Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności

Elbląg, Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności Druki wniosku o przekształcenie można pobrać na stronie internetowej Urzędu bądź w Wydziale Obsługi Interesantów (fot. AD)
Rek

Dzięki 91-procentowej bonifikacie, opłata za przekształcenie praw do nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym kształtuje się na poziomie od 600 zł do 6 tys. zł, w zależności od wielkości działki i okresu trwania użytkowania wieczystego. Jak to zrobić, wyjaśnia Jadwiga Moroniewicz, kierownik Referatu Zarządzania Mieniem Komunalnym w Wydziale Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych UM.

Można to zrobić na podstawie przepisów ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.).
     Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić:
– osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy (13 października 2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości gruntowych zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami bądź przeznaczonych na tego rodzaju zabudowę oraz ich następcy prawni,
– osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali,
– spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
     
     Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg następuje drodze decyzji Prezydenta Miasta Elbląg, wydanej na wniosek użytkownika wieczystego, a w przypadku współużytkowania wieczystego – na wniosek wszystkich współużytkowników wieczystych.
     Należy zwrócić uwagę, że w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym, z żądaniem przekształcenia muszą wystąpić wszyscy właściciele lokali, a nadto powinni oni mieć uregulowany stan prawny lokalu (np. przeprowadzone postępowanie spadkowe, jeżeli wpisany w księdze wieczystej właściciel lokalu nie żyje). Warunek ten dotyczy również przypadku, kiedy nieruchomość znajduje się we współużytkowaniu wieczystym wielu osób, jak np. na obszarze Starego Miasta.
     W sytuacji, kiedy część współużytkowników nieruchomości nie wyraża woli przekształcenia bądź nie ma z nimi kontaktu, bo np. wyjechali za granicę, wówczas pozostali, których udziały wynoszą w sumie co najmniej połowę, mogą żądać przekształcenia, załączając do wniosku zgodę sądu rejonowego na wykonanie tej czynności prawnej, wydaną zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego.
     Wysokość opłaty za przekształcenie równa jest różnicy pomiędzy wartością nieruchomości jako przedmiotu prawa własności, a wartością jej prawa użytkowania wieczystego.
     
     Bonifikata
     
Na podstawie uchwały Rady Miejskiej z 21 stycznia 2010 r. Prezydent Miasta może udzielić osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym, na ich wniosek, 91-procentowej bonifikaty od opłaty, jeżeli nieruchomość jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Bonifikata nie dotyczy udziałów w nieruchomościach gruntowych przynależnych do lokali niemieszkalnych oraz udziałów w nieruchomościach wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe.
     Przy ubieganiu się o bonifikatę udzielaną na podstawie powołanej wyżej uchwały, wnioskodawca zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że nieruchomość lub określona jej część wykorzystywana jest wyłącznie na cele mieszkaniowe.
     Warunkiem udzielenia 91-procentowej bonifikaty jest niezaleganie przez użytkownika wieczystego z płatnościami z tytułu podatku od nieruchomości i opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia.
     
     O jakich pieniądzach mowa
     
Wysokość opłaty za przekształcenie uwzględniająca 91-procentową bonifikatę, w przypadku udziału w gruncie przynależnym do lokalu mieszkalnego, odpowiada przeciętnie dwukrotnej opłacie rocznej po aktualizacji.
     Opłata za przekształcenie praw do nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym kształtuje się na poziomie od 600 zł do 6 tys. zł, w zależności od wielkości działki i okresu trwania użytkowania wieczystego.
     Korzystnym aspektem aktualizacji wysokości opłaty rocznej jest to, że wartość nieruchomości określona dla celu aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste będzie przyjęta do ustalenia opłaty za przekształcenie, jeżeli nie wcześniej niż w okresie ostatnich dwóch lat przed dniem złożenia wniosku była dokonana aktualizacja opłaty rocznej. Oznacza to, że jeżeli w okresie najbliższych dwóch lat wzrosłyby ceny nieruchomości, to dla celu ustalenia wysokości opłaty za przekształcenie będzie przyjęta wartość prawa własności określona dla celu aktualizacji wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.
     Łącznie koszty przekształcenia praw do nieruchomości w trybie administracyjnym obejmują:
– opłatę za przekształcenie ustalaną w decyzji indywidualnie dla każdej nieruchomości,
– koszt sporządzenia operatu szacunkowego dla celu ustalenia wysokości opłaty (aktualnie 70 zł, jeżeli ostatnio była aktualizowana opłata roczna za użytkowanie wieczyste; 140 zł w przypadku, gdy opłata ta w nie była aktualizowana),
– opłatę skarbową za wydanie decyzji – 10 zł,
– wpis sądowy za ustanowienie hipoteki – 200 zł, jeżeli opłata rozkładana jest na raty.
     Wnioski o przekształcenie rozpatrywane są w terminie od jednego do dwóch miesięcy.
     W razie przekształcenia, wniesiona opłata roczna za użytkowanie wieczyste podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku. Oznacza to, że jeżeli decyzja o przekształceniu stała się ostateczna np. z końcem czerwca, to Miasto zwraca połowę wniesionej opłaty.
     
     Na raty
     
Na wniosek użytkownika wieczystego, opłatę można rozłożyć na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat.
     Nieuiszczona część opłaty rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP, a wierzytelność z tytułu opłaty podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem. Jeżeli przekształcane jest prawo do udziału w nieruchomości związane z własnością lokalu, hipoteka ustanawiana jest na nieruchomości lokalowej.
     
     Szczegółowych informacji o warunkach przekształcenia praw do nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg udzielają pracownicy Wydziału Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1 w pok. 135 lub pod nr tel. 55 239 31 35.
     Druki wniosku o przekształcenie oraz odpowiednich oświadczeń przy ubieganiu się o bonifikatę od opłaty za przekształcenie i od opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste można pobrać na stronie internetowej Urzędu bądź w Wydziale Obsługi Interesantów.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • taaa. .. bez *dania w łapę*elbląskim urzędasom, można czekać nawet kilka lat na przekształcenie we własość hipoteczną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sobieryba(2011-01-12)
 • urzędasy swoje, petent=swoje, nachodzisz się w każdej blachej sprawie, jest ich ZA DUŻO, przekazują papierki z biurka na biurka, aż zgubią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • To proste, jak budowa cepa. Nie rozumiem firm i ludzi brnących w kolejne lata opłat za wieczyste użytkowanie a nie wykup własności - nawet na raty. Miasto wiele lat nie zmieniało tych opłat(a może to czynić co roku) i teraz ma problem z ich znacząca zmianą - nie mówiąc nic o zaniechaniu poboru dodatkowych pieniędzy do kasy miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2011-01-12)
 • Sobieryba - to są poważne oskarżenia, zastanów sie dobrze, zanim coś podobnego komuś zarzucisz. Na przykład mój wniosek o przekształcenie użytkowania we własność został załatwiony pozytywnie w ciągu miesiąca. Wydatek na wykupienie działki na własność zwróci się w ciągu kilku lat, bo nie będzie już trzeba opłacać dzierżawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Magda...(2011-01-12)
 • Aha, i cała sprawa wymagała tylko jednej wizyty w Urzędzie Miasta na złożenie papierów, decyzja przyszła pocztą, później tylko jedna wizyta w wydziale ksiąg wieczystych w celu złożenia wniosku o aktualizację danych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Magda....(2011-01-12)
 • Magda. .. gdybym wskazał konkretną osobę, nazwisko, to mógłbym być pociągnięty do odpowiedzialności z powództwa cywilnego. a tak, nic mi się nie stanie-bądź spokojna, bo nieupubliczniłem nazwisk, zadowolona?trzeba wiedzieć jak pisać by się 'wyślizgać'w prawie, wszak mamy zimę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sobieryba(2011-01-12)
 • Aborygen nie masz racji kilka lat temu usłyszałem to samo Aktualizujemy wyceny i podosimy kilkaset procent dzierzawe wieczystą. To było 5 lat wcześniej Czyli stara ekipa narzuciła spore tempo podwyzek na 2011 rok. A co do wzrostu wartosci działek to jest akurat odwrotnie. Działki tanieja bo nie ma nabywców tak jak mieszkania i domy. Za cene w jakiej oferuje sie domy w Elblągu mozna kupic dom w Trojmiescie albo Bydgoszczy ze znacznie lepszą lokalizacją i standartem. Elblaga nie mozna brać pod uwagę ponieważ podaż tych dóbr jest dużo mniejsza niz popyt przez sztuczne blokowanie sprzedazy terenów. Realna cena metra kwadratowego w stosunku do siły nabywczej statystycznego elblażanina to około 3000 za m kw a nie 4600 zł. Jak na teren Elblaga wejdzie kilku nowych deweloperów to cena metra spadnie tak szybko jak w Gdańsku czy Warszawie o 30%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • wszystko pięknie. .. z jednym wyjątkiem. nie wolno sprzedać nieruchomości przez kolejne 5 lat, w przeciwnym razie trzeba zapłacić tą super 91% bonifikatę. Czyli lipa. Ja o podwyżce (z 46zł do 860zł) dowiedzialam się już gdy mój dom był wystawiony na sprzedaż. I nie mam wyboru. Muszę bulić. Poza tym - wg mnie- klasyfikuje się tu niesprawiedliwie beneficjentów tej dopłaty- na tych, którzy mają tylko domy, i na tych, którzy w lub przy domu prowadzą jakąś działalność. Za moją działkę z domem (400m2), na której mam postawione 2 małe pawiloniki handlowe muszę zabulic ponad 12 tys, gdybym zdecydowala sie wykupic ja na wlasnosc. No i gdybym zdecydowala się zostać w Elblągu przez kolejne 5 lat. Dla mnie to nie do przyjęcia w zaistnialej sytuacji, więc muszę zaplacic 860zl. plus podatek od nieruchomości oczywiście (ponad 1400zł).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  osssa(2011-01-12)
 • O ludzie, ludzie. Nie każdy oczywiście musi się znać na wszystkim poza oczywiście ludźmi renesansu, jacy jeszcze niedawno nami władali, ale na miłość boską wasze pobożne życzenia nie są ani prawdą ani nie tworzą rzeczywistości. Nie ma w naszym parwodawstwie pojęcia dzierżawy wieczystej a jedynie wieczyste użytkowanie, które jest OGRANICZONYM !!! Prawem władania nieruchomością. Rynek LOKALNY jest wykładnikiem i jedynym wskaźnikiem rynku nieruchomości w danej miejscowości i z niego czerpie się wiedzę i transakcje do porównań przy wycenie. 5 lat to przedział czasowy podyktowany przepisem prawnym wynikającym z preferencyjnego przekazania (taniego) nieruchomości we władanie - ograniczonego prawa, ale mimo wszystko prawa. ITD, itd itd. Nie zaklinajcie rzeczywistości jak Indianie a zacznijcie ją pojmować poprzez obowiązujące prawo i normalny świat ekonomii i logiki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2011-01-12)
 • I żeby nie było zbyt "różowo". Lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych mieli ustawe, dzięki ktorej mogli wykupic swe mieszkania za "złotowke ". Spółdzielnie skutecznie utrudniały wykup mieszkań. A lokatorzy mieszkań komunalnych, to niby "maja inne, gorsze żołądki " ?JA jestem za tym, by teraz, opierając sie o ta ustawe, mienie komunalne ELBLAg niech odda lokatorom na wlasnośc. , W przeciwnym razie bedzie trzeba oddać sprawę do Trybunału Stanu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • Gościu nie strasz Trybunałem Stanu. Ja już jutro bardzo chętnie podpiszę się pod projektem uczynienia właścicielami wszystkich najemców mieszkań komunalnych. Tylkom ciekawy jestem kto by je remontował i za czyje pieniądze. Jest oczywiście część najemców która da sobie radę ale zdecydowanej większości uczyniono by tym prezentem krzywdę bo nie są przygotowani na taką odpowiedzialność finansową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  plutarhos(2011-01-12)
 • Ja bynajmniej sobie bym poradził z wlasnościa komunalną. Sa ludzie w Elblagu, min. ja, ktorzy co najmniej dwa razy w oplatach comiesięcznych przeplacili juz za to mieeszkanie. Jak ?A no mieszkaja po 30 lat i dluzej w mieszkaniach. Oj przydaloby sie przejrzec finanse ZBK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej