Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jerzy Buzek: Trzeba kopać!

 
Elbląg, Jerzy Buzek: Trzeba kopać! Na spotkanie z Jerzym Buzkiem przyszło kilkudziesięciu elbląskich przedsiębiorców (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

- Jestem za przekopem Mierzei Wiślanej. Trzeba to w końcu zrobić, by Elbląg mógł się rozwijać jako port – stwierdził dzisiaj prof. Jerzy Buzek. Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego przyjechał do naszego miasta na spotkanie z przedsiębiorcami, którym opowiadał o nowej perspektywie unijnej. Zobacza zdjęcia.

Unia Europejska na przekop Mierzei Wiślanej niestety nie da ani złotówki, bo to teren objęty programem Natura 2000. Pieniądze na ten cel muszą pochodzić z budżetu państwa, ale opinia Komisji Europejskiej ma znaczenie. Czy polscy europosłowie będą w tej sprawie mówić w Brukseli jednym głosem? Tego profesor Jerzy Buzek nie zadeklarował, ale sam projekt budowy kanału poparł.
     - Jestem za przekopem. Trzeba to w końcu zrobić, skoro Elbląg nie może się rozwijać jako port, połączony z całą siecią dróg wodnych w Europie. Obecna sytuacja międzynarodowa temu w tym sensie sprzyja, chociaż oczywiście takich napięć jak obecnie z Rosją nie chcemy – stwierdził prof. Jerzy Buzek. - Kanał między Renem a Dunajem funkcjonuje od lat, a przecież tam przekopano góry, by udrożnić rzeki. I do dzisiaj to przedsięwzięcie opłaca się ekonomicznie i jest turystyczną atrakcją. Zdaję sobie oczywiście sprawę z poważnych skutków ekologicznych, które wywoła przekop Mierzei. Szkoda, że nie możemy swobodnie żeglować przez Cieśninę Pilawską, bo to byłoby idealne rozwiązanie.
     Z przedsiębiorcami profesor o przekopie nie rozmawiał, za to tłumaczył, dlaczego tak ważna w najbliższych latach będzie konkurencyjność i innowacyjność w gospodarce.
     - Wszyscy wiemy, że będzie trudniej pozyskać środki unijne, ale przecież właśnie o to chodzi, by wyżej stawiać sobie poprzeczkę. O rozwoju firm powinniście myśleć w perspektywie 5-10 lat, a nie o tym, jak zdobyć pieniądze na tu i teraz. Wiem, że bezrobocie w waszym regionie jest jeszcze wysokie, ale możecie już się pochwalić najwyższym udziałem środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca jeśli chodzi o inwestycje. Jeśli chcemy wygrać walkę konkurencyjną, nie wystarczy już takie zwykłe powtarzanie naszej przedsiębiorczości i produkcji, która była dotąd ważna i wygrywała na rynkach międzynarodowych. Konkurencyjność musi być uzyskana dzięki nowym sposobom produkcji, technologiom i na to Unia daje pieniądze – mówił przedsiębiorcom.
     Kluczem do sukcesu ma być ścisła współpraca samorządów, przedsiębiorców i uczelni.
     - Kontakty między samorządami a przedsiębiorcami są dobre, mieliśmy na to kilka lat. - Potrzebna jest nie tylko wola naukowców, ale i świadomość przedsiębiorców, że bez badań naukowych i zastosowania nowych technologii nie da się w nieskończoność konkurować na rynkach europejskich tylko niską płacą i niskim kosztem produktu – stwierdził Jacek Protas, wicemarszałek województwa. - Musimy go mieć na najwyższym światowym poziomie, wtedy i płace w województwie warmińsko-mazurskim i poziom zatrudnienia się zwiększy, a przecież na tym nam wszystkim zależy.
     Wkrótce w życie ma wejść tak zwana ustawa o innowacyjności, która przygotował jeszcze były prezydent Bronisław Komorowski, a w Sejmie referował poseł Piotr Cieśliński. - Mam nadzieję, że od 1 stycznia tak bardzo wyczekiwana przez przedsiębiorców, naukowców i pracodawców, a przede wszystkim młodych zdolnych ludzi z oryginalnymi, innowacyjnymi pomysłami, ustawa wejdzie w życie – mówi poseł Cieśliński.
     Nowe przepisy czekają na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli m.in. wliczać jako koszty uzyskania przychodu wydatki na badania naukowe i to bez względu na ich wynik, będą też mogli korzystać z preferencyjnych kredytów technologicznych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Co wybory to przekop będzie za miesiąc, po wyborach cisza, nie ma, nie było i nie będzie, prawdę ludziom mówić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41 0
  (2015-10-02)
 • Jakie to prostactwo bez honoru - pytam się gdzie wasz honor, profesor jest głupi jeśli myśli że naród to kupi. Teraz profesor chce kopać i za cztery lata też będzie chciał kopać - aż w końcu profesora zakopią. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 1
  wkanał(2015-10-02)
 • Ustawa o innowacyjności powinna dotyczyć głównie wymiany wszystkich szkodników wysysających publiczne czyli nasze pieniądze i mamiących ludzi zmianami które nigdy nie nastąpią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  (2015-10-02)
 • Takie profesory to nie maja nic do gadania. O zmianach gospodarczych w tym kraju niewolnictwa ekonomicznego jego finansach i wysokości płac i tak decyduje MFW, banki i korporacje. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 2
  (2015-10-02)
 • a ja jestem za ODSUNIĘCIEM od KORYTA Partii Oszustów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 4
  (2015-10-02)
 • "Wiem, że bezrobocie w waszym regionie jest jeszcze wysokie. .. " - ten region jest "nasz" m. in. właśnie dzięki profesorowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 3
  laskipaa(2015-10-02)
 • protas czyli kiełbasy wyborczej ciąg dalszy ten facet mysli że elblążanie to ciemnogród, komorowski, buzek i to jeszcze ? do elbląga zajedzie protas the dream is over, pakuj walizeczki tylko nie z obrazami i statuetkami z mosiądzu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  bugi54(2015-10-02)
 • Do wyborcy przedsiębiorcy Jerzy Buzek mruga. Chodź opowiem ci bajeczkę. Bajka będzie długa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 0
  (2015-10-02)
 • Przecież tu nie chodzi wcale o to żeby ten przekop zrobić tylko aby o nim mówić przed każdymi wyborami. Jeżeli kiedyś by go zrobili to co wtedy politycy by nam obiecywali a tak to dobry temat na kiełbasę wyborczą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 0
  ANTY_PIS(2015-10-02)
 • Następny bajerant, a skąd tak dużo tych w białych kołnierzykach. Nigdy Tacy nic nie zrobią dla Elbląga, chociaż widziałam byłego prezydenta, czyżby powrót?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  (2015-10-02)
 • Dziwię się Buzkowi, że przyjechał do naszego dumnego miasta po tym jak zdegradował je do rangi powiatu. Co gorsze powiatu przy tak prowincjonalnym mieście wojewódzkim, które doi nasz i pozostałe mniejsze ośrodki. Teraz kolejna farsa bez pokrycia czyli przekop, którego nie będzie jak Amen w pacierzu. Czy ten człowiek ma nas mieszkańców Elbląga za nienormalnych i chorych na sklerozę, która to choroba w/w najwyraźniej owładnęła. Skoro jest tak uczciwym obywatele i politykiem dlaczego nie wystąpił publicznie przed mani mieszkańcami tylko przed garstką ludzi nie zawsze uczciwymi i mającymi szczere intencje w kwestiach naszego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 0
  (2015-10-02)
 • PisPropagadna. Opluwać do bólu. Tacy ludzie mają rządzić, chyna cyrkiem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 17
  cyrkowcy(2015-10-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II