UWAGA!

Ile osób odeszło na emeryturę?

 Elbląg, Ile osób odeszło na emeryturę?
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

10 listopada odbyła się konferencja prasowa z w oddziale ZUS w Olsztynie podsumowująca ilość złożonych wniosków oraz wydanych decyzji w związku z wejściem w życie przepisów obniżających wiek emerytalny. Pierwsze wnioski przyjmowane były już od 1 września, czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów. W okresie od 1 października do 7 listopada ZUS w województwie warmińsko-mazurskim przyznał 11 857 świadczeń.

Zainteresowanie przejściem na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego było bardzo duże. Łącznie w oddziałach ZUS w Elblągu i Olsztynie w miesiącach wrześniu i październiku złożono 14917 wniosków. Przechodzenie na emeryturę to przywilej, prawo, a nie obowiązek, dlatego wiele osób skorzystało z urządzenia, jakim jest kalkulator emerytalny i dzięki temu mogły obliczyć wysokość swojej emerytury, w zależności od momentu, kiedy na tę emeryturę zdecydują się przejść. - W naszym oddziale prognozowaliśmy złożenie około 18 tysięcy wniosków i myślę, że ta prognoza się zrealizuje. Wiemy, że najpierw wnioski składają te osoby, które nie mają zatrudnienia, a osoby aktywne zawodowo opóźniają w czasie swoją decyzję o przejściu na emeryturę. Przeważnie jest to czwarty kwartał w roku. Nie wszyscy skorzystali z prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ każdy rok dłużej pracy to o 8% wyższe świadczenie emerytalne. W całej Polsce prognozowano złożenie 331 tysięcy wniosków, w związku ze zmianą przepisów, na tę chwilę tych wniosków złożono około 275 tysięcy–mówił Mirosław Bujnowski, dyrektor Oddziały ZUS w Olsztynie.
       W celu uzyskania prawa do emerytury należy złożyć wniosek. Wnioski można składać nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Osoby chcące przejść na emeryturę mające ustalony kapitał początkowy powinny złożyć tylko wniosek o emeryturę, natomiast po rozwiązaniu stosunku pracy należy złożyć wniosek o wypłatę emerytury. Osoby nie mające ustalonego kapitału początkowego, wraz z wnioskiem o emeryturę muszą dostarczyć wszystkie dokumenty potwierdzające swoje zatrudnienie i wynagrodzenie do 31.12.1998r. tj. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, listy płac, karty wynagrodzeń, legitymację ubezpieczeniową, książeczkę wojskową, akty urodzenia dzieci, zaświadczenia o ukończeniu studiów, zaświadczenia z Urzędu Pracy o okresach i kwotach pobieranych zasiłków dla bezrobotnych.
       Każdej osobie, która zgłosi się w sprawie emerytury, pomocą służy doradca emerytalny. Udziela on kompleksowej informacji na temat świadczeń emerytalno-rentowych oraz przy użyciu kalkulatora emerytalnego pomoże wyliczyć wielkość emerytury. Emerytura z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego jest wyliczana według zreformowanych zasad, przez podzielenie kapitału początkowego i składek przez ŚDTŻ.
       Nawet po przyznaniu świadczenia możemy wystąpić o ponowne ustalenie wysokości, jeżeli uzyskamy nowe dokumenty mające wpływ na wysokość.
      
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama