Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sianokosy Nad Jarem Sianokosy Nad Jarem

Jak Polak ze Skandynawem

 
Elbląg, Jak Polak ze Skandynawem Konferencja "Open to Skandinavia" odbyła się w Ratuszu Staromiejskim (fot. Anna Dembinska)
Rek

 Fińscy i szwedzcy przedsiębiorcy przyjechali dzisiaj do Elbląga, by dyskutować z przedstawicielami polskich samorządów i biznesu na temat współpracy. Co w niej może pomóc, a co przeszkadza? Zobacz zdjęcia z gospodarczej konferencji.

- Już dawno zdaliśmy sobie sprawę z tego, że samą piękną naturą nie rozwiniemy regionu. Postawiliśmy w regionie na kluczowe branże: drzewną i meblarstwo, produkcję zdrowej żywności oraz branże związane z wodą, m.in. budowę jachtów. To są nasze magnesy, które dobrze rokują na współpracę międzynarodową. Aż 10 procent polskiego eksportu w branży drzewnej i meblarskiej pochodzi z naszego regionu. Stawiamy na rozwój infrastruktury i kadry, na dziewięciu uczelniach studiuje 50 tysięcy osób – mówił podczas konferencji Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, który zachwalał również skandynawskim gościom możliwości, jakie daje inwestowanie w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie na inwestorów czeka jeszcze około 600 hektarów gruntów.
     Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podkreślał, że dzięki budowie trasy S7 Elbląg już w przyszłym roku będzie lepiej skomunikowany z Trójmiastem. Gospodarczym atutem ma być także bliskość obwodu kaliningradzkiego. - Od 26 lat współpracujemy ze szwedzkim Ronneby, dzięki takim kontaktom powstał Instytut Informatyki Stosowanej na PWSZ i pomysł na budowę EPT i wprowadzenie idei złotego trójkąta, czyli współpracy samorządu, uczelni i biznesu. Mamy wiele terenów inwestycyjnych, a w ciągu najbliższych lat atrakcyjność inwestycyjna Elbląga jeszcze wzrośnie dzięki budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną – przekonywał Witold Wróblewski.
     Do Elbląga przyjechali przedstawiciele dziesięciu fińskich i szwedzkich firm, którzy reprezentowali m.in. branżę informatyczną, budowlaną oraz zdrowotną. Szukają partnerów do współpracy, choć jak przyznali podczas panelu dyskusyjnego, nie jest to taka prosta sprawa.

 


     - W Polsce zainwestowało dotychczas 700 szwedzkich firm, na czele z IKEA. Inwestują tam, gdzie jest dostęp do wykształconej efektywnej kadry, gdzie jest dobra infrastruktura i logistyka i gdzie jest dobry i łatwy kontakt z lokalnymi władzami. Proces inwestycyjny musi być szybki i bez barier. Musicie być bardziej widoczni jako region wśród 16 województw – mówił Daniel Larsson, doradca w Ambasadzie Szwecji w Warszawie, który od 12 lat zajmuje się współpracą gospodarczą.
     - Jesteśmy krajem, który stawia na rozwój technologii, innowacyjność. Niestety w Polsce odczuwamy brak wykwalifikowanej kadry – mówił podczas dyskusji Jari Rastas, przedsiębiorca z Finlandii, który jest honorowym konsulem Polski w Turku.
     Przeciwnego zdania był za to Tomasz Wiśniewski, HR manager w fabryce IKEA w Wielbarku koło Szczytna. - W naszej fabryce pracuje 1,9 tysiąca osób z Wielbarka i bliższych oraz dalszych okolic. Nie mamy problemów z naborem do pracy, bo dbamy o pracowników, zapewniamy szkolenia, dbamy o to, by mieli prawo decydowania o pewnych sprawach. Samo podwyższanie pensji nic nie da – stwierdził Tomasz Wiśniewski.
     Barierą dla współpracy polsko-skandynawskiej są też kwestie prawne. Jak stwierdził radca prawny Piotr Mrowiec, polscy przedsiębiorcy muszą być lepiej przygotowani do negocjacji ze skandynawskimi partnerami. - W Skandynawii spory są rozstrzygane często w ramach arbitrażu, który jest bardzo drogi – stwierdził.
     O tym, czy rozmowy ze skandynawskimi firmami na temat inwestycji to ciężka przeprawa, polscy przedsiębiorcy mogli przekonać się podczas indywidualnych spotkań, które odbyły się po prezentacjach i dyskusjach.
     - Duńczyk to nie Szwed, Szwed to nie Fin, Fin to nie Norweg. Skandynawowie są różni, między tymi krajami i narodami są duże różnice kulturowe i trzeba brać to pod uwagę w kontaktach gospodarczych – powiedziała nam Ewa Burdon, prezes Norwesko-Polskiej Izby Handlowej w Oslo, która pochodzi z Elbląga. - Gdzie mogę, promuję hasło „Polska”. W Norwegii nigdy nie było tylu inwestorów z Polski, co świadczy o odwadze i sukcesie. Mijają już czasy, gdy Polaków zatrudniało się w Norwegii tylko dlatego, że są tańsi. Teraz jesteśmy doceniani za jakość i pracowitość i często zarabiamy więcej od Norwegów. Myślę, że Norwegowie też coraz chętniej będą inwestować w Polsce, ale bez względu na to, jak dany region będzie się starał ich przyciągnąć, najważniejszy jest dobry wizerunek kraju na zewnątrz – stwierdziła Ewa Burdon. I dodała: - Planujemy ściślejszą współpracę Polsko-Norweskiej Izby Handlowej z samorządem Elbląga. Skoro robimy nasze gospodarcze konferencje w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku, to dlaczego nie w Elblągu? Patrzę na ten pomysł z optymizmem.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • "Gospodarczym atutem ma być także bliskość obwodu kaliningradzkiego" - takie zdanie demaskuje zupełne oderwanie od gospodarczo-politycznej rzeczywistości regionu. Wszystkie regiony graniczne faktycznie od lat korzystają z sąsiedztwa Czech, Słowacji, Ukrainy czy Niemiec. Nie wiem dokładnie, ale chyba sąsiedztwo Litwy i Białorusi nie dają takich samych efektów, z całą zaś pewnością Warmia, Mazury i ta niewielka część Pomorza Wschodniego z Żuławami nie mogą jednak liczyć na profity z tego sąsiedztwa. Eldorado małego ruchu granicznego trwało 5 lat, pozostałe lata po rozpadzie ZSRR to też był dobry okres, ale dla mafii i innych nielegalnych działań. Nie ma absolutnie żadnych danych na to, że Rosja powróci do eksperymentu z lat 2012 - 2016.Nawet nie mówi się o tym w kontekście kopania piłki w Rosji w przyszłym roku. Jedyna ewentualna korzyść z tego sąsiedztwa jest taka, że w razie konfliktu region nie będzie bombardowany tylko zajęty w 10-12 godzin - no ale co to za pociecha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  BobB.(2017-09-15)
 • dziwią się że Polacy pracują za miskę ryżu i jeszcze potrafią przeżyć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-09-15)
 • tłumy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2017-09-15)
 • Elbląg dużo traci gdyż politycy z olsztyna reklamują olsztyn i warmie i mazury by tam inwestowali. Tak długo jak Elbląg będzie w tym badziewiu bagiennym tak będziemy tracili wszystko-my Elblążanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2017-09-15)
 • Za to Elbląg ma najlepsze firmy kołczingowe i szkoleniowe. Tylko u nich dowiesz się co tu robić, by nic nie robić i mieć pieniądze. Oczywiście za drobną opłatą. Nikt tak dobrze nie doradzi, jak specjalista teoretyk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  kołczmajk(2017-09-15)
 • Oddawajcie zrabowane skarby z Polski wy szwedzkie dzikusy!!!!! Potem reparacje!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-09-15)
 • Jak będzie przekop to będzie ruch w interesie. Pętla zulawska, turystyka, . .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2017-09-15)
 • Lekka kpina taka nasiadówka i dyskusja o niczym. Tekst Pani Ewy...jak Pani promuje haslo Polska? Rozdaje ulotki? I jacy polscy inwestorzy w Norwegii? Chyba wykonawcy. Jedyne branże to meble, jachty i temu podobne, tak aby sie pochwalic ale jak ja chcialem zalozyc w Polsce firme z dzialalnosia na terenie Skandynawii to żaden urzędas nie potrafił pomóc. A tak na koniec mala dygresja. Lat temu z 3 z racji wykonywanego zawodu chcialem otrzymac od Urzedu Miasta w Elblagu flage Polski z herbem Elbląga. I wiecie co mi trzech panów powiedziało nie wstając zza biurek z kawą? Ściągnij se pan ze słupa na mieście bo przecież maj jest i flagi wiszą. Tak się promuje Elbląg. Mój kraj taki piękny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Vimes(2017-09-15)
 • cóż lumpenproletariat polski łącznie z obecnymi wodzami może zaproponować Skandynawii - chyba tylko tanią siłę roboczą i standardy bolszewizmu katolickiego. Oni w żadnym wypadku tego nie oczekują a jedynie szukają rynków zbytu na swoje usługi i towary a ponieważ coraz bardziej oddalamy się tak jak za komuchów od cywilizowanego świata - spotkania tego rodzaju są bardziej kurtuazyjne niźli gospodarcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  AMalejużniekoniecznie(2017-09-16)
 • Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego lub kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie kłopoty finansowe stały się przeszłością. Wypożyczamy fundusze na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw potrzebujących pomocy finansowej w wysokości 2%. Nie wymaga się numeru ubezpieczenia społecznego i nie wymaga sprawdzenia kredytu, gwarantowany w 100%. Chcę skorzystać z tego medium, aby poinformować Cię, że udzielamy wiarygodnych i pomocnych beneficjentów, a my z przyjemnością zaoferujemy Ci pożyczkę. Więc napisz do nas dzisiaj: (euchariadanielloanfirm@gmail. com), aby złożyć wniosek o pożyczkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  EuchariaDaniel(2017-09-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III