Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kasa z Unii oczyści Elbląg

 
Elbląg, Kasa z Unii oczyści Elbląg
Oczyszczalnia ścieków przy ul. Mazurskiej (fot. EPWiK)

Budowa nowych kanalizacji sanitarnych oraz deszczowych, nowych przepompowni ścieków i przebudowa istniejących oraz "gwóźdź programu", czyli modernizacja oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej – takie działania zaplanowano na najbliższe lata. W ich realizacji mają pomóc pieniądze, które miejskie wodociągi pozyskały z funduszy unijnych.

 - Elbląska oczyszczalnia ścieków pracuje od 1987 r. Był to obiekt budowany w latach 70., 80., wtedy jakość wykonania była na niskim poziomie. Oczyszczalnia spełnia wszystkie wymagania technologiczne, ale stan techniczny obiektu, zwłaszcza konstrukcji betonowych, żelbetowych, instalacji stalowych jest zły i obiekt wymaga pilnej, kompleksowej naprawy – wyjaśniał Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
     Żeby coś w tej kwestii zmienić, pracownicy tej miejskiej spółki przy współpracy innych instytucji przygotowali wniosek na kwotę 108 mln zł. Złożono go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
     - Został on zweryfikowany, obecnie znajduje się na liście rankingowej, na 28 miejscu, na 149 złożonych wniosków. Ważne jest to, że pierwsze 34 wnioski są objęte dofinansowaniem z NFOŚiGW - wyjaśniał Witold Wróblewski, prezydent miasta. Jak dodał w przypadku tego projektu miejskie wodociągi mogą liczyć na wsparcie w kwocie 56,2 mln zł. Reszta, czyli pozostałe 51,8 mln zł, ma pochodzić z nisko oprocentowanej pożyczki udzielanej przez Fundusz oraz ze środków własnych EPWiK-u.
     Oprócz tego, w ramach tego samego zadania, zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna na ul. Wiązowej, będzie ona również zbudowana i przebudowana na Zawodziu. Na tej dzielnicy pojawią się również nowe przepompownie ścieków, a istniejące zostaną zmodernizowane. Podobnie będzie na Zatorzu i w Śródmieściu. Trzecią składową tego zadania jest budowa inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej w Elblągu.
     Przewiduje się, że realizacja całego tego projektu potrwa od 2018 (pierwsze prace rozpoczną się prawdopodobnie wiosną) do 2023 roku.
     Jak dodał Witold Wróblewski podczas dzisiejszej (21 września) konferencji jest jeszcze jedna, dobra wiadomość dla miasta.
     - EPWiK podpisał również umowę na budowę kanalizacji deszczowej na ul. Okrężnej, Druskiennickiej, Nowogródzkiej, Tarnopolskiej, Grodzieńskiej, Kowieńskiej oraz Poświatowskiej. Jest to projekt na 7,9 mln zł, tu dofinansowanie wyniesie 4,1 mln zł – mówił Witold Wróblewski.
     Realizacja tego zadania już się rozpoczęła i potrwa do 2020 r.
     - Jako spółka wydaliśmy milion złotych na przygotowanie projektów i uzyskanie decyzji oraz pozwoleń. Sam projekt modernizacji oczyszczalni ścieków kosztował ponad 700 tys. zł – uzupełnił Andrzej Kurkiewicz, w odniesieniu do wszystkich tych działań. - Dla nas jest to zwieńczenie dwuletniej pracy.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kiedy w końcu zwolnią połowę komuszków z EPWIK? W Szwecji w podobnej wielkości miastach pracuje o POŁOWĘ mniej ludzi w tamtejszych wodociągach. I jeszcze te ich chore pensje - np ci po zawodówkach koszą tam po 3 tysiaki netto miesięcznie. Czas to ukrócić, bo 99% załogi siedzi tam od czasów komuny - czas siekierami odrąbać ich od stołków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 20
  (2017-09-21)
 • a ty będziesz czyścił kanalizę po gównie po studiach. .. idź się lecz deb. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 3
  pil(2017-09-21)
 • A propos pracowników z WIKu, kiedy w piwnicy stala woda po kolana, grupka panów we wtorek opalala się w aucie. Raz papierosek raz drugi, spania w autku i tak ponad 2h. Poczym znudzeni odjechali. STALI PRZY Ul. GROCHOWSKIEJ 4K
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2017-09-21)
 • Czy to czasem ta firma nie powinna czyścić rzeki Kumieli, rzeki Elbląg i studzienek ściekowych w całym Elblągu. Zostało zalane miasto a nadal winnych brak. JAK za PRL-u. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 10
  (2017-09-21)
 • Panie prezydencie EPWiK było i jest tragicznie zarządzane. Zwłaszcza p. J dyrektor techniczny jest to wielkie nieporozumienie. Proponuję najpierw ogłosić konkurs na dyrektora spółki i w uczciwy sposób wybrać. Dopiero później trąbić o sukcesach. Wielki udział w elbląskiej powodzi ma właśnie EPWiK - nigdy nie czyszczona kanalizacja burzowa. A jeśli chodzi o oczyszczalnię ścieków to zgadzam się z prof. Krukiem że nasza oczyszczalnia jest w stanie permanentnej awarii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 6
  hamulcowy(2017-09-21)
 • widocznie w tej Szwecji o połowę mniej sr. .. ją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  edel(2017-09-21)
 • a nikt nie lubi niemców i chca odszkodowania. .. .a jak niemcy przykreca kurek i nie beda płacic tyle ile płaca to bedziemy płakac i nic nie bedzie nawet wójcika i wszysytkich zakladow w koilo. bo to oni biora 90 % z naszego regionu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 8
  CUDZY(2017-09-21)
 • ZSRR da, bo ZSRR wielkie i miłościwe jest! A nie, to się teraz nazywa Unia Europejska. Mniejsza o to - zasada działania i poglądy te same.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2017-09-21)
 • @CUDZY - Jak Niemcy oddadzą to, co zrabowali i zapłacą za zniszczenie miast i wymordowanie 6 mln obywateli, to będą wtedy na naszym kurku i będą się bali, żebyśmy to my tego kurka nie przykręcili. Jeszcze tego nie zrozumiałeś, że oni tę wojnę wygrali, a nie przegrali? Zobacz, jak nagle stali się bogaci po tej wojnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 7
  (2017-09-21)
 • Elbląg leży w depresji, hehe i ludzie także. Niech was malkontenci zaleje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  Sowinski(2017-09-21)
 • @CUDZY - Z grupy Wyszehradzkiej, z unijnych dotacji, do Berlina, wraca 1,20 euro (Waszczykowski) To jak ma się to do naszych unijnych składek. Kto komu robi łachę? Skoro do tych unijnych dotacji dopłacamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  (2017-09-22)
 • W obawie przed żydoszkopami, Sowiecji pompowano przeogromne kwoty w sprzęcie podczas II ww. A po wojnie, w obawie przed Sowiecją - żydoszkopom, finansował obywatel USA ich rozwój przez pięćdziesiąt lat. Myśmy jako państwo nic nie dostali, a o ile coś nam przypadło w udziale, to i tak poszło na spłatę długów Sowiecji za wyzwolenie. Za to, że droga na Berlin wiodła przez RP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2017-09-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Audi
Ubezpieczenia OC i AC
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski