czasem czymś takim nie zajmowała się jakieś 15 lat temu firma Fu-Wi z Grochowskiej? Chyba nawet patent na to mieli.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    Edek..(2015-02-11)
  • brawa dla dyrektora za odwage
  • ogólnie jak człowiek chce zrobić interes to go zaraz zniszcza. Teraz na obwodnicy wykopują wegiel i ciekawe jak długo to potrwa. ..
  • to nie jest kapitalizm to komuna, budują coś w co sami nie wieżą 9 ml dotacji UE, taki świetny interes i ni ma chętnych
  • Patrząc na ilości odpadów z materiałów ropopochodnych to aż się prosiło przy wzmożonej segregacji by te odpady w ten sposób wykorzystać miast je z powrotem pod ziemię lokować.
Reklama