Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Lotnicza w rękach uczelni

 
Elbląg, Lotnicza w rękach uczelni
Elbląska Uczelnia Humanistyczno- Ekonomiczna chce rozszerzać swoją działalność (fot. arch. AD)

Miasto kupiło ją od wojska w 2013 r. Podczas dzisiejszej (24 września) sesji radni zdecydowali, że działka położona przy ul. Lotniczej zostanie przekazana w użytkowanie wieczyste Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej. Miałaby ona pomóc w rozbudowie tej placówki.

O tym, że taka działka przydałaby się Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej, Zdzisław Dubiella, rektor tej uczelni i do niedawna radny Prawa i Sprawiedliwości mówił już rok temu, podczas jednej z sesji Rady Miejskiej. Wyjaśnił wtedy, że placówka stara się o przekształcenie Wydziału Nauk o Zdrowiu w Wydział Nauk Medycznych. Aby móc kształcić lekarzy musiałaby jednak spełniać trzy warunki – mieć szpital kliniczny, odpowiednią kadrę, a także laboratoria.  Krokiem do realizacji tych planów jest oddanie w użytkowanie wieczyste działki przy ul. Lotniczej sąsiadującej z uczelnią. Podczas dzisiejszej (24 września) sesji radni zgodzili się na takie rozwiązanie, a teren został oddany bez przetargu. 
     Prawo pozwala na taką możliwość, jeżeli podmiot prowadzi "działalność oświatową, naukową i badawczo-rozwojową, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową". Według treści projektu uchwały uczelnia wszystkie te przesłanki spełnia.
     Z tym nie zgadza się jednak Kazimierz Falkiewicz, jeden z liderów tzw. grupy referendalnej, ostatnio związany z ruchem JOW. To właśnie jemu Jerzy Wilk, przewodniczący Rady, udzielił głosu podczas dzisiejszej (24 września) sesji.
     - To dla mnie i dla mieszkańców temat kontrowersyjny. Korzyści, które miasto miałoby uzyskać z tego tytułu są dość wątpliwe – mówił i dodał, że temat powinien być szerzej przedyskutowany.
     Z kolei prezydent Witold Wróblewski dodał, że uchwała nie zakłada ulg, a jeśli obiekt nie będzie przeznaczony na cele statutowe miasto będzie mogło do tematu powrócić i odpowiednio zareagować.
     Nie wiadomo, jaka jest wartość rynkowa działki, bo tę rzeczoznawca ma ustalić dopiero po podjęciu uchwały. Na razie nieznane są również opłaty za jej użytkowanie. Wiadomo jedynie, że wysokość pierwszej opłaty dotyczącej użytkowania wieczystego ma wynieść 25 proc. wartości nieruchomości. Jak mówił Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, szacunkowa wartość tego terenu to ok. milion złotych.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A jak sielanka chciała działkę to kazali ją od kupić - paranoja wystarczy być związany z PIS'em i można wszystko załatwić. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 8
  ja234(2015-09-24)
 • Tyle innych rzeczy można było zrobić z tą działką!!! Ale nie... lepiej oddać. Masakra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 5
  (2015-09-24)
 • Bo Sielanka nie jest z PISu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2015-09-24)
 • Kolejny raz widać jak obecny prezydent poddany jest prezydentowi Wilkowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2015-09-24)
 • Stara zasada PiS; "teraz k. .a my" zaczyna być wdrażana. Jak to jest, że działkę wartą kilka mln zł przekazuje się użytkowanie wieczyste, przecież to jest jawne okradanie i tak już zadłużonej kasy miejskiej. Rozumiem, że miasto nie potrzebuje pieniędzy przy zadłużeniu ponad 400 000 000 zł?! Panie Wilk wstydu Pan nie masz i pana koledzy w radzie? Zobaczcie ludzie, kto chce być radnym i zapamiętajcie przy wyborach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 5
  Kasztalan_Mirmił(2015-09-24)
 • a nasz pan prezydencik też łaskawy, rozdaje kasę na prawo i lewo, tylko po co ten kredyt??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 2
  (2015-09-24)
 • Szanowni mieszkańcy Elbląga!!! Tydzień temu miasto Elbląg sprzedało działkę o powierzchni 1,44 ha (a więc mniejszą) na rogu ulic Ogólnej oraz Alei Jana Pawła II za ponad 5 mln 106 tys. zł. Kupiła ją spółka Lidl - stworzy miejsca pracy. Dzisiaj (24.09.2015r. ) komercyjnej spółce - właściciele osoby fizyczne w tym były radny Elbląga - Dubiela darujemy na preferencyjnych warunkach działkę o pow. 1,6 ha (a więc większą), nie wiadomo za ile? Nikt tego radnym na dzisiejszej sesji nie powiedział. Pan Skorupa dyrektor UM Elbląg twierdzi, że działka jest warta 1 mln złoty. Oznacza to że zgodnie z podjętą dzisiaj uchwałą prywatny inwestor wyłoży za działkę 25% czyli 250.000zł Dwadzieścia razy mniej niż za mniejszą działkę Lidl. Można powiedzieć, ,a kto bogatemu zabroni" Ale czy na pewno stać Elbląg na takie darowizny? Niech się radni zdecydują, czy zależy miastu na kasie czy niekoniecznie. Tylko zero biadolenia, że musimy oszczędzać bo bogaty nie musi!!! Widocznie prawie 5 mln różnicy na działce dla budżetu Elbląga, to żaden pieniądz. .Ale jest jeszcze CBA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 3
  Mony(2015-09-24)
 • "Działalność oświatowa, naukowa i badawczo-rozwojowa, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową" - EUHE jest uczelnią prywatną, wszyscy studenci płacą, a właściciele biorą pieniądze. Będzie więc prowadzona działalność zarobkowa. Rozumiem, że od tego dnia jeżeli w Elblągu ktoś będzie chciał wybudować prywatne przedszkole, działkę otrzyma za darmo. Co na to wojewoda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2015-09-24)
 • Dubiella z PiS dostaje podarunki (być może za 1 mln złotych - to zaskakujące, że radni nie wiedzą za ile oddają miejską działkę - "wycena po podjęciu uchwały"), a oszczędzać miasto będzie na oświacie, sporcie i kulturze. Dla mnie to niepojęte.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2015-09-24)
 • PIS nie ma żadnych zahamowań, na dodatek uważają, że ciemny lud kupi bajeczkę, czyli budujemy uczelnię medyczną bezpłatną dla studentów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2015-09-24)
 • Aby móc kształcić lekarzy musiałaby jednak spełniać trzy warunki – mieć szpital kliniczny, odpowiednią kadrę, a także laboratoria. Co ma działka do tych trzech warunków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  Ciekawski(2015-09-24)
 • Już widzę oczyma wyobraźni jakby się pislamscy hejterzy rozszczekali na forum gdyby tę działkę za "darmoche" przekazali jakiemuś byłemu ranedu z PO! A tu proszę Państwa w biały dzień radni PIS oddają za bezcen atrakcyjną działkę swojemu kolesiowi z partii i cisza i nikt nie protestuje?! To jest właśnie "prawo i sprawiedliwość" wg. PIS!!! Dobrze się zastanówcie na kogo głosować 25 października! A jeszcze jedna sprawa, czy nie jest to czasem element "układu działka za obligacje"?;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  powiec(2015-09-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.