UWAGA!

EPEC nadal inwestuje w sieć

 Elbląg, EPEC nadal inwestuje w sieć
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

27 milionów złotych ma kosztować drugi etap modernizacji miejskiej sieci ciepłowniczej. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało na ten cel prawie 10 milionów złotych ze środków unijnych. Prace mają potrwać do 2020 roku. Które rejony miasta obejmą?

Poprzednia inwestycja w miejską sieć ciepłowniczą zakończyła się donosami do CBA, prokuratury i zmianą na stanowisku prezesa EPEC. Po miesiącach dochodzenia sprawę umorzono, nikt nie dopatrzył się złamania prawa, stwierdzono za to nieprawidłowości w procedurze przetargowej, wskutek których Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał korekty wniosku, nakazując zwrot około miliona złotych dofinansowania (to kwota z odsetkami). Przed EPEC etap drugi, w którym ma być wymienionych prawie 7 km sieci ciepłowniczej, zlikwidowane mają być cztery stacje wymiennikowe i wdrożony system wizualizacji sieci w siedzibie EPEC przy ul. Fabrycznej. Ma to kosztować w sumie 27 mln złotych, z czego prawie 10 milionów złotych to dofinansowanie ze środków unijnych. Czeka nas powtórka z historii?
       - Nauczeni doświadczeniem z poprzedniego postępowania skorygowaliśmy procedury. Odbędą się też dwa przetargi, jeden dotyczący zadań w 2019 roku, drugi w 2020 – informuje Krzysztof Krasowski, prezes EPEC. - Nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony przez Narodowy Fundusz, znalazł się na trzecim miejscu listy rankingowej.
       Projekt, który ma być realizowany w latach 2018-2020, przewiduje wymianę sieci w okolicy ulic: Legionów, Niepodległości, al. Piłsudskiego, Królewieckiej, Karowej, Pl. Kazimierza Jagiellończyka, Teatralnej, Odzieżowej, Owocowej, Pionierskiej, Sochaczewskiej, Sadowej i Bożego Ciała oraz likwidację stacji wymiennikowych przy ulicach: Wiejskiej, Broniewskiego, Malborskiej oraz Żeglarskiej.
       - Głównym celem projektu jest spadek emisji gazów cieplarnianych i pyłów oraz zmniejszenie zużycia energii – dodaje Krzysztof Krasowski. - Pierwszy etap modernizacji też temu służył i cel wówczas został osiągnięty zgodnie z projektem. Ta inwestycja ma przynieść przynieść efekty ekologiczne i środowiskowe. Nie można obiecać, że przyniesie drastyczne obniżki cen ciepła, tym bardziej że nadal trwają negocjacje z Energą Kogeneracją.
       - Umowa z Energą Kogeneracją na dostawy ciepła cały czas obowiązuje, bo została podpisana na czas nieokreślony. W sprawie nowej umowy trwają negocjacje. Żebym mógł ją podpisać, muszę być przekonany, że nie jest ona gorsza od poprzedniej. Zapewniam, że pilnuję w tej sprawie interesów mieszkańców – zapewniał na dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       W Elblągu jest około 200 kilometrów sieci ciepłowniczej. Modernizacji wymaga jeszcze połowa.
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama