Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Góra problemów z Górą Chrobrego

 
Elbląg, Góra problemów z Górą Chrobrego fot. arch. WS
Rek

Od kilku lat terenem Góry Chrobrego zajmuje się jedna firma, która go zagospodarowała. Zmieniają się tylko stawki, jakie płaci za dzierżawę i powierzchnia. Tym razem przedsiębiorstwo poprosiło miasto, które jest właścicielem terenu, o rozwiązanie umowy. Nie oznacza to jednak, że wielbiciele sportów zimowych nie będą mieli w tym sezonie gdzie pojeździć.

W 2011 r. miasto wydzierżawiło teren Góry Chrobrego na 25 lat. Firma, która wygrała przetarg, zagospodarowała go – pojawiły się m.in. wyciągi, trasy zjazdowe, wypożyczalnia sprzętu czy bar z małą gastronomią. Za użytkowanie 22 hektarów przedsiębiorstwo płaciło miesięcznie 20 tys. zł plus podatek VAT.
     Niecałe trzy lata później, w lutym 2014 r., zawarto kolejną umowę z tym samym podmiotem. Tym razem odnosiła się do znacznie mniejszego obszaru, czyli do ok. 8,14 hektara. Za dzierżawę tego terenu firma płaciła 9120 zł plus podatek VAT.
     Teraz to samo przedsiębiorstwo poprosiło o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bo działalność przynosi straty. Nie pomagały zbyt wysokie stawki czynszu, pogoda, która w ostatnich latach nie sprzyja wielbicielom sportów zimowych, a także duże nakłady, które firma musi ponieść, by dalej prowadzić działalność.
     Miasto przeanalizowało całą sytuację, uznało, że argumenty dzierżawcy mają sens i zgodziło się na rozwiązanie umowy. Nie oznacza to jednak, że nastąpi to natychmiast. Jak informuje przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność na Górze Chrobrego, elblążanie nie muszą się martwić, bo firma przygotowuje się do sezonu.
     Jednocześnie Urząd Miejski uruchomił procedurę, która pozwoli ponownie wystawić teren do dzierżawy. Jak wynika z zarządzenia wydanego przez prezydenta, dalej ma on pełnić funkcję ośrodka sportowego dla narciarzy i saneczkarzy. Na razie ustalono stawkę wyjściową – 28,5 tys. zł plus podatek VAT. Ta ostateczna zostanie ustalona już po przetargu, który odbędzie się w grudniu.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Należy zrobić kolejny przetarg określić konkretna cenę za rok i niech wygra najlepszy! A nie jakieś chocki klocki wygrali wydzierżawili, zdziwili się poprosili o obniżkę potem zmniejszenie terenu a za chwile usłyszymy, że jak z EU-HE dzierżawa wieczysta albo za 1 zł?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 9
  Kat.Na.Idiotów(2015-11-18)
 • Słonina tuż przed swoim odejściem wynajął ten teren za grosze i dopiero Grzesio Nowaczyk podniósł im stawki. Wychodzi na to, że w Elblągu trzeba być w dobrych układach z władzą, żeby móc prowadzić biznes na większą skalę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 5
  (2015-11-18)
 • Chetnie tez zapłace 10 razy mniej za mieszkanie i podatki, gdzie mam sie zgłosić ? Do kogo z UM podejść ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 5
  (2015-11-18)
 • Znaczy w końcu będzie można puścić obwodnicę przy Bażantarni a nie jak do tej pory planowano przez Bażantarnię?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 8
  (2015-11-18)
 • Będzie można puścić bąka bo na obwodnicę miasto nie stać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 3
  (2015-11-18)
 • Slonina jest w radzie nadzorczej tej spolki. Dobry uklad.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2015-11-18)
 • Jak za górę chrobrego zabrały się barany, to neich sie teraz tam pasa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 9
  2t2gewsdgsd(2015-11-18)
 • nie zdziwię się jak obecny dzierżawca również przystąpi do nowego przetargu. .. i wygra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  detektyw(2015-11-18)
 • Gdzie sięgają brudne i pazerne pazury urzędniczej zarazy tam kończy się inwestycja tworzona z pożytkiem dla mieszkańców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2015-11-18)
 • Moim zdaniem, teren ten ograniczony do terenów niezbędnych dla uprawiania sportów zimowych winien być zwolniony od opłat. Nie przynosi on takich korzysci finansowych jak obliczają urzędnicy siedzacy na samorządowej posadzie. Góra Chrobrego w okresie zimy i sprzyjających warunkach pogodowych cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Elblaga i okolic. Na stoku bywali narciarze z Gdańska i Kaliningradu. Władze Miasta winny w tym temacie podejmować rosądne decyzje i starać się udzielać maksymalnej pomocy celem utrzymania i rozwoju tego miejsca dla sportów zimowych i letnich. Lepsze to, niż dopłacać do różnego rodzaju patologi szerzącej sie wśród społeczeństwa. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50 4
  (2015-11-18)
 • Od wiosny do jesieni powinny tam funkcjonować rynny, odbywać się imprezy, festyny, dni Elbląga itd. będzie zysk będzie się działo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  Koko cc(2015-11-18)
 • Od wiosny do jesieni powinny tam funkcjonować rynny, odbywać się imprezy, festyny, dni Elbląga itd. będzie zysk będzie się działo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  Koko cc(2015-11-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z mostami
Naklejki na meble
Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie
Obraz na płótnie Tygrys 110x50 cm