Poniedziałek 16-07-2018, imieniny Marii, Eustachego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Konstrukcje współczesności Konstrukcje współczesności

Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji - podsumowanie

Elbląg, Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji - podsumowanie Uczestnicy międzynarodowej konferencji.

W niedzielę 23 listopada zakończyła się międzynarodowa konferencja europejskiej sieci współpracy „WiMi” (Wide Minds) pod tytułem „Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji”. Komisja Europejska w bieżącym roku zatwierdziła do realizacji tylko trzy projekty sieciowe, w tym projekt „WiMi”. Spotkanie w Elblągu stało się zatem oficjalną inauguracją działalności nowo powstałej sieci współpracy, która objęła 15 krajów: Walię, Irlandię, Szwecję, Finlandię, Danię, Niemcy, Austrię, Francję, Hiszpanię, Włochy, Grecję, Cypr, Turcję, Czechy i Polskę.

Konferencję poprzedziło robocze spotkanie 22 koordynatorów projektu „WiMi” z 15 krajów Europy, które zorganizowano w dniach 16-18 listopada. Przez pierwsze trzy dni liderzy projektu z poszczególnych krajów uzgadniali szczegóły podejmowanych działań w perspektywie najbliższych trzech lat oraz zakres odpowiedzialności każdego z regionów. Sieć współpracy „WiMi” dysponuje własną multimedialną platformą internetową, która służyć będzie liderom projektu oraz uczestniczącym w nim szkołom do utrzymywania wzajemnych kontaktów, sprawnego obiegu informacji oraz upowszechniania osiągnięć szkół. Niezbędne zatem były zajęcia warsztatowe, podczas których liderzy projektu zapoznali się z obsługą wszystkich narzędzi informatycznych wykorzystywanych w projekcie.
     Koordynatorzy rozstrzygnęli konkurs na logo nowej sieci współpracy. Wzięły w nim udział szkoły z wszystkich krajów partnerskich projektu. Konkurencja była bardzo wyrównana, wiele nadesłanych przez szkoły prac było na bardzo wysokim poziomie, w związku z czym koordynatorzy mieli trudne zadanie. Po wielu rundach głosowań wyłoniono ostatecznie zwycięzcę – wygrała praca Darii Rucińskiej, uczennicy kl. I Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.
     Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Starosta Elbląski Sławomir Jezierski w dniu 19 listopada. Uczestniczyło w niej 77 nauczycieli z wszystkich krajów objętych projektem oraz specjalni goście: Janusz Samarow – Wicekurator Oświaty w Olsztynie, Ryszard Zagalski – Przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu, Joanna Naspińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Elblągu, Gabriela Effenberg – Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu oraz Anna Korzeniowska – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim bez udziału tłumaczy, zatem uczestnicy musieli wykazać się dość dobrą sprawnością komunikacyjną w tym języku. Polskę reprezentowało siedem nauczycielek z powiatu elbląskiego i miasta Elbląga, wszystkich typów szkół, tj. podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

 


     Pod koniec drugiego dnia konferencji w Atrium hotelu Gromada odbyły się międzynarodowe targi. Każdy z uczestniczących krajów na swoim stoisku promował swój region. Można też było skosztować próbek regionalnych potraw oraz charakterystycznych napojów. Na stoisku polskim szczególnym zainteresowaniem cieszył się staropolski sękacz, nie zabrakło też innych rodzimych smakołyków, m.in. krówek z elbląskiej „Wolności” i piwa „Specjal”. W trakcie targów nauczyciele z poszczególnych krajów demonstrowali swoją muzykę i tańce. Uczestnicy przeszli w ten sposób krótki kurs m.in. flamenco, sirtaki, góralskich tańców z Walii i wielu innych regionów. W ten sposób ostatecznie zostały przełamane ewentualne bariery w kontaktach między uczestnikami z różnych krajów.
     Konferencja miała bardzo praktyczny wymiar, większość zajęć była prowadzona w formie warsztatowej, którym towarzyszyły liczne sesje pytań i odpowiedzi. Uczestnicy mogli też wyjaśniać wszelkie wątpliwości podczas konsultacji z przedstawicielami British Council: Lowri Jones i Owain Wright. Wątpliwości było wiele, gdyż większość nauczycieli uczestniczących w konferencji nie miała wcześniej do czynienia z projektami Comenius.
     Pracowity tydzień zaowocował aż jedenastoma projektami multilateralnej współpracy partnerskiej szkół. Ponadto, uczestnicy w praktyczny sposób zapoznali się ze sposobami wzbogacenia swojego warsztatu dydaktycznego o techniki multimedialne, takie jak tworzenie przez uczniów własnych filmów animowanych, przygotowanie i edycja krótkometrażowych filmów DVD, wykorzystanie multimedialnych możliwości współczesnych telefonów komórkowych i smartphonów w pracy z uczniami. W trakcie warsztatów uczestnicy „nakręcili” nawet swój własny krótki film animowany, co świadczy o tym, że w praktyczny sposób przyswoili sobie przekazywaną wiedzę.
     W programie konferencji znalazły się też wizyty studyjne – liderzy projektu zapoznali się z pracą Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu. Szczególnie duże wrażenie zrobiła prezentacja wykorzystania platformy e-learningowej Moodle w pracy biblioteki. Ponadto uczestnicy konferencji odwiedzili łącznie dziewięć placówek oświatowych na terenie powiatu elbląskiego i miasta Elbląga. Na gościach duże wrażenie zrobiła estetyka szkół i bardzo dobre wyposażenie w pomoce dydaktyczne. W wielu przypadkach to sami uczniowie, przedstawiciele samorządu uczniowskiego, oprowadzali gości po swojej szkole.
     Mimo bardzo dużego obciążenia programu zajęciami udało się pod koniec konferencji wygospodarować nieco czasu na zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku, które pozostawiło niezapomniane wrażenia.
     Łącznie w dniach od 16 do 23 listopada przewinęło się 81 osób uczestniczących w konferencji, które reprezentowały 15 różnych krajów i posługiwały się 14 rozmaitymi językami.
     
     Projekt „WiMi” będzie realizowany przez co najmniej kolejne trzy lata. W Starostwie Powiatowym w Elblągu zostało utworzone Regionalne Centrum Koordynacyjne (RCC), którego liderem jest Marek Murdzia. Zadaniem RCC będzie wspieranie szkół regionu elbląskiego w przygotowaniu i realizacji projektów partnerskiej współpracy szkół Comenius, koordynowanie działań w ramach sieci współpracy „WiMi” oraz redagowanie międzynarodowego magazynu on-line pod nazwą „Kalejdoskop”. W magazynie zamieszczane będą materiały przygotowane przez nauczycieli i uczniów z wszystkich 15 krajów uczestniczących w sieci „WiMi”. Pierwszy numer „Kalejdoskopu” zaplanowano na koniec stycznia 2009 roku.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
AMK Meble Szafka pod RTV 1
AMK Szkło ozdobne 8
Promocja RATY 0%