Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kończą się pieniądze na infrastrukturę

Elbląg, Kończą się pieniądze na infrastrukturę fot. AD
Rek

Dzisiaj już nie wystarczy wybudowanie jeszcze jednej drogi, jeszcze jednego mostu czy rozbudowa portu. Te działania muszą być, ale to nie wystarczy do dynamicznego rozwoju – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Jest to luźny, ale dość wierny zapis tego, co mówił Jacek Protas podczas Forum Debaty Publicznej w ubiegły piątek 26 listopada.
     
     2014-2020 – nowa perspektywa
     
– Dzisiaj cała Polska, także nasz region, jest w okresie totalnej modernizacji, nadrabiania czasu, który w stosunku do Europy, niestety, straciliśmy. To przygotowanie bazy do kolejnego skoku w rozwoju naszego kraju. Wykorzystujemy duże czy też bardzo duże środki europejskie w celu modernizacji infrastruktury, zbudowania tej bazy, której na nam brakowało, chociażby dróg, szerokopasmowego Internetu.
     Czy budowa infrastruktury spowoduje wprost rozwój gospodarczy, jakiego byśmy oczekiwali? Poniekąd tak, bo bez infrastruktury trudno sobie wyobrazić rozwój jakiegoś kraju czy regionu. Ale przyjdzie czas, i to niebawem, że te działania nie wystarczą. Są bowiem kraje, regiony, które mają dzisiaj infrastrukturę, ale są w głębokiej recesji. Chociażby wschodnie landy Niemiec, w które Unia Europejska i rząd federalny zainwestowali olbrzymie pieniądze. Ale dziś ludzie stamtąd uciekają a rozwój gospodarczy jest tam bardzo mizerny. Trzeba inwestować, szukać czegoś ponad inwestycje infrastrukturalne. To „ponad”, to są właśnie badania, rozwój, innowacyjne rozwiązania i technologie.
     Przed nami czas, kiedy pieniądze unijne będą przede wszystkim na tego rodzaju działania. Perspektywa finansowa 2007-2013 pomalutku się kończy, pomalutku kończymy kontraktowanie środków na ten okres. Natomiast polityka spójności w następnym okresie 2014-2020 będzie przede wszystkim nastawiona na innowacje, badania, rozwój, nowoczesne technologie. Tutaj trzeba naprawdę nowoczesnego myślenia, myślenia perspektywicznego po to, żeby ustawić Elbląg, ustawić region na torach rozwoju.
     Dzisiaj już nie wystarczy wybudowanie jeszcze jednej drogi, jeszcze jednego mostu czy rozbudowa portu. Te działania muszą być, ale to nie wystarczy do dynamicznego rozwoju. Elbląg zawsze był miastem, w którym taki potencjał gospodarczy drzemie, trzeba tylko umiejętnie do niego sięgać.
     Problem często tkwi w psychice, w przestawieniu się na nowoczesne, dalekowzroczne myślenie. Dzisiaj nie wystarczy tylko wyprodukować. Nasz region ma takie walory naturalne, że w strategii rozwoju regionu nie będzie żadnego ciężkiego przemysłu, nieprzyjaznego środowisku. Także tutaj, w Elblągu, na taki przemysł stawiać nie możemy. Natomiast nowoczesne technologie, technologie informatyczne, to jest to, co może się rozwijać również z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Chcemy czy nie, dziś jesteśmy regionem peryferyjnym, niedaleko przebiega granica Unii Europejskiej z Rosją. Działania, o których mówił pan Florian Romanowski, nie wymagają wielkich środków transportu, one się przed tym bronią.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jak zwykle. Artuków umieszczony nocą, chwilę przed ciszą wyborczą, tak aby siła oddziaływania na czytelnika nastąpiła już w dniu ciszy wyborczej. Żenada!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • Wiadomo, że kaska się kończy a najgorsze przed nami tj. 2013-2015,kiedy stare będzie rozdane a nowe niezakontraktowane bo jak zwykle 2 latka poślizgu przy zatwierdzaniu reguł gry. Będzie BRYNDZA TOTALNA lepiej już odkładać bo to czarna godzina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zły prorok(2010-12-03)
 • Lata 2007- 2013 to okres finansowania unijnego nastwionego przede wszystkim na infrastrukturę drogową i środowiskową. Elbląg pod wodzą H. Słoniny nie zmarnował tego czasu. Dzieki budowie EPT środków na innowacyjną gospodarkę też nie zmarnuje. Grunt to przemyślane i za wczasu przygotowane do dalszego rozwoju inwestycje. Dlatego gdy mówi o tym że wkrótce będziemy konsumować owoce dotychczasowej pracy to wie co mówi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • UWAGA!!! UWAGA!!! Słonina może wygrać wybory!!! Nie przekonujcie elektoratu Słoniny, bo ich argumentami się nie przekona. Mobilizujcie siebie, rodziny, przyjaciół i znajomych (szczególnie młodych), by w niedziele poszli i zagłosowali. Nie za PO, a przeciw Słoninie, bo on i jego ekipa to totalna stagnacja Elbląga. Nowaczyk nie jest idealny, ale od Słoniny nic gorszego nam nie grozi. UWAGA!!! UWAGA!!! Zwolnicy Słoniny pójdą na wybory. Wybierzmy Nowaczyka, a jak się nie będzie starał to go wymienimy za 4 lata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zniesmaczony(2010-12-03)
 • I dlatego uzyskał poparcie wszystkich sił politycznych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • jak już się NOWY zainstaluje to już go nie zmienisz chyba że sam odleci jak zadłuży miasto po uszy i nie będzie wiedział co dalej mówić. Ja wolę wybrać pracowitego starszego sprawdzonego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • Rozpaczliwe gesty Pana Słoniny są żałosne, tak jak on sam. Całe lata nie pokazywał sie publicznie, buźka mu zbrzydła przez ten czas, a teraz ho ho spaceruje po mieście. I ciągle obiecuje tego czego nie zrobił przez poprzednie lata. A. .. .. lud ( ta mało inteligentna część) ciągle mu wierzy Wiemy, że to człowiek bardzo dawno temu urodzony, więc po co się ośmiesza, mało to posuwa się do mówienia nie prawdy, zastraszania w imie pozyskania wyborcow itp itp, czy uchodzi tak się zachowywać będąc u kresu swej ziemskiej wędrówki i w imię czego, bo chyba kasy mu nie brak. A nie lepiej byłoby odejść z tarczą niż w końcu na tarczy?. Natury się nie oszuka. Z Breżniewa cały świat się śmiał, czy do tego dąży P. Słonina - to wcale nie chwalebne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • Ellblążanie, podnieśmy głowy i dumni powiedzmy STOP układowi. Zagłosujmy za prawdą i przeciwko zamiataniu niejasnych spraw pod dywan. To nasze miasto, a nie paru kolesi. Wybierzmy człowieka, który stawia sprawę jasno - to nie Oni decydują, tylko My! Cały Elbląg za Nowaczykiem w imię prawdy i honoru naszej elbląskiej ojczyzny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • A ja wybiorę prezydenta który się sprawdził, a nie takiego co udaje nowoczesnego i nie ma się czym pochwalić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-03)
 • cisza wyborcza. koniec komentarzy!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-04)
 • Ludzie nie ma, co się spinać albo pasuje wam to, co jest, czyli wysokie bezrobocie, masowa ucieczka młodych ludzi i spadek liczby mieszkańców, brak inwestorów przemysłowych, brak galerii handlowych, brak stadionu, kontrowersyjne inwestycje drogowe, sieć powiązań towarzysko biznesowych miejskich urzędników i lokalnego biznesu, brak konsultacji społecznych i olewanie mieszkańców przez kolejne 4 lata itp. wtedy głosujecie na HS, a jak chcecie zmian na lepsze, bo gorzej już być nie może to głosujecie na GN; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  POlitolog(2010-12-04)
 • Znam wielu bardzo dobrych informatyków, którzy pracują w Tczewie, Gdańsku lub w Uk bo Elbląg nie dał im żadnej szansy na godne życie. Dziwie się, że maisto inwestuje w buble typu porty itp, zamiast inwestować w kapitał ludzki i ściąganie inwestorów z tej branży, która się ponoć doskonale wpisuje w politykę regionu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gin(2010-12-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME