Niedziela 17-02-2019, imieniny Aleksego, Zbigniewa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Jak zagospodarować jezioro Druzno?

 
Elbląg, Teraz ja - Jak zagospodarować jezioro Druzno?
Autor artykułu dołączył do niego mapkę Polski za czasów Bolesława Chrobrego, na której w miejscu jeziora Druzno była zatoka
Rek

Druzno to nietypowe jezioro. Jeszcze w czasach średniowiecza, gdy Polską władał Bolesław Chrobry, a zamiast Elbląga było Truso, nie było to jezioro, a rodzaj zatoki łączącej się z Zalewem Wiślanym. Z czasem Wisła naniosła muł i inne osady, w wyniku czego całe ujście Wisły do morza znacznie się zmieniło.

Dziś przez jezioro Druzno przepływa rzeka Elbląg. Ma ono powierzchnię ponad 1000 hektarów, a głębokość, bardzo niewielką, nieco ponad 1 m, co powoduje że nie nadaje się do żeglugi w takim zakresie jak inne jeziora Warmii czy Mazur, choć jest w nim pogłębiony sztucznie tor wodny dla statków żeglugi Kanału Elbląskiego z Ostródy.
     Obszar jeziora jest chroniony przyrodniczo jako rezerwat, ze względu na siedlisko licznych gatunków ptaków. Jezioro to ma znaczny potencjał rekreacyjny, choć może nie w takim zakresie komercyjnym jak inne jeziora, być może bardziej w zgodzie i szacunkiem dla przyrody, z większą dyscypliną co do czystości oraz poszanowania ciszy. Jednak otaczające brzegi można by w większym zakresie udostępnić mieszkańcom Elbląga i okolic jak też i przyjezdnym turystom jako miejsce wypoczynku w okresie od wiosny do jesieni. Obecnie dojazd do brzegów jeziora jest bardzo trudny i możliwy tylko mocnym autem terenowym. Drogi polne mają wiele nierówności. Dojazd możliwy jest m.in. od strony drogi S7 lub z Elbląga ulicami Malborską, Skrzydlatą wiaduktem nad drogą S7. Jednak kilka metrów za wiaduktem kończy się asfalt i zaczyna się polna droga.
     Może warto by opracować jakiś program zagospodarowania tej części brzegów jeziora Druzno do celów rekreacyjno-wypoczynkowych i sukcesywnie, rok po roku, realizować stopniowo ten plan. Ale czy w ogóle jest jakiś plan? Potrzebna jest tam zwykła droga, ale utwardzona na długości 2 km, z pasem ścieżki rowerowej i parkingiem na końcu, a ścieżka rowerowa by prowadziła dalej, wzdłuż brzegu jeziora. Przy jeziorze mogłaby być wypożyczalnia kajaków i łódek wiosłowych, ambonki obserwacyjne, pensjonat, kemping, gdzieś w pobliżu może korty tenisowe czy pole golfowe – do zagospodarowania przez prywatnych inwestorów. Nie wiem, czy możliwe jest kąpielisko letnie. Myślę, że da się to pogodzić z dbałością o czystość i ochronę przyrody. Może pobliskie przedsiębiorstwo rozrywkowe obok stacji paliw też by zechciało rozszerzyć swoją działalność w tamtą stronę, jednocześnie zwiększając zatrudnienie. Można by organizować zawody kajakarskie dla młodzieży i dorosłych od jeziora do Starego Miasta w Elblągu.
     Można by także się zastanowić, czy by tam, przy jeziorze, nie utworzyć jakiejś rekonstrukcji wioski pruskiej z czasów Truso, we współpracy z elbląskim muzeum. Gdy już tam będą 2 lub 3 atrakcje, to kolejni inwestorzy z podobnej branży będą się dołączać już niedługo. Rezerwat nie jest przeszkodą.

  O zagospodarowaniu tego terenu zaznaczonego czerwonymi liniami pisze autor
O zagospodarowaniu tego terenu zaznaczonego czerwonymi liniami pisze autor


     Jednak potrzebny jest ten kawałek drogi, równej, bez znacznych wgłębień. Tymczasowo nawet nie potrzeba jej pokrywać asfaltem. Z pewnością władze miasta mają wiele innych pilnych wydatków. Można to zrobić prościej i taniej – wysypując mieszankę żwiru drobno, gruboziarnistego oraz drobnych kamyków, które trzeba by już zaraz ubić odpowiednimi maszynami.
     W Elblągu czasami buduje się obiekty, czasami nawet ładne, ale bez pewnej duszy. Potrzebna jest w mieście lub w pobliżu atrakcja ekscytująca, rozwijana z pewną pasją, nie puste mury pięknej budowli, ale coś pasjonującego, gdzie człowiek w zgodzie z naturą będzie aktywnie spędzał wolny czas.

Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 14
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 19

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • na Druznie rezyduje ponad 200 gatunków ptaków właśnie dlatego, że nie ma tam kąpiącej się gawiedzi. To jezioro jest ewenementem na skalę europejską. Zamiast urządzać kąpieliska lepiej poprowadzić ścieżki dydaktyczne tak, jak ma to miejsce np. na niedalekim jeziorze Pierzchały. Turystów, wodniaków, kąpiących się, hałasujących - NIE!! Edukatorów -jak najbardziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  Druzniak(2014-12-18)
 • to jest rezerwat i tam są w lecie setki ptaków. Nie wolno tam wpuszczać ludzi, a tym bardziej z piwem i namiotami. Do tak klasyfikowanych rozrywek wodnych najbardziej nadają się Kadyny, Suchacz i Tolkmicko. Tam już natura została "kulturalnie" urządzona. Jeżeli "belf131" pochodzi od belfrów, czyli nauczycieli to chyba wie, że KULTURA jest przeciwieństwem NATURY i odwrotnie zresztą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2014-12-18)
 • jeszcze by tam ludzi brakowało, aby niszczyli i śmiecili, artykuł beznadziejny,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  yyy(2014-12-18)
 • Po co ten cały tekst? Jezioro Drużno jest rezerwatem i ten cały bajzel, o którym pisze autor, zmieniłby i tak wątły ekosystem tego jeziora.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  123...(2014-12-18)
 • do autora - chcesz się tam kąpać? a w ogóle byłeś nad jeziorem druzno? to jezioro nie jest do pływania. Kajakarze? Jak najbardziej pływają po jeziorze, i młodzież i dorośli, większe łódki także.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  łabędźiczaplazjeziora(2014-12-18)
 • Całkowite dyletanctwo !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2014-12-18)
 • Kto z redakcji dopuszcza do publikowania takich bzdetów ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-12-18)
 • A pro po "ambonki obserwacyjne". Jak się ma sprawa odbudowy wieży obserwacyjnej? Czy wandale zostali skazani na jej odbudowę i czy w przyszłych latach można się będzie cieszyć z jej uroków? Może ktoś podzieli się jakimiś konkretami? Brakuje mi jej :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Ice-T(2014-12-19)
 • " Jeszcze wczasach średniowiecza, gdy Polską władał Bolesłąw Chrobry a zamiast Elbląga byłoTruso. .. .. " nie no, bo pęknę ze śmiechu, kto to pisał, dziecko z 2-3 klasy szkoły podstawowej ? portElu, nie ośmieszaj się zamieszczając takie głupoty !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2014-12-19)
 • Co za baran to pisał???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  ZnAfCa(2014-12-19)
 • Niestety, nie sposób się nie zgodzić z osobami komentującymi ten "artykuł". Pomijając błędy merytoryczne i nieścisłości, to zaprezentowany pomysł "zagospodarowania" jeziora Druzno, które jest wyjątkowym miejscem z punktu widzenia zachowania środowiska naturalnego (rezerwat przyrody "Jezioro Druzno", obszar Natura 2000) jest kuriozalny. Jezioro jest bardzo płytkie, o mulistym dnie, zarośnięte roślinnością podwodną i pływającą i jest ekstremalnie narażone na eutrofizację wskutek zanieczyszczeń spływających z przyległych gruntów ornych i ze strony Kanału Elbląskiego. Jedyne, co można zrobić, aby Druzno jak najdłużej pozostało jeziorem, to zachować strefę buforową wokół jeziora (tereny podmokłe) i ograniczać wszelką ludzką ingerencję na tych terenach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2014-12-19)
 • zawsze mozna sciagnac chinczykow zagonic ich do roboty za 2 zl/h przy uprawie ryzu, otowrzyc restauracje w ktorej sie bedzie serwowac zagrozone gatunki ptactwa z ryzem co sciagnie milionerow ktorzy tego nei próbowali bedziemy bogaci następnie przejmiemy władze nad światem i wykasujemy ten artykuł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2014-12-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne EVA MINGE