UWAGA!

EPEC i 600 tysięcy złotych

 Elbląg, EPEC i 600 tysięcy złotych
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Około 600 tysięcy złotych – to stawka w słynnej sprawie przetargu na modernizację sieci ciepłowniczej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowywał tę inwestycję, wyliczył, że z powodu nieprawidłowości w przetargu pomniejszy dotację o 5 procent. To nie jest jednak ostateczna decyzja. EPEC ma prawo wnieść zastrzeżenia i jak się dowiedzieliśmy, z tego skorzysta.

Przetarg na modernizację 12 kilometrów sieci ciepłowniczej wraz z wymianą 90 węzłów ciepłowniczych EPEC rozstrzygnął w 2014 roku. Inwestycja kosztowała 20,5 miliona złotych brutto, z czego 12 milionów pochodziło ze środków unijnych, z konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomnijmy, że nieprawidłowości w procedurze przetargowej (chodzi o zapisy dotyczące użytych przy modernizacji rur) dopatrzył się Urząd Zamówień Publicznych, Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także miejska komisja powołana przez prezydenta Elbląga. Zarząd EPEC się z nimi nie zgadza.
       Wnioski z kontroli UZP trafiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który je przeanalizował i podjął pierwsze, niewiążące jeszcze decyzje.
       - Dokonana przez NFOŚiGW weryfikacja zakończyła się przypisaniem do wykazanych przez Prezesa UZP naruszeń wskaźnika pomniejszającego wartość kwalifikowaną kontraktu w wysokości 5 procent. Oznacza to, że kwota wydatków w ramach kontrolowanego zamówienia podlegająca refundacji ze środków UE zostanie zmniejszona o 5 procent – poinformował nas Sławomir Kmiecik, kierownik Wydziału Komunikacji Społeczej NFOŚiGW.
       5 procent to w przypadku dotacji dla EPEC około  600 tysięcy złotych. Nie oznacza to, że elbląska spółka musi już teraz oddawać te pieniądze. - Należy jednocześnie zaznaczyć, że zgodnie z dokumentami programowymi, beneficjentowi przysługuje jeszcze złożenie uzasadnionych zastrzeżeń do dokonanych przez NF ustaleń. W przypadku ich nieuwzględnienia, 5 procent wypłaconych środków UE podlegać będzie zwrotowi wraz z odsetkami. Niedokonanie zwrotu tych środków na wezwanie spowoduje wszczęcie przez NF procedury administracyjnej, w toku której Beneficjent będzie miał dodatkową możliwość odwołania się do Ministra Rozwoju – dodał Sławomir Kmiecik. - Do zakończenia pełnej, wskazanej powyżej procedury nie można jednoznacznie wskazać, jaka kwota dofinansowania winna zostać zwrócona przez beneficjenta.
       - Składamy zastrzeżenia do analizy dokonanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do czasu zakończenia tej sprawy nie chcę jej komentować - powiedział nam Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC.
      
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zgadnijcie: kto za to zapłaci?
  • ty!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    2
    ups..(2016-03-16)
  • Panie Prezydencie jak trzeba będzie oddać taką kasę to nie ma innej właściwej słusznej decyzji jak odwołanie tego zarządu!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    1
    odbiorcaciepełka(2016-03-16)
  • Łapówka (pot. ) – korzyść, najczęściej finansowa, wręczana osobie lub grupie osób, dla osiągnięcia określonego celu, z pominięciem standardowych procedur. Według badań Eurobarometru z października 2013 na łapówki dla lekarzy finansowanych z NFZ w celu m. in. ominięcia kolejki oczekujących lub lepszej obsługi w 2011 polskie gospodarstwo domowe wydało średnio 311 zł[1]. Jak widać nie tylko dtyczy to lekarzy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    Wikipedia(2016-03-16)
  • Teraz aby było ciekawiej trzeba zająć się pierwszą częścią przetargu z 2013rpt Modernizacja systemu ciepłowniczego itd. O tym jeszcze nikt nie mówił. Nieprawidłowości te same. Już czas rozszerzyć temat.
  • to są grosze, kto bogatemu zabroni zapłacić kolejne kary z cudzych (podatników) pieniędzy?
  • Ja to myślałem ze ich puszczą z torbami, a tu tylko 5 %. Z dużej chmury mały deszcz. He, naruszenia jednak chyba nie były takie straszne jak je ten koleś z rady malował.
  • To pewnie jeszcze epec zwrot kasy z uni dostanie. Co ważne, to jednak 95 % kasy zostanie. Brawo Epec. wszyscy dostają korekty, czas na ratowanie budżetu - bo trzeba kasę na 500+
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    5
    Wszyscydostająkorekty(2016-03-16)
  • Tak więc nieprawidłowości po raz kolejny zostały potwierdzone. To podlega po KSH- działanie na szkodę spółki. Co jeszcze musi się wydarzyć aby prezydent wreszcie podjął decyzję.
  • Polityczna nagonka na EPEC trwa w najlepsze
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    12
    odbiorcaciepła2(2016-03-16)
  • Panie redaktorze czekamy na artykuł ile miasto Elbląg miało w ostatnich latach korekt - czy mosty, ept, Csb, drogi, basen nie były dotknięte korektami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    5
    DoPanaredaktora(2016-03-16)
  • Podaje komunikat do wszystkich firm: nie róbcie w tym miescie niczego, nie inwestujecie, nie modernizujecie, nie budujcie, nie remontujcie, a przede wszystkim nie korzystajcie z żadnych środków z Unii. Wystarczy postawić źle przecinek, a juz 5 %. Piec procent (5%) w taryfikatorze korekt jest za pierdoły. Za grube rzeczy sa zwroty rzędu 25-50 %, a w przypadków wałów 100% Tak wiec 5 % panowie z Epec powinni przyjąć na klatę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    niedlaUE(2016-03-16)
Reklama