Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Godzina "zero"

W związku ze sprawą zwolnionych pracownic spółki Hetman w Elblągu gościł szef Komisji Krajowej Solidarności Janusz Śniadek.

- Dla pracowników nadeszła godzina „zero” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami szef elbląskiej Solidarności Mirosław Kozłowski. – Zadajmy sobie pytanie, jak długo chcemy się bać. Incydent taki, jak w Hetmanie, należy do wyjątkowych, jednak w wielu zakładach pracy łamane są podstawowe prawa pracowników.
     Kozłowski poinformował także, że sprawą odzieżowej firmy zajęła się elbląska Państwowa Inspekcja Pracy.
     - Kontrola rozpoczęła się w poniedziałek, po zakończeniu pikiety zwolnionych pracownic – powiedział Mirosław Kozłowski. – Inspektor PIP, podobnie jak my, początkowo nie został wpuszczony do zakładu, udało się to dopiero po interwencji policji. Życzylibyśmy sobie i pracownikom częstszej, podobnie dobrej współpracy.
     Janusz Śniadek mówił o tym, że przypadków łamania prawa pracy i praw pracowników jest coraz więcej i wszystkie powinny być rozstrzygane na gruncie obowiązującego w Polsce prawa. Śniadek przytoczył też wyniki październikowych badań przeprowadzonych przez Sopocką Pracownię Badań Społecznych. Wynika z nich, że w chwili przeprowadzenia badań 6 procent respondentów nie otrzymało jeszcze wynagrodzenia za sierpień lub otrzymało je z opóźnieniem.
     - Liczby są szokujące. W Polsce problemem jest jednak nie kształt prawa pracy, ale jego egzekwowanie – mówił przewodniczący Komisji Krajowej. – A brak egzekucji to zachęta do łamania prawa. Grozi to jednak już wkrótce nasileniem protestów społecznych. Łamanie prawa, takie, z jakim mamy do czynienia w Hetmanie, musi budzić sprzeciw. Prawo do zakładania związków zawodowych gwarantuje nam państwo, a niestety wielu pseudobiznesmenów ich założenie traktuje jako powód do zwolnienia.
     Na pytanie, jakimi argumentami przewodniczący Komisji Krajowej mógłby przekonać pracowników do zakładania związków zawodowych, Śniadek odpowiedział, że jedyną, ale skuteczną ochroną jest wsparcie wszystkich członków związku.
     - To gotowość do wystąpienia w obronie szykanowanych, zainteresowanie sprawą opinii publicznej, mediów, publiczne potępienie – mówił Janusz Śniadek. – To wszystko powinno zniechęcać to łamania prawa.
     Zdaniem szefa Solidarności, taki zbiorowy sprzeciw powinien zniechęcać łamiącego prawo pracodawcę oraz innych pracodawców.
     - Tylko do pewnego momentu opłaca się takiej osobie nie respektować prawa – uważa Śniadek. – Później rachunek ma więcej strat, niż zysków – chodzi np. o dobre imię firmy i jej szefów. Spośród ponad 60 osób, które w Hetmanie zapisały się do Solidarności do dziś zwolnienia otrzymały 32 osoby. Pracownicy twierdzą, że „tylko” tyle, bo prezes firmy nie wie, kto jeszcze oprócz zwolnionych wstąpił do związku zawodowego. Decyzją Zarządu Regionu zwolnione kobiety otrzymają nie tylko prawną, ale i finansową pomoc związku. Zbiórka na ten cel zostanie przeprowadzona w komisjach zakładowych. Mirosław Kozłowski przypomina także o swoim apelu do pracowników o zgłaszanie nieprawidłowości w ich zakładach.
     - Wraz z prawnikiem zajmiemy się wszystkimi sygnałami, będziemy też publicznie piętnować łamiących przepisy pracodawców.
     W sobotę o godz. 11, pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 odbędzie się natomiast wiec w obronie miejsc pracy elblążan. Do udziału w wiecu Solidarność zaprasza wszystkich mieszkańców miasta.
     
     
     Przeczytaj także rozmowę, jaką przeprowadziliśmy z szefem Komisji Krajowej Solidarności
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Czyżby wracała Solidarność z lat 80-tych. Brawo! Ja jestem za. Precz z szefami - oszustami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Socjalista(2003-01-08)
 • I z socjalistami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-01-08)
 • Socjaliści są lepsi od zdziczałego kapitalizmu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Socjalista(2003-01-08)
 • Precz z wszystkimi... zbudujmy wszystko od nowa...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Exciter(2003-01-08)
 • Koniec świata jest bliski poczekaj chwile Exciter wszystko znowu wróci do początku. Oby znowu nie stworzyli Ewy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  homo(2003-01-08)
 • Mam wrażenie, że Pan Mirosław K. ma chęć awansować. Działaj tak dalej Panie. Buntuj ten zmęczony elbląski naród, mieszaj. Twoje podżeganie sprawi na pewno, że będzie cię widać w całej Polsce. Alle kto przyjdzie tu do tego zadupia inwestować, jeśli namawiasz do takich prymitywnych czynów ludzi biednych i zmęczonych całą tą sytuacją w kraju. Kto przyjmnie do pracy byłych mieszaczy. Daj im kiełbaskę, zbieraj pieniądze - oby na długo im one starczyły. Tobie kiełbaski starczy na pewno na dłużej niż im.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-01-08)
 • Najlepiej wyrzućmy wszystkich pracodawców, nie będziemy już nigdy pracować, bo u kogo. Ale kogo będziemy wtedy okradali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  OrtodoksyjnySocjalista(2003-01-08)
 • Jeżeli te panie z Hetmana dostawały miesięcznie po sto złotych ,to na zasiłku dla bezrobotnych dostaną więcej i nie będą wyzyskiwane.A takich "inwestorów" którzy za nic mają prawo i człowieka i niepłacą zobowiązań w Elblągu raczej niepotrzeba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jeszcze pracownik(2003-01-08)
 • pieprzyc robote...idziemy na wiec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fm(2003-01-08)
 • jeszcze pracownik.. a na jak dlugo starczy Ci tego zasilku ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Exciter(2003-01-08)
 • DAJ BARANOWI ODROBINE WLADZY A EFEKT PRZYJDZIE SAM.........
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WD-40(2003-01-09)
 • "(...) będziemy też publicznie piętnować łamiących przepisy pracodawców." - czy ja mam rozumiec ze pod oknami kazdego zakladu gdzie "zwiazki sa szykanowane" stanie p. Kozlowski i bedzie wyzywal szefow i zazad od ..takich roznych ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Exciter(2003-01-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III