Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak to z prywatyzacją Zamechu i browaru było (recenzja)

Elbląg, Jak to z prywatyzacją Zamechu i browaru było (recenzja)

Słowo „prywatyzacja” w naszym kraju nie kojarzy się pozytywnie. Tym bardziej należy docenić trud Marka Książka, który opisał w swojej książce historię 25 lat transformacji w dawnych państwowych przedsiębiorstwach naszego regionu. Na tej liście nie mogło zabraknąć elbląskiego browaru i byłego Zamechu. Warto sobie przypomnieć, jak potoczyła się ich historia. I zadać sobie pytanie: czy mogła wyglądać inaczej?

Co by było, gdyby? To ulubione pytanie miłośników tak zwanej historii alternatywnej, która w ostatnim czasie świeci triumfy w naszym kraju. By jednak dyskutować na takie tematy, najpierw trzeba poznać fakty, a te - jeśli chodzi o przemiany gospodarcze w naszym regionie w ostatnich 25 latach - skrupulatnie wyszukał i spisał Marek Książek, znany olsztyński dziennikarz. W jego książce, pierwszej w historii publikacji na ten temat, znajdziemy spis ponad 170 sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych w regionie i opis ponad dwudziestu najciekawszych przypadków transformacji, wśród których znalazły się m.in. olsztyński Stomil, kętrzyńska Warmia czy Warmińska Fabryka Maszyn Rolniczych. Osobne rozdziały autor poświęcił historii prywatyzacji Elbląskich Zakładów Piwowarskich i Zakładów Mechanicznych „Zamech”, wymieniając je w gronie najbardziej udanych przekształceń.
     Dzisiaj wielu elblążan narzeka na los, który spotkał elbląski browar, były Zamech i wiele innych państwowych przedsiębiorstw. Z nostalgią wspominają czasy, kiedy w Zamechu pracowało ponad 5 tysięcy osób (dzisiaj w Alstom pracuje około 1200 osób), a browar był na ustach wszystkich Polaków za sprawą marki EB. Marek Książek w swojej publikacji przypomina tamte czasy, wyjaśnia okoliczności, w jakich doszło do zainwestowania miliardów ówczesnych złotych w gigantyczne choć nienowoczesne przedsiębiorstwa. „Zdawaliśmy sobie sprawę, że zakład potrzebuje silnego partnera, dysponującego nowoczesnymi produktami, rozległą światową siecią sprzedaży i posiadającego znaczący kapitał finansowy z przeznaczeniem na inwestycje. Wybór nie przypadkiem padł na ABB z siedzibą w Zurychu, którym Zamech był już związany umowami licencyjnymi i kooperacyjnymi” - mówi cytowany przez autora publikacji Jan Obrzut, kierujący Zamechem w latach 1984-1990.
     Zamech z czasem przekształcił się w ABB, następnie w Alstom, a teraz czeka go kolejna zmiana, bo firmę przejmuje koncern General Electric. Nadal będzie więc należał do wiodącej firmy w branży. Tyle szczęścia nie miało przedsiębiorstwo Elzam, które powstało w wyniku prywatyzacji Zamechu. Miało szanse rozwoju, jednak - zdaniem dyrektora Obrzuta – popełniło błąd dając się złapać na lep NFI, czyli mocno promowanych Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. „Wielka szkoda, że Elzam nie poszedł drogą Zamechu w swej transformacji rozwojowej – przytacza słowa dyrektora Obrzuta autor publikacji.
     Szczęście sprzyjało za to browarowi - dzięki „piwnemu skokowi kangura”, czyli pieniądzom, które w Elblągu zainwestowali Australijczycy. Jak to się stało, że tak dynamiczna kariera spółki Elbrewery zaczęła się powoli kończyć? „Jedni upatrują w tym „zasługę konkurencji”, która podjęła rękawicę w promocji piwa. Inni winią nieudane kampanie reklamowe, a niektórzy nawet polityczną nagonkę” - pisze Marek Książek, przypominając, że Australijczycy sprzedali swoje udziały Heinekenowi 1998 roku, a wpływ na tę decyzję mogły mieć kłopoty prawno-skarbowe ówczesnego australijskiego prezesa spółki.
     Takich ciekawych wątków o prywatyzacji dwóch największych wówczas zakładów produkcyjnych w Elblągu czytelnik znajdzie w książce więcej. Szkoda, że tylko o dwóch. Patrząc jednak na to z drugiej strony: jest czas i miejsce na opisanie losów pozostałych państwowych przedsiębiorstw z naszego miasta na przykład Furnela, Elbląskiego Kombinatu Budowlanego, Elbląskich Zakładów Mięsnych i wielu innych. Kto będzie pierwszy?
     
     Marek Książek, „Czas przemian. Transformacja gospodarcza na Warmii i Mazurach w latach 1989-2014”, Towarzystwo Naukowe im. Wojciech Kętrzyńskiego, Olsztyn 2014. Promocja książki odbędzie się w piątek, 27 lutego, o godz. 11 Domu Polskim w Olsztynie, ul. Partyzantów 87.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • eh ci pisarze, w "ZAMECHU" pracowało zależy w jakim okresie od 8-10 tysięcy Elblążan! Przed II WŚ w fabryce Schichaua pracowało około 8 tys a filantrop zakładał ochronki dla dzieci swoich pracowników, żonom pomagał w podjęciu pracy, budował mieszkania socjalne itd. .. .a dziś sprzedali, rozgrabili wszystko. .. .?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 2
  cieciorka(2015-02-24)
 • Wrzucanie Elbląga do "Warmii i Mazur" dyskredytuje tę książkę na samym starcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 4
  laskipaa(2015-02-24)
 • Sami jedźcie na wieś na promocję książki. Nie łaska w Elblągu zrobić spotkanie? A swoją drogą rację ma przedmówca - Elbląg to nie Warmia, ani nie Mazury. Nie promujcie syfu z olsztyńskiej wioski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 3
  Elber(2015-02-24)
 • I tym sposobem powstało warmińsko-murzyńskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 1
  Durczok(2015-02-24)
 • Pan Książek ma problem z geografią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  hd(2015-02-24)
 • Zaorać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Boloztaczką(2015-02-24)
 • A czy z browarem to nie jest tak, że Żywiec wykupując udziały w browarze elbląskim doprowadził do zniknięcia konkurencji z Polski?? EB na tamte czasy było rozpoznawalne a to dzięki nowoczesnym spotom reklamowy i Żywiec bał się o rozpoznawalność marki itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  okoniowaty(2015-02-24)
 • Przepraszam bardzo, ale Alstom to nie sa wszystkie tereny ZAMECHU! Na tych terenach funkcjonuje dużo różnych firm, m. in Siemens, ABB, MAAG, STOKOTA, Metal Expert, Kromet, Bama, Mega, Reproskan, Best i wiele innych. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2015-02-25)
 • Bama to nie firma tylko twór Alstomu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-02-25)
 • Kieds w zamachu pracowało 8-10 tys ludzi ale na jakich maszynach czy ktoś widział dzisiejszy park maszynowy tego nieda się porównać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  (2015-02-25)
 • "czyli pieniądzom które zainwestowali Australijczycy" A czy ktokolwiek wie jakim kapitałem dysponowała firma" Brewpole" w tym czasie gdy przejmowała "nasze"browary?Czy aby te pieniądze zainwestowane to nie była kasa zaoszczędzona na tzw wakacjach podatkowych?Znałem człowieka który próbował tego dociekać, niestety bardzo szybko musiał odejść z pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  Pogrzebacz(2015-02-25)
 • UWAGA! W tytule książki jest rażący błąd!!Elbląg nigdy nie był i nie będzie częścią Warmii i Mazur. Nikt tu geografii nie zmieni. Poza tytuł odnosi się dla lat od roku 1989.Z tego co kojarzę w czasach województwa elbląskiego, Elbląg był jednoznacznie kojarzony z Gdańskiem i Wybrzeżem, a na pewno nie z Warmią! Jak więc można wrzucić Elbląg do książki o tytule transformacja gospodarcza na Warmii i Mazurach w latach 1989 - 2014". Nie dajmy się zaszufladkować jako Warmia. Takie tytułu nam szkodzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  Dopomorskiego!(2015-02-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna