Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Park Traugutta Park Traugutta

Konwent marszałków w Olsztynie

 
Elbląg, Konwent marszałków w Olsztynie (www.wrota.warmia.mazury.pl)
Rek

Spółkę Przewozy Regionalne należy podzielić – uważają marszałkowie. Cała samorządowa Polska, czyli przedstawiciele wszystkich polskich województw, obradowali od czwartku w Olsztynie o najważniejszych dla regionów sprawach. Konwent Marszałków Województw RP zakończył się 28 października na Olsztyńskim Zamku.

W czwartek samorządowcy rozmawiali głównie na temat transportu publicznego, a szczególnie na temat sytuacji w spółce Przewozy Regionalne. – Jesteśmy zgodni, że do lepszego funkcjonowania Przewozów Regionalnych i sprawnej obsługi pasażerów niezbędny jest podział spółki – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który teraz przewodniczy pracom Konwentu Marszałków RP. – Powołaliśmy specjalny roboczy zespół, który do 1 stycznia 2013 roku wypracuje koncepcję zmian.
     Marszałkowie debatowali także nad transportem lotniczym. Chcą się wspólnie starać o to, aby transport lotniczy został uznany za element szeroko rozumianego transportu publicznego, oraz aby samorządy miały wpływ na rozwój sieci regionalnych portów lotniczych.
– Wiemy, że aby mieć wpływ na kreowanie połączeń lotniczych, a także mieć możliwość dofinansowania przelotów, niezbędna jest współpraca z Ministerstwem Infrastruktury – mówi marszałek Jacek Protas. – Takie zapewnienie złożył nam Andrzej Massel, podsekretarz stanu z Ministerstwa Infrastruktury, który był obecny podczas obrad.
     Drugi dzień Konwentu Marszałków zdominowały rozmowy na temat regionalnych agencji energetycznych, jako elementu wsparcia polityki energetycznej regionów. – Według przewidywań w latach 2014-2020 na ochronę klimatu Unia Europejska przeznaczy 20-30 proc. wszystkich dostępnych środków, chodzi więc o duże pieniądze, o które w najbliższych latach będą się mogły starać także polskie województwa – mówi Jarosław Słoma, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Różnego rodzaju energia odnawialna jest częścią składową starań o ochronę klimatu.
     W piątek 28 października gościem specjalnym Konwentu Marszałków była Czesława Ostrowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, która odpowiadała na pytania dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ten fundusz po latach ma wrócić do zadań Wojewódzkich Urzędów Pracy, jednak marszałkowie mają wątpliwości co do sposobu jego finansowania. Podobne zresztą wątpliwości mają w sprawie tworzenia i prowadzenia ośrodków adopcyjnych, przewidzianej w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ta ustawa nakłada na samorząd województwa obowiązek zorganizowania i prowadzenia ośrodków adopcyjnych jako zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Ośrodki mają być utworzone do 31 grudnia 2011 r. Wszystkie samorządy województw w sierpniu złożyły do wojewodów plany budżetowe na 2011 i 2012 rok, umożliwiające realizację tego zadania. Dotychczas żadne województwo nie dostało informacji zwrotnej o wysokości planowanej dotacji na realizację tych zadań.
– Ze wstępnych danych, zebranych z poszczególnych województw, wynika, że na to zadanie regiony potrzebują co najmniej 32 mln zł, tymczasem z informacji prasowych, a tylko takimi dziś dysponujemy, wiadomo, że do podziału będzie jedynie połowa tej kwoty – mówi marszałek Jacek Protas. – Taka sytuacja nie daje możliwości ustalenia ostatecznego kształtu sieci ośrodków adopcyjnych i równomiernego rozmieszczenia ich w województwach. Nie zapewnia dostępu do specjalistów wszystkim zainteresowanym rodzinom i realizacji przewidzianych w ustawie działań. Sprawa jest pilna i niesłychanie ważna społecznie, liczymy na szybkie i dobre rozwiązania ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
     W tych i w innych ważnych sprawach Konwent Marszałków Województw RP przyjął stosowne stanowiska, które będą przesłane do stosownych ministerstw.
     Kolejny Konwent Marszałków zaplanowany jest na 24-25 listopada. Ma być poświęcony przyszłej prognozie finansowej dla Polski, a więc także dla województw. Będzie to trzeci i ostatni Konwent pod przewodnictwem Warmii i Mazur. W przyszłym półroczu pracom będzie przewodniczyć województwo podkarpackie.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Trzeba skończyć ze spółkami i scalić w jedną firmę PKP, bo mcie panowie burdel na kolei, nikt za nic nie odpowiada, albo sprzedajcie kolej Niemcom i Czechom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Semafor(2011-10-29)
 • Podzielić to należy to chore od urodzenia województwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-29)
 • Czyli są potrzebne nowe stanowiska dla kolesi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-29)
 • generowanie nowych zbytecznych miejsc pracy dla obiboków samorządowych kocham Wolske jest jej obca jakakolwiek logika i rozsądek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-29)
 • w debatach tych "ważnych panów" obywatel pełni jedynie rolę inwentarza i to cudzego; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-29)
 • Olsztyn powinien być klasyfikowany jako miasto powiatowe jak to było do czasów wojny. Widzimy doskonale, że jak się wpuści chłopa do biura to wypije atrament (oczywiście nie mam tu na myśli obrażania kogokolwiek). Raz jeszcze chcę podkreślić, że podziały administracyjne Polski zostały podzielone bardzo źle co płacimy do dnia dzisiejszego. Potrzebne są zdecydowane zmiany i to jak najszybciej bo ludzie się tak łatwo nie pogodzą choć w wielu przypadkach milczą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zapłakany Czesio(2011-10-29)
 • Konwent marszałków czyli. .. biba, orgia i popijawa na koszt podatników a i tak nic nie ustalą wiążącego bo od tego jest Sejm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zasmarkany Józio(2011-10-30)
 • Olsztyn do 1945 roku był siedzibą rejencji. Elbląg był powiatem który podlegał pod rejencje Kwidzyńską.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jaca5a(2011-10-30)
 • Czyli imprezka zaliczona. Zero efektów dużo kasy poszło. To będziemy dzielić, potem połączymy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-30)
 • Ale ci urzędnicy sie rozmnażaja, województwa, powiaty, gminy, ile na tych nie robów idzie kasy, ktoś miał łeb aby takie coś wymysleć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Winetu(2011-10-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na płótnie, tryptyk 70x110, 110x110, 70x110 cm
Fototapety ze sztuką
Naklejki na meble
Fototapety ze sportami