Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Internet szeroki jak rzeka

Do końca 2013 roku ma powstać szkieletowa sieć światłowodowa, która oplecie pięć województw Polski Wschodniej. Wówczas znajdą się pewnie operatorzy, którzy dostarczą szerokopasmowy Internet do naszych domów.

- Celem projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” (SSPW) jest zapewnienie do końca 2013 roku dostępu do usług szerokopasmowych 90 proc. mieszkańców oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwa Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - mówi Grzegorz Nowaczyk, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego odpowiedzialny za infrastrukturę, a więc także za ten projekt.
     Według statystyk, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu. Województwa Polski Wschodniej plasują się poniżej średniej krajowej pod tym względem. Sieć powstała w ramach projektu SSPW będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe mieszkańcom, firmom i instytucjom z Polski Wschodniej. Infrastruktura wybudowana w ramach projektu będzie własnością poszczególnych województw
     Sieć zbudowana w ramach tego projektu ma mieć przepływność co najmniej 6 Mbit/s w kierunku do użytkownika i 1 Mbit/s od użytkownika.
     - Projekt ma być zrealizowany poprzez budowę sieci szkieletowej i dystrybucyjnej, to jest sieci, która dostarcza hurtowy dostęp do Internetu, jest jak taka gruba rura - wyjaśnia przedstawiciel konsorcjum przygotowującego studium wykonalności projektu. - Tak naprawdę my nie budujemy sieci, która dostarcza Internet do domu. Zadaniem tego projektu jest wybudowanie tych grubych rur, nazwijmy to może - sieci autostrad, a nie dróżek, które wiodą do poszczególnych mieszkań. W wyniku tego powstanie szerokopasmowa infrastruktura, która umożliwi lokalnym, dużym lub średnim operatorom dostępowym korzystanie z dostępu do tej sieci i oferowanie usług klientom. Przesłanką do realizacji tego projektu - a jest to interwencja publiczna, z wykorzystaniem środków publicznych - są przewidywania, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat ten obszar, czyli Polska Wschodnia, nie mógłby wyrównać poziomu poprzez uzyskanie dostępu do sieci szerokopasmowej, bo mechanizmy rynkowe na tym obszarze nie działają. Mechanizmy, które pozwoliłyby operatorom komercyjnym zaoferować klientom dostęp do szerokopasmowego Internetu na zasadach rynkowych, gdyby sami mieli zbudować taką sieć.
     Obszar Polski Wschodniej jest bowiem pod tym względem najbardziej zaniedbany w kraju, istniejąca już sieć jest niewielka, obszar cechuje się też m.in. niższą od średniej krajowej gęstością zaludnienia, a więc niższą liczbą potencjalnych klientów, w dodatku o dochodach poniżej średniej krajowej.
     Projekt zakłada więc budowę infrastruktury teleinformatycznej, uzupełniającej różne zasoby należące do różnych operatorów, czyli kanalizacji teletechnicznej, przewodów, światłowodów, masztów, studni i węzłów telekomunikacyjnych. Jego efektem będzie utworzenie regionalnych sieci szkieletowych. Według projektantów, optymalnym rozwiązaniem będzie okablowanie światłowodowe.
     Sieć światłowodowa, w ramach osobnego projektu, ma być budowana również w Elblągu. - Rozmawiałem z wiceprezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim o tym, żeby sieć, która ma powstać w Elblągu, była kompatybilna z SSPW - mówi Nowaczyk. - I myślę, że tak będzie.
     
     Projekt „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodnie na lata 2007-2013.

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • rotfl :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-26)
 • Panie Nowaczyk! O internet w Elblągu nie musi się pan martwić. Napraw pan swoje zaniedbania z gminy, a potem rób infrastrukturę na szuwarach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  powodzenia(2009-02-26)
 • ciakawe, jaki koszt nakladac beda operatorzy na jakiej podstawie beda przylaczani abonenci, czy kable magistralne od swiatlowodu beda wlasnoscia tych firm czy nie. Czyli poprostu bedzie siec a cena to osobny temat. Pełno informacji zero konkretow tak jak nasze panstwo lubi. a do 2012 ma byc darmowy internet dla wszystkich co prawda tylko 512 kb/s ale dla zwyjlego uzytkownika to wystarcza. Wszedzie siec czy tez jakies radio(wszedzie swiatlowodu nie dokopia) moze jakis WIMAX, obecnie z wimaxa korzystaja NETIA DIALOG NOVUM ERA, wiec moze zwiekszylo to by licze abonentow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  TELE(2009-02-26)
 • halo halo a co z dawnymi planami ELMAN czy coś. .. szkoda gadać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elb(2009-02-26)
 • "- Rozmawiałem z wiceprezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim o tym, żeby sieć, która ma powstać w Elblągu, była kompatybilna z SSPW" ??? A mogła by nie być?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-27)
 • 6mega na DL? na światłowodzie no to jest śmieszne. w Irlandii gdzie obecnie mieszkam, na tego typu liniach operatorzy wyciskają 24mb. śmiech na sali po co budować sieć jeżeli przesył będzie niewystarczający? jeżeli już budować to coś co będzie w stanie przesłać ok100 mb. nie mówię że od razu ale powinno byc przystosowane do takich prędkości. 6 mega to brzmi śmiesznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  radziej123(2009-03-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Karma dla papug średnich
karma p. falista
Fretka
karma kanarek