Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Euroregion Bałtyk kończy 20 lat

 
Elbląg, Euroregion Bałtyk kończy 20 lat Obchody 20-lecia Euroregionu Bałtyk odbyły się w Ratuszu Staromiejskim (fot. Anna Dembińska)
Rek

Dwadzieścia lat temu powstał Euroregion Bałtyk. Z tej okazji w Elblągu odbyła się trzydniowa konferencja, na której samorządowcy z Danii, Litwy, Szwecji, Polski i obwodu kaliningradzkiego dyskutowali o międzynarodowej współpracy. Zobacz zdjęcia.

- Idea Euroregionu Bałtyk powstała w Elblągu – przypomniał prezydent miasta Witold Wróblewski, witając gości obchodów 20-lecia istnienia tego międzynarodowego stowarzyszenia. Powstało formalnie 22 lutego 1998 roku podczas zjazdu w Malborku i od tego czasu działa na rzecz rozwoju międzynarodowej współpracy, w którą włączyły się samorządy Danii, Litwy, Szwecji, Polski (w tym Elbląg i okoliczne gminy) oraz obwód kaliningradzki.
     - Pamiętam nasze rozmowy w sprawie powołania euroregionu. Zdzisław Olszewski (wieloletni dyrektor polskiego biura euroregionu Bałtyk, były wojewoda elbląski i radny, zmarły w ubiegłym roku – red.) podkreślał, że musi być do współpracy zaproszony obwód kaliningradzki. I to się udało zrealizować – przypominał Roger Kaliff, przewodniczący Euroregionu Bałtyk w 2001 roku.
     Euroregion Bałtyk to była pierwsza tego typu organizacja, która włączyła do współpracy partnera Federacji Rosyjskiej. Przez dwadzieścia lat zrealizował wiele programów dotyczących współpracy transgranicznej w takich dziedzinach jak gospodarka wodna, przestrzenna, technologie energooszczędne, współpraca młodzieżowa. Jego celem jest poprawa warunków życia mieszkańców, promowanie kontaktów między lokalnymi społecznościami, przełamywanie historycznych uprzedzeń.
     Przedstawiciele Euroregionu Bałtyk podczas trzydniowego pobytu w Elblągu nie tylko uczestniczyli w jubileuszu 20-lecia tej organizacji, ale także w seminariach poświęconych realizacji najbliższych działań Euroregionu, m.in. programu transgranicznego Umbrella czy młodzieżowego projektu South Baltic Youth Core Groups Network, których liderem jest polska strona, czyli Stowarzyszenie Gmin RP Euroregionu Bałtyk, mające siedzibę w Elblągu.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA