Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kasa na wyposażenie pracowni

Elbląg, Kasa na wyposażenie pracowni
Fot. nadesłane.

Biblioteka Elbląska realizuje projekt, mający na celu uzupełnienie wyposażenia pracowni konserwacji zabytkowych zbiorów. Przedsięwzięcie jest kontynuacją działań placówki, zmierzających do stworzenia nowoczesnej pracowni na miarę XXI wieku.

W latach poprzednich, dzięki dotacjom unijnym, biblioteka uzyskała nowe pomieszczenia magazynowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, wyposażone w instalacje alarmowe i klimatyzacje oraz przesuwne regały pozwalające w ekonomiczny, ergonomiczny i bezpieczny sposób przechowywać zbiory specjalne. Zakupiona komora fumigacyjna służy do planowej, sukcesywnej dezynfekcji zbiorów.
     Kolejnym etapem działań było wyposażenie pracowni konserwacji. Funkcjonuje ona w ramach czterech działów: dział do prac wymagających użycia wody, dział prac wstępnych i wykończeniowych, dział prac introligatorskich i dział dokumentacji.
     Już w pierwszych tygodniach realizacji projektu tworzenia pracowni udało się zorganizować pierwsze praktyki dla studentów konserwacji zabytków. Studenci pod opieką dyplomowanego konserwatora dokonali oceny stanu zachowania części zbiorów oraz opis techniki wykonania. W sumie opracowano ok. 250 woluminów pochodzących z XVI wieku.

 


     Podobne praktyki planowane są również w roku 2009. Pełne wyposażenie pracowni pozwoli również na prowadzenie praktyk indywidualnych, podczas których wykonane zostaną prace konserwatorskie w pełnym zakresie przy obiektach o najwyższym stopniu zniszczenia.
     Doświadczenia zdobyte podczas prac wykazały konieczność uzupełnienia wyposażenia pracowni o kolejne urządzenia takie jak: spirabilia, oczyszczarka ultradźwiękowa, skalpel parowy, slimlight, aerograf z wymiennymi dyszami i zbiorniczkiem zewnętrznym, miksery. W projekcie zaplanowano również urządzenia poprawiające funkcjonowanie i komfort pracy w pracowni konserwatorskiej i magazynach zbiorów zabytkowych: rejestrator warunków wilgotnościowo-temperaturowych wraz z oprogramowaniem umożliwiającym gromadzenie danych w pamięci komputera, klimatyzator, filtr narurowy.
     
     Całkowity koszt projektu wyniesie 80.980 zł, w tym środki ministerialne 50 tys. zł.
     
     Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój infrastruktury kultury”.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne EVA MINGE