Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Ku przejrzystości

- Elbląg jest jednym z najlepiej zorganizowanych i zinformatyzowanych miast w Polsce - uważa Florian Romanowski, prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno - Kartograficznego.

Po kilku latach dobiega końca budowa komputerowego Systemu Informacji Przestrzennej. Zasada działania systemu jest prosta. Punktem wyjścia są wprowadzone do komputera cyfrowo przetworzone mapy miasta i jego zdjęcia lotnicze.
     Numeryczna mapa zawiera wszelkie informacje na temat miasta - np. o rozmieszczeniu ulic, budynków, podziemnym uzbrojeniu terenu czy właścicielach poszczególnych gruntów. Wystarczy tylko kliknąć myszką, aby sprawdzić, jakie tereny są do sprzedania lub które części miasta zostaną zalane w razie powodzi.
     W Systemie Informacji Przestrzennej są już zasoby dziesięciu najważniejszych wydziałów Urzędu Miejskiego, teraz trwa wdrażanie elektronicznego obiegu dokumentów i jest szansa, że już niedługo każdy elblążanin będzie mógł załatwić swoją sprawę przez internet.
     - Od co najmniej od 8 lat w Elblągu nie ma już map w klasycznej postaci - cieszy się Florian Romanowski. - Wszystko jest ulokowane na dyskach komputerów. W jednym czasie, w jednej chwili można wszystko zobaczyć naraz. Pewne informacje będą udostępniane mieszkańcom - na podstawie hasła i loginu każdy będzie mógł np. śledzić stan swojej sprawy w urzędzie.
     Na razie z elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej korzystają urzędnicy i pracownicy firm komunalnych. Ci, którzy do programu mają dostęp twierdzą, że dzięki niemu praca idzie dużo sprawniej, niż kiedyś.
     - Wiadomo, jak i ile trwa obrót pism w urzędzie - najpierw do innego wydziału trzeba wysłać pismo, on musi odpowiedzieć i to trwa jakiś tydzień, a teraz jest to często kwestia jednego dnia - mówi jedna z urzędniczek.
     Twórcy elbląskiego programu podkreślają, że System Informacji Przestrzennej pozwala nie tylko na lepsze i szybsze zarządzanie miastem, ale także - kiedy informacje zostaną szeroko udostępnione - uczyni urząd bardziej przejrzystym dla mieszkańców.

SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I co my mamy z tego!? 30%bezrobocie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-12-29)
 • no to które tereny będą zalane podczas powodzi ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Malutki(2004-12-29)
 • szybsze zarządzanie miastem? to trzeba zmotoryzować naszego prezydencika! to bęcie szybciej!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-12-30)
 • Malutki ! Informatyk nie wróżka . Numerów do Lotka też ci nie da. Czy na temat informatyzacji miasta NAPRWDĘ nikt z zabierająch głos nic mądrego nie powie?! Obawiam się ,że taki poziom przemyśleń elblążan zniechęca do zabierania głosu w jakiejkolwiek sprawie. Chyba ,że nerwy popuszczą jak mi i wyleje żółć.LITOŚCi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PRAWY(2004-12-30)
 • A ktoś wie może, jaka jest aktualnie najlepsza oferta dostępu do internetu w Elblągu? Moje wymagania: 1. Koszt do 150-200PLN/miesiąc 2. Duża przepustowość łącza 3. Niskie pingi ;-) Ewentualne (p)odpowiedzi proszę na priva lub w ostateczności tutaj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alf(2004-12-30)
 • Pozdrowionka dla Alfa ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  blados(2004-12-30)
 • Ciekawe, z czego tak naprawdę „się cieszy” Pan Florian Romanowski. Jakim że to sposobem wie więcej na temat zasad działania Systemu Informacji Przestrzennej w Urzędzie Miasta od zamawiających (w przetargu publicznym) ten system urzędników. Kto, kogo i za co w tym artykule chwali ? Wygląda, że Pan Prezes Florian Romanowski chwali swoje Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne. Ciekawy jestem czy opinie zawarte w artykule podziela również Pan Prezydent Miasta Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  petent(2004-12-30)
 • Czy pan Florian to rodzina naszego wicestarosty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ciekawski(2004-12-30)
 • Owszem, wydaje mi się, że Pan Florian Romanowski - Prezes OPeGieKa jest rodzonym bratem Macieja Romanowskiego - Wicestarosty Powiatu Ziemskiego Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-12-31)
 • Chwała Wielkiemu Florianowi za zbudowanie podwalin systemu informacji przestrzennej i wdrażanie go do rzeczywistości. Niewiele miast na terenie Polski, może się pochwalić takim procesem, nawet spośród tych, które określane są mianem metropolii. Wyboista to droga i bolesna w doświadczenia szczególnie dotyczące kontaktu z tymi dla których ten system jest budowany a więc armii urzędasów, którym przyswojenie powyższego idzie nad wyraz opornie. I dopóki władza na najwyższych szczeblach nie będzie posługiwała się biegle tym systemem i znała jego co najmniej podstawowe funkcje i możliwości - nic z tego nie będzie ino ATRAPA. Wielkie jeszcze przed nami przeobrażenie świadomości i społeczeństwa i władzy dające, a właściwie udrażniające możliwość zaistnienia systemu informacji przestrzennej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2004-12-31)
 • litości co niektórzy!!!!!!!!!!!!potraficie tylko narzekać że aż mi się nie chce z wami gadać......co ma piernik do wiatraka...bezrobocie do systemu informacji przestrzennej...........to tak jakby wasze dziecko przyszło do was chwaląc się "tato dostałem 5 w szkole" a wy ponurym tonem: " co z tego synu skoro bezrobocie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obywatelka-elka(2005-01-05)
 • zły przykład, bo co z tego, że ma 5 i więcej piatek, skoro jak skończy tą szkołę to pracy nie dostanie??bo bezrobocie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-01-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III