UWAGA!

Fito na cito w porcie

 Elbląg, Fito na cito w porcie
(fot. Michał Skroboszewski)

Elbląg zabiegał o odprawy fitosanitarne w porcie ponad 10 lat. Wreszcie się udało - gdy tylko zima odpuści, do portu będą mogły wpływać barki z produktami pochodzenia roślinnego. Dzisiaj oficjalnie otwarto punkt odpraw w terminalu przy ul. Radomskiej. Zobacz zdjęcia.

W ubiegłym roku w elbląskim porcie przeładowano zaledwie 99 tysięcy ton towarów, a jeszcze w 2014 roku było to ponad 350 tys. ton. Uruchomienie odpraw fitosanitarnych ma podreperować malejące w ostatnim czasie portowe statystyki. O decyzję w sprawie odpraw zabiegali politycy z różnych ugrupowań, ale ostateczne decyzje były możliwe dzięki decyzji ministra rolnictwa i porozumieniu prezydenta Elbląga, wojewody warmińsko-mazurskiego i dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie. Samorząd dał pomieszczenia, dostosował je do wymogów prawnych i przekazał sprzęt laboratoryjny (w sumie ok. 70 tys. złotych), wojewoda sfinansował dodatkowe etaty, a minister rolnictwa wpisał Elbląg na listę miejsc, gdzie odprawy fitosanitarne są możliwe. Elbląg na tej mapie znalazł się 1 stycznia, dzisiaj oficjalnie otwarto punkt odpraw w terminalu przy ul. Radomskiej.
       - To ważny dzień dla Elbląga i województwa, wywiązaliśmy się z panem prezydentem obietnic, które ogłosiliśmy półtora roku temu – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. - Ta decyzja pomoże rozwinąć możliwości portu elbląskiego, ale ja cały czas mam też na względzie to, co się będzie działo już wkrótce, gdy zostanie przekopana Mierzeja, kiedy ten szlak żeglowny będzie otwarty dla statków. Wówczas odprawy fitosanitarne będą bardzo potrzebne i będą wpływały na rozwój regionu elbląskiego. To, co przez wiele lat było barierą - mówiono, że potrzeba tu nie wiadomo jakich inwestycji - okazało się, że potrzebna jest dobra wola, współpraca i dobrzy ludzie – mówił wojewoda, wymieniając z nazwiska posła PiS Leonarda Krasulskiego i posła Zbigniewa Babalskiego, który - gdy zapadały decyzje - był wiceministrem rolnictwa.
       - Dzięki porozumieniu z wojewodą możemy mówić o tym, że w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa jest wymieniony Elbląg. Czekaliśmy na to wiele lat. Ta decyzja pozwoli poszerzyć paletę przyjmowanych towarów w naszym porcie, np. zrębków drewna. Ich transportem przez Elbląg były na przykład zainteresowane zakłady celulozowe w Kwidzynie – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       - Stworzyliśmy oddział graniczny, do pracy zostało przyjętych dwóch inspektorów, dzięki pomocy pana wojewody otrzymaliśmy dodatkowe etaty. Inspektorzy zostali przeszkoleni i są gotowi do pracy. Do Elbląga będzie mogło być sprowadzane drewno drzew iglastych, co dotychczas było niemożliwe, niektóre gatunki drzew liściastych: jesion, klon orzech. To też poszukiwany towar i możliwy do pozyskania po stronie Federacji Rosyjskiej – dodała Maria Paszko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie.
       Od 1 stycznia, gdy Elbląg znalazł się na mapie odpraw fitosanitarnych, nie przypłynął jeszcze żaden transport z takimi produktami. Obecnie ruch w porcie jest wstrzymany ze względu na pokrywę lodową. 

  Elbląg, Fito na cito w porcie
(fot. MS)


       - Co nie znaczy, że nie prowadzimy rozmów z kontrahentami na temat dostaw towarów podlegających przepisom fitosanitarnym - powiedział nam Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu. - Dwa tygodnie temu uczestniczyłem na przykład w misji handlowej w Kaliningradzie, rozmawiając na ten temat, wkrótce jadę do Lwowa, zachęcając do współpracy kontrahentów z Ukrainy.
       - Są to nowe możliwości, czas pokaże, jak będzie – mówi Maciej Bukowski, współwłaściciel firmy Cleaner, który jest zainteresowany sprowadzaniem przez elbląski port drewna. - Takich przedsiębiorców jest więcej – dodaje.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • będziecie odprawiać puste euro palety
  • Cud łaskawy ten olsztyn.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    0
    Maczeta.(2018-02-26)
  • Wojewoda z PiS chwali prezydenta Elbląga, cóż to się stało? A jakoś nic się nie mówi o innych - z nazwiska - posłach, którzy mieli znaczący wkład w uzyskaniu, przez port elbląski, odpraw fitosanitarnych. Albo się wymienia wszystkich, albo nikogo panie Wojewodo.
  • Od Putina, odkupić lodołamacz Lenina i tor wodny drożny. .. tylko że płytki, bo lód zabrał 20 % wody z zalewu.
  • Port nie ma szczęścia najpierw był dyrektorem człowiek w przechowalni aż poszedł na emeryturę potem przed wyborami Henryk \Wielki powołał człowieka po hotelarstwie. .. .tak więc póki nie zmieni się dyrektora oraz nie zastąpi Skład Rady Nadzorczej Spółki: - Pan Krzysztof Luks - Pani Maria Piór - Pani Anita Paczkowska to szału nie będzie. Przypomnę, że Halexowi nie potrzebny był ani żaden dokument typu port morski ani betonowe nabrzeża a bił rekordy przeładunku. .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    Kat..Na..Idiotów(2018-02-26)
  • Bardzo ładna pani . Chciałbym aby mnie odprawila
  • Chyba zkwitkiem do zaplaty cla
  • co to za cud techniki wyciągniety z szamba przedpotopowe badziewie.
  • dobrze że statki nie wpływaja bo jakby zobaczyli ten sprzęt portowy to by się uśmiali. Zacofana technika kto kieruje tym portoem czy nie widział lepszego sprzętu portowego. LUDZIE.
  • 350 tys ton w 2014 a w 2017 tylko 99 tys ton. Mały ruch graniczny zlikwidowano. Czyżby "dobra zmiana"? Przekop nic nie zmieni bo transport z portu w Elblągu ma tylko sens do Rosji. Jak znam życie to za pół roku wywóz czegokolwiek na wschód będzie zakazany.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    5
    Inżynier (2018-02-26)
  • Tak, zgadza się. Do tego też są potrzebne odprawy fitosanitarne. Kilka lat temu już były tym zainteresowane firmy, które chciały importować palety z Rosji.
  • Taaa. .. .zmonopolizowali rynek dając port jednej firmie i się nic tam nie dzieje, bo poprzednia firma była z kapitałem rosyjskim i przez lata starła się o fitosanitarkę, a teraz nawet nie ma gdzie tego odprawiać bo ktoś ma swoje wizje. .. A ludzie mieli pracę i dzięki kontaktom to wszystko się kręciło a tak to teraz hula tam wiatr. .. .. Szkoda
Reklama