Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elmeat: Już budujemy dach...

Rozmowa z Andrzejem Kłykiem, prezesem Zakładów Mięsnych Elmeat, i Krzysztofem Gorzelańczykiem, dyrektorem finansowym firmy.

Joanna Ułanowska-Horn: Kiedy spotkaliśmy się niedawno, ważyły się losy zakładów. Teraz już wiadomo, że firmie nie grozi upadłość, ale długi trzeba spłacać, stąd i postępowanie układowe. Ilu jest wierzycieli i jaka jest na dzisiaj wysokość długów?
     Krzysztof Gorzelańczyk: Mamy około 200 wierzycieli, z którymi chcielibyśmy zawrzeć układ. Do 29 stycznia musimy zweryfikować całą listę i ustalić główne należności z odsetkami. Dokumenty musimy przekazać sądowi i wtedy on zdecyduje o dalszych krokach.
     
     J.U.: Jakie są najwyższe, a jakie najniższe długi wobec poszczególnych wierzycieli?
     K.G.: Jest grupa wierzycieli, którym zalegamy do 1 tysiąca zł. Tych spłacimy bezpośrednio po uprawomocnieniu się postępowania układowego, o ile oczywiście przyjmą nasze propozycje.
     
     J.U.: A jest z czego zwracać pieniądze?
     K.G.: Pieniądze oczywiście będą zwrócone ze środków uzyskanych od Leclerca, który po uchwaleniu zmiany planu na sesji 20 grudnia, uruchomi kolejne transze wydatków. Leclerc jest nam winien 7 milionów zł. To wystarczy. Część, konkretnie 4 miliony zł, przekażemy na budowę nowego zakładu przy Mazurskiej głównemu wykonawcy, a pozostałą część na restrukturyzację firmy i spłatę długów.
     
     J.U.: Na najbliższej sesji Rada Miejska ma zdecydować, czy zmieni plan zagospodarowania przestrzennego przy ul. Żeromskiego. Zanim jednak to zrobi, musi rozpatrzyć kilkadziesiąt protestów, które w związku z tym zostały napisane przez mieszkańców i przez okoliczne firmy. To nie jest zbyt komfortowa sytuacja dla Państwa...
     Andrzej Kłyk: Na pewno nie, ale spodziewam się, że wszystkie protesty zostaną odrzucone, bo są niezasadne. Wg nas Rada Miejska wszystkie je odrzuci.
     
     J.U.: Czy liczyliście się państwo z tak żywą reakcją mieszkańców?
     A.K.: Wg nas nie mają racji, ponieważ tendencje są takie, że hipermarkety powstają nawet w takich miastach, jak Elbląg. Takie tendencje są na całym świecie.
     
     J.U.: Tendencje tendencjami, ale każdy ma broni własnych interesów...
     A.K.: Oczywiście, kupcy licząc na naszą trudną sytuację ekonomiczną będą w nieskończoność przedłużać sprawę protestami czy zażaleniami aż do momentu, gdy nam nie starczy środków. Nasze obecne problemy wynikają stąd, że środki z bieżącej działalności są przekazywane na nową budowę.
     
     J.U.: Czyli właściwie jedynym wyjściem jest uzyskanie pieniędzy od Leclerca...
     A.K.: Jedynym wyjściem, które uratuje Elmeat są pieniądze właśnie stamtąd.
     
     J.U.: Na jakim etapie jest budowa nowoczesnego zakładu przy Mazurskiej?
     A.K.: Zaangażowaliśmy tam już 2,5 miliona zł. Jesteśmy już na etapie wykonawstwa dachu. Planujemy, że pierwszą część zakładu otworzymy już na Wielkanoc.
     
     J.U.: Z pewnością będą panowie obecni na sesji 20 grudnia...
     K.G.: Mamy nadzieję, że od kwietnia, kiedy radni podjęli uchwałę intencyjną, nie zmienili swojego zdania i będą kontynuować to, co wtedy rozpoczęliśmy. Nikogo nie oszukaliśmy, chcemy wybudować nowoczesny zakład.
     
     J.U.: A co by się stało, gdyby radni nie podjęli takiej uchwały?
     A.K.: Liczymy się z tym, że będą skargi i zażalenia nawet w NSA i uzyskanie prawomocnego planu zmiany zagospodarowania przestrzennego może trwać nieskończenie długo. Ale na to mamy jedno wyjście: emisja akcji. Nie dopuszczamy jednak myśli, że Rada może się nie zgodzić.
     
     Wywiady Studia El prezentowane są we wtorki i piątki w Telewizji Elbląskiej zawsze po Wiadomościach o 17.15.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Andrzej Kłyk: Na pewno nie, ale spodziewam się, że wszystkie protesty zostaną odrzucone, bo są niezasadne. Wg nas Rada Miejska wszystkie je odrzuci. ..................................................................................................... On już wie. co tam protesty mieszkańców przecież na całum świecie buduje się hipermarkety w ścisłym centrum miast a nawet na starówce , Takie są trędy w somali bangladeszu i wogule wszędzie gdzie łapownictwo i bezprawie żądzi .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kosa Nostra(2001-12-18)
 • Re: Kosa Nostra... Stary, ciebie chyba Olisadebe Polskiego uczył, ale dzięki za ubaw, twoje głębokie przemyślenia powaliły mnie na kolana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Korekta(2001-12-19)
 • dla mnie moze by 100 "hiperow" w Elblagu jestem klientem wiec im wieksza konkurencja tym lepiej dla mnie , mam juz dosyc " ruskich rynkow" , " gildii" i innych bubli al'a Elzam Market :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  NOSO(2001-12-19)
 • Gratulujemy Dyrekcji i załodze ELMEAT , że utrzymały funkcjonowanie zakładu pomimo powaznych trudności finansowych , oraz i to że rozpoczęto budowę nowoczesnego zakładu przetwórstwa mięsnego dostosowanego do warunków Unii Europejskiej . Prezesów wytypowac do nagrody Prezydenta Miasta Elblaga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Były Radny(2001-12-19)
 • Pani Szmurło : Prezes Izby Handlowej - nalezy ratować firmę pomocą kredytową oraz uhonorować jej Załogę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Były pracownik(2001-12-19)
 • Cieszę się ,że powstanie nowy hipermarket. Oby jak najszybciej!!! Elbląg mógłby wchłonąć 3 razy więcej marketów. Czekam z utęsknieniem na Auchan oraz Makro(mogą być przy "siódemce").
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kerstin(2001-12-19)
 • Najserdeczniejsze zyczenia Swiateczne i pomyslnego 2002 Roku!!! Dla Servisu Gazety Elblaskiej i Radia Olsztyn w Elblagu oraz dla Pani Redaktor Joanny Ulanowskiej-Horn zyczy "Kitty".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kitty(2001-12-19)
 • Kerstin: Auchan i Makro to dwa wielkie gó...a, nic tam nie ma. Ostatnio byłem w Auchan, ani takiego monitora nie było jakiego chciałem, ani telewizora. Tymczasem wstąpiłem do jednego sklepu komputerowego u nas w centruj, no i proszę jest ten monitorek, a później byłem w ZEW no i znowu niespodzianka jest taki telewizor jaki chciałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wojtek(2001-12-19)
 • teraz leclerk najął sobie pismaka by ten opisywał ile to dobrodziejst wynika z budowy hipermarketu między dworcem a szpitalem my mieszkańcy żeromskiego chcemy też móc spokojnie jechać na zakupy do hipermarketu ale nie chcemy na okręgło wdychać spalin.Po co nam te szklane domy gdy w mieście jest 40 % bezrobotnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żeromski(2001-12-20)
 • Panie Zieliński, panie Prezydencie, elbląscy Radni, zwracam się do was z zapytaniem czy chcielibyście mieszkać 100 metrów od hipermarketu gdzie dostawa towarów trwa na okrągło 24 godziny, jeżeli nie chcielibyście to i nas mieszkańców Żeromskiego nie uszczęśliwiajcie takimi „ulepszeniami” komunikacyjnymi. Myślę, że chłopi wokół Elbląga mają ziemi na sprzedaż pod dostatkiem,jadąc siódemką widać rozciągające się po horyzont ugory, może tam powstać i 10 hipermarketów gdzie płaczki, którym brakuje towarów w elbląskich sklepach a zabraknie i w hipernovej na „Zawadzie” będą mogli wyjechać na zakupy. Kilometrowa wycieczka za miasto dobrze im zrobi,przewietrzą sobie przy okazji mózgi. Może przy okazji zrozumieją jak ważne jest to by w elbląski handel inwestował przede wszystkim rodzime elbląskie firmy, bo tylko wtedy pieniądze wypracowane w naszym regionie pozostaną w nim nadal.Oczywiście nie należy dopuszczać do monokultury, ale wpuszczanie do centrum miasta trzech sieci handlowych o kapitale Niemieckim Francuskim i zraelskim przy jednoczesnym blokowaniu rodzimym kupcom jakiejkolwiek możliwości inwestowania w handel wielkopowieszchniowy na terenie Elbląga ( uchwała rady miejskiej o możliwości wybudowania w ciągu następnych pięciu lat wyłącznie hipermarketów tych trzech firm ) to ewidentnie chorobliwa i samobójcza dewiacja. Swoją drogą ciekawi mnie to, że niby głosy ludu nie chcą wyjechać na zakupy kilometr za Elbląg a muszą je robić właśnie przy Żeromskiego przez nich argumenty wcale nie polemizują z problemem przedstawionym w artykule tzn sprawą samej lokalizacji skupiają się na próbie udowodnienia, że tylko Hipermarkety usytuowane w centrum miasta,zapewnię stałą dostępność rękawiczek skarpet i jogurtów Przestańcie mówić nam, co jest dla nas lepsze chyba, że sami chcecie zamieszkać przy Żeromskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  LOKALNY(2001-12-20)
 • LOKALNY, tutaj też wstawiasz swoje ble, ble, ble? A po co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :)(2001-12-20)
 • LOKALNY!!! w takim małym mieście jak elbląg dostawy do SUPER- a nie hiper- marketów nie będą trwały po 24h na dobę bo to będą małe sklepy z małym obrotem jeśli chodzi o tę branżę. Ilu Elblążan stać na masową konsumpcję bez ograniczeń tak aby półki w Hypernovej albo Leclercu świecily pod koniec dnia pustkami a w nocy przyjeżdżały TIRy i dopiero o 4 rano były zapełniane przez zatrudnionych na lewo pracowników (bo legalnie pracującym trzeba płacić 100% dodatku za pracę w nocy!)??? a po drugie niech budują nawet na wyspie spichrzów jeśli nie wytrzymają konkurencji to się zwiną a wtedy będziemy tam mieć hotel (ciekawe skąd się wezmą "turyści"?).Po odebraniu województwa Elbląg stał się w ciągu dwóch lat pustynią!!!!! Uświadomcie to sobie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pROSiAczek(2001-12-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO
Czapka z nadrukiem