Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Kaliningradzka strefa specjalna

Na podpis prezydenta Rosji czeka przyjęta przez Dumę Państwową i Radę Federacji - izby rosyjskiego parlamentu - ustawa o specjalnej strefie ekonomicznej, która obejmuje cały obwód kaliningradzki.

Po podpisaniu przez Władimira Putina ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2006 r. i zastąpi wcześniejsze uregulowania w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej obowiązujące od 1996 r.
     Wcześniejsze ustawy najpierw o wolnej, a następnie o specjalnej strefie ekonomicznej nie precyzowały dokładnie czasu istnienia oraz dopuszczały różne formy działalności i niekoniecznie zapewniały też napływ poważnych środków finansowych na inwestycje. Nowa ustawa zatwierdza istnienie na terenie obwodu kaliningradzkiego strefy o złagodzonym rygorze podatkowym, która będzie funkcjonować w ciągu najbliższych 25 lat. Po upływie tego okresu specjalna strefa ekonomiczna zostanie zlikwidowana. Jej istnienie może być rozwiązane wcześniej, jeżeli na terenie Rosyjskiej Federacji zostanie wprowadzony stan wojenny lub stan nadzwyczajny na okres dłuższy niż 3 miesiące.
     Rezydentami specjalnej strefy mogą zostać podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie obwodu kaliningradzkiego, będące w stanie zainwestować w tym nadbałtyckim regionie w ciągu trzech lat 150 mln rubli (przeszło 5,5 mln dolarów). Rezydenci po zainwestowaniu tej kwoty w ciągu pierwszych trzech lat zostaną zwolnieni z płacenia podatku dochodowego, zaś w ciągu kolejnych 6 lat zapłacą połowę należnej stawki. W przypadku dużych projektów inwestycyjnych podmioty gospodarcze będące rezydentami strefy będą mieć raz ustaloną, stałą stawkę opłaty za dzierżawę gruntu.
     Zgodnie z zapisami nowej ustawy na terenie obwodu kaliningradzkiego będą funkcjonować również zasady wolnej strefy celnej. Towary pochodzenia obcego będą mogły być wwożone na ten teren i być wykorzystywane bez płacenia opłat celnych i podatków. W przypadku ich wywożenia lub towarów przetworzonych poza granice obwodu producenci nie zapłacą cła.
     Jurij S. Matoczkin jeden z poprzednich gubernatorów obwodu kaliningradzkiego, obecnie deputowany Dumy Obwodowej uważa, że poważnym mankamentem nowej ustawy jest fakt, iż daje ona wiele praw poważnym inwestorom, a praktycznie wyłącza z działalności indywidualnych (małych i średnich) przedsiębiorców. Dla ich ochrony ustalono tylko okres przejściowy. Wszyscy dotychczasowi rezydenci strefy działający na terenie obwodu na postawie ustawy z 1996 r. będą mogli tutaj pracować jeszcze przez 10 lat.
     Określony czas istnienia specjalnej strefy ekonomicznej daje z kolei inwestorom poczucie względnej stabilizacji, gdyż wcześniej nie określono czasu istnienia strefy i dość często pojawiały się głosy o zniesieniu obowiązujących ulg. Dużym ograniczeniem jest jednak wymagana kwota finansowa inwestycji. Dotychczasowe doświadczenia wskazują bowiem, że trudno będzie znaleźć poważnych biznesmenów, którzy zechcą zarejestrować firmy i zainwestować przeszło 5 milionów dolarów w rozwój gospodarki regionu.
     Przyjęcie tej ustawy wzmocni zapewne przysłanego przez Kreml nowego gubernatora Georgija Boosa. Takich jak Boos określa się w Rosji mianem „wariaga” . Przeciwko „wariagom” jeszcze latem występowały miejscowe elity polityczne obawiające się utraty swoich wpływów.
     

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a likwidacja strefy poprzedzona zostanie likwidacją inwestorów !!! strzał w tył glowy i po sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wertyk(2005-12-29)
 • a łapówki ci inwestorzy dalej będa płacićna granicy czy też zostana z nich zwolnieni?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ser(2005-12-29)
 • A kto będzie w tej strefie pracował? Murzyni? Chińczycy? Japończycy? Bo zdemoralizowani postsowieci na pewno nie. Chyba, że w tej strefie powstaną same gorzelnie i browary.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Poczekam(2006-01-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 4
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 9
!!!PROMOCJA8!!!