Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miejsce, które czeka na swoją szansę

 
Elbląg, Miejsce, które czeka na swoją szansę Teren przy ul. Wapiennej dalej jest w zasobach miasta (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Sprzedaż działki na terenie Starego Miasta to nie zawsze prosta sprawa. Przykładem może być teren przy ul. Wapiennej, którego nikt nie chce kupić. Ostatnio próbowano go zbyć niemal trzy lata temu i to były ostatnie posunięcia w tym kierunku.

Teren położony tuż za murem należącym do Muzeum Archeologiczno- Historycznego, przy ul. Wapiennej, to miejsce, które próbowano już kilka razy sprzedać. Ostatnio w czerwcu, we wrześniu i w grudniu 2012 r. oraz w czerwcu 2013 r. Najpierw kompleks ten, składający się z trzech działek, liczący niecałe 5 tys. mkw, kosztował ok. 1,4 mln zł, rok później 900 tys. zł. A i tak nie znalazł się chętny.
     Ten, kto chciałby teren nabyć musiałby się liczyć z różnymi obostrzeniami zapisanymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Po pierwsze wszelką działalność inwestycyjną musiałyby poprzedzić badania archeologiczne, na warunkach określonych przez konserwatora. Po drugie ten sam Plan zakłada, że w miejscu tym powinna powstać zabudowa mieszkaniowa, ewentualnie drobny handel, gastronomia czy rzemiosło. Gdyby teoretycznie ktoś chciał coś w tym miejscu wybudować, musiałby to również uzgodnić z konserwatorem, szczególnie tę część, którą byłoby widać od strony Starego Miasta i Bulwaru. MPZP nakłada na potencjalnego inwestora także obowiązek zabudowy pierzejowej. Chodzi tu o to, aby elewacje frontowe budynków przylegały do siebie i razem tworzyły ścianę. Wysokość projektowanych kamienic, które dokument ten uznaje za podstawową formę zabudowy tego miejsca, nie może być wyższa niż ta sprzed 1945 r. Kamienice nie powinny być również rekonstrukcją, a nawiązaniem do dawnych czasów, sugeruje się używanie barw pastelowych z przewagą bieli, można dodać cegły, kamienie czy drewno. 
     Obecnie miejsce to, jak tłumaczy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, jest w miarę potrzeb porządkowane, utrzymywane na bieżąco.
     - W najbliższej przyszłości nie ma planów dotyczących sprzedaży tego miejsca – dodaje urzędnik.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Szukajcie dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  hjn(2016-03-29)
 • Oczywiście że wymogi musza byc obostrzone dla starego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2016-03-29)
 • To miejsce czeka na szaleńca-samobójcę :) Przecież to teran zamku krzyżackiego. A pod ziemią może znajdować się złoty pociąg z 1410 roku :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  abco(2016-03-29)
 • kto wymyśla te ceny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Kat.Na.Idiotów(2016-03-29)
 • nikt nie kupi za takie pieniądze od pazernego ratusza działki obarczonej nadzorem konserwatora. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  innimi(2016-03-29)
 • ' - W najbliższej przyszłości nie ma planów dotyczących sprzedaży tego miejsca – dodaje urzędnik. ' nie szkodzi, przecież i TAK nie chce tej działki kupić. Więc, po co ten temat ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pampi-ZAWADA(2016-03-29)
 • jakby tak wymienic nieudolnych urzedników zajmujących się sprzedażą elbląskich gruntów sytuacja by się zmieniła, ale widać prezydentowi Wróblewskiemu nie zależy by Elbląg przestał być utozsamiany coraz bardziej z prowincją lat 70 tych / ulubionym okresem Henryka Sloniny / i najgorszą z mozliwych gospodarką przestrzenną. A urzędnik, czy sprzeda, czy nie to ma tę samą pensję, a jak sprzeda to tylko klopot i więcej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-03-29)
 • Czemu cisza o obiekcjach tureckiego premiera odnośnie dowcipów robionych na jego temat przez niemieckie media? Podobno Turcja za to grozi Niemcom. Zrobią im drugie Charlie ebdo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2016-03-29)
 • A może 99 Lidla Rossmanna albo inny Niemiecki badziewie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-03-29)
 • A co w końcu z tym przekopem Mierzei -? Czy Elbląg ma się stoczyć całkiem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-03-29)
 • Teren powinno się przekazać dla kurii i stworzyć miasteczko szkolne będące filią uczelni toruńskiej. To dobry pomysł bo to co się dzieje na tych gruntach to wstyd dla miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2016-03-29)
 • I. .. BIEDARONKI tam nie będzie? Przecież w tych rejonach miasta nie ma jeszcze BIEDARONKI na "starówce":)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  FanBIEDARONKI(2016-03-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Płyn Hayne
Soczewki progresywne 390zł