Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kończy się przebudowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg

 

 W ciągu najbliższego miesiąca zakończą się prace w ramach projektu pn.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”. Ponad 1 km prawego brzegu rzeki Elbląg na odcinku od elbląskiego campingu do mostu kolejowego został wzmocniony za pomocą ścianki szczelnej z oczepem. Ścianka przeciwpowodziowa ma za zadanie chronić tereny przyległe do rzeki przed wysokim poziomem wody w rzece, np. przy „cofce”, gdy silny wiatr wpycha wody z Zalewu Wiślanego w głąb lądu, co ostatnio miało miejsce w 2009 roku.

Odwodnione zostały też dzielnice Zatorze i Osiek za pomocą nowej kanalizacji deszczowej o długości ponad 9 kilometrów. Wody pochodzące z opadów i roztopów będą odprowadzane, między innymi, przez system 4 pompowni, do rzeki Elbląg – tak aby nie powtórzyły się sytuacje, gdy w wyniku nawalnych deszczy zalewane były ulice i sąsiednie budynki.
     W celu zabezpieczenia zagrożonych zalaniem terenów przy ul. Panieńskiej (w okolicy mostu) został przygotowany mobilny system ochrony przeciwpowodziowej. Segmentowe elementy aluminiowe ustawiane będą doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach” podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania ulicy i położonych przy niej budynków mieszkalnych.
     Na terenach inwestycyjnych położonych na południe od Miejskiej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Mazurskiej wybudowana została pompownia ze zbiornikiem retencyjnym oraz wybudowane i przebudowane rowy odwadniające. Cały teren został zabezpieczony wałem przeciwpowodziowym przebudowanym przez ŻZMiUW.
     Kolejnym zadaniem, o nieco odmiennym charakterze, jest stworzenie Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Jednym z podstawowych elementów tego systemu będzie Moduł Prognozowania Powodzi, który na podstawie danych otrzymywanych z 10 telemetrycznych stacji pomiarowych zlokalizowanych na monitorowanym obszarze, z odpowiednim wyprzedzeniem będzie określał ryzyko wystąpienia powodzi. System ten będzie podstawowym narzędziem monitorowania i reagowania służb zarządzania kryzysowego na zagrożenia powodziowe występujące na terenie Elbląga. Zrealizowane inwestycje, choć może mało spektakularne, są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa miasta. Ich wartość będzie można sprawdzić w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego, a przy nasilających się zmianach klimatycznych, ryzyko to wydaje się być coraz większe.

 


     Informacje o projekcie:
     1. Nazwa projektu: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg
     2. Beneficjent: Gmina Miasto Elbląg
     3. Całkowity koszt realizacji projektu (PLN): 40 082 138,45
     4. Kwota dofinansowania (PLN): 34 049 481,68
     5. Udział dofinansowania UE (%): 85
     
     

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
     w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
     
     
------ Artykuł sponsorowany ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl