Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kontrole sanitarne w elbląskim porcie

Wykaz przejść granicznych, przez które środki spożywcze oraz materiały lub wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, podlegające kontroli sanitarnej, mogą być wprowadzane na terytorium Unii Europejskiej został rozszerzony o Port Morski w Elblągu.

21 marca 2014 roku ogłoszone zostało w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 365 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu przejść granicznych właściwych dla przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej (nie mylić z fitosanitarną).
     - Otwarcie Portu Morskiego w Elblągu do przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej pozytywnie wpłynie na rynek pracy m.in. poprzez utworzenie nowych miejsc pracy i wzrost zatrudnienia związany z obsługą portu. Wzrosną również dochody budżetu państwa z tytułu opłat celnych, podatku VAT, CIT oraz opłat za przeprowadzanie kontroli.Wejście w życie rozporządzenia przyczyni się również do skuteczniejszego nadzoru nad bezpieczeństwem żywności importowanej z krajów trzecich - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
     - Już w 2012 roku poinformowałem, że nie widzę przeciwwskazań do przeprowadzania kontroli sanitarnych w Porcie Morskim w Elblągu, w związku z zapewnieniem przez Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, o pełnej gotowości Inspekcji do objęcia nadzorem sanitarnym towarów wprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej drogą wodną przez elbląski port – mówił wojewoda.
     W uzasadnieniu tego rozporządzenia czytamy, że rozmieszczenie przejść granicznych, na których odbywają się graniczne kontrole sanitarne ww. towarów , uwzględnia optymalne potrzeby gospodarcze i społeczne w tym zakresie oraz istniejące warunki lokalowe, bazę laboratoryjną oraz kwalifikacje personelu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
     Z racji korzystnego położenia geograficznego Port Morski w Elblągu utrzymuje kontakty gospodarcze z portami Obwodu Kaliningradzkiego (Kaliningrad, Bałtijski, Swietłyj).
     Bliskie sąsiedztwo Obwodu Kaliningradzkiego oraz podpisanie przez Premierów Donalda Tuska oraz Włodzimierza Putina w dniu 1 września 2009 roku umowy regulującej zasady żeglugi po Zalewie Wiślanym i Zalewie Kaliningradzkim sprawiło, że wzrasta zainteresowanie elbląskim portem w obsłudze wymiany towarowej z Federacją Rosyjską. Wybudowany przez miasto z udziałem środków unijnych terminal przeładunkowo - składowy może obsłużyć 1 mln ton towarów rocznie. W porcie ustanowione jest stałe morskie przejście graniczne- towarowe i pasażerskie.
     Nadzór sanitarny nad towarami z importu na morskim przejściu granicznym sprawować będzie Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Elblągu, który jest przygotowany do sprawowania nadzoru sanitarnego nad środkami spożywczymi oraz materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej przez Port Morski w Elblągu.
     Lokalizacja Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, wykwalifikowana obsada kadrowa, sprzęt, wyposażenie, w tym środki transportu umożliwiają bez zbędnej zwłoki, po otrzymaniu zgłoszenia od importera lub organów celnych przeprowadzenie kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywności.
     Wyznaczenie dodatkowego przejścia granicznej kontroli sanitarnej ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na imporcie żywności oraz materiałów lub wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością z krajów trzecich.
     Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
     Rozporządzenie podpisali również w uzgodnieniu z Ministrem Zdrowia, Ministrowie: Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Wewnętrznych, Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
     Przypomnę, że kontrola sanitarna w województwie warmińsko-mazurskim może być przeprowadzana również na przejściach granicznych:
     - Bezledy – Bagrationowsk (drogowe)
     - Braniewo - Mamonowo (kolejowe)
     - Gołdap – Gusiew (drogowe)
     - Gronowo-Mamonowo (drogowe).
„Mając na uwadze potrzebę rozwoju Portu Morskiego Elbląg oraz wysiłki podejmowane przez Zarząd Portu Morskiego w Elblągu i podmioty gospodarcze dokonujące operacji przeładunkowych w tym porcie zwróciłem się również do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wszczęcie procedury zmierzającej do uruchomienia punktu weterynaryjnej kontroli granicznej pasz niezawierających materiałów pochodzących z tkanek zwierząt w Porcie Morskim Elbląg” – powiedział wojewoda Marian Podziewski.

Edyta Wrotek, rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • I czego oszukujecie. Miała pływać śruta sojowa przede wszystkim, a nie będzie bo rozporządzenie dotyczy nie tego o co ubiegał sie Elbląg. No ale wszyscy przypisują sobie ten wielki sukces, który możecie sobie wsadzic w d...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2 0
    diota(2014-03-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI