Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mięso po elbląsku

Elbląg, Mięso po elbląsku Zakładom mięsnym w Elblągu grozi upadłość

Nie ma pieniędzy, nie ma nowoczesnego zakładu ani mega-sklepu, a elbląskim zakładom mięsnym już po raz drugi w tym roku grozi upadłość.

O modernizacji jednego z najstarszych zakładów w regionie (zakłady mięsne liczą sobie 109 lat; zatrudniają 200 osób) mówi się od dawna ze względu uciążliwy charakter produkcji i na kilka ton amoniaku przechowywanych w centrum miasta. Szanse stworzyło wykupienie od miasta przez zarząd sprywatyzowanego zakładu budynków i terenu przy Żeromskiego, na których działa ElMeat. Nabywaca na nie znalazł się w ubiegłym roku. Zarząd spółki planował, że za pieniądze uzyskane ze sprzedaży atrakcyjnie położonego terenu wybuduje na granicy miasta nowoczesny zakład, którego koszt szacowano na 8 mln zł.
     
     Zaliczka poszła na długi
     Wstępna umowa między francuską siecią sklepów Leclerc a zakładami mięsnymi podpisana została w styczniu. Za ziemię Leclerc zapłacił ponad 10 mln zł. Francuska firma przekazała zakładowi 3 mln zł zaliczki. Pozostałe pieniądze miały być wypłacone po uzyskaniu od władz miasta zgody na budowę przy Żeromskiego hipermarketu i wydaniu części niezbędnych dokumentów.
     W marcu pojawiła się jednak nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe przepisy stawiają inwestorom, którzy w mieście będą chcieli wybudować obiekt handlowy o powierzchni większej niż 2 tysiące metrów kwadratowych, wymóg przedstawienia raportu na temat wpływu inwestycji na istniejącą sieć handlową, zatrudnienie i układ komunikacyjny. Wejście w życie nowelizacji, choć stworzyło lokalnej społeczności szansę na kontrolowanie handlowych inwestycji, znacznie wydłużyło starania o zmianę miejscowych planów zagospodarowania, zezwolenie na budowę itp.
     
     Mamy czas do końca roku
     W Elblągu procedury trwają i mają zakończyc się w pierwszej połowie przyszłego roku. Tymczasem, jak mówi dyrekcja ElMeatu, czas na modernizację zakładu mija 31 grudnia - taki termin w 1999 r. wyznaczyły zakładom służby sanitarno-weterynaryjne.
     - Zgodnie z terminarzem związanym z wejściem do Unii Europejskiej wszystkie zakłady mięsne, które będą chciały po wejściu Polski do Unii prowadzić działalność, muszą dostosować urządzenia i budynki do unijnych norm do 2002 roku - mówi prezes zakładów, Andrzej Kłyk.
     Nowoczesny zakład przetwórstwa mięsa miał stanąć we wrześniu. Do dziś jednak budowa nie ruszyła. Nic także nie dzieje się przy ul. Żeromskiego. ElMeat ma także poważne problemy finansowe - każdego miesiąca zakład generuje około 300 tysięcy złotych strat. Zaliczka od Leclerca pozwoliła na uregulowanie zaległości powstałych do czasu podpisania umowy (ZUS itp.) i rozpoczęcie przygotowań do budowy nowego zakładu. Jak jednak mówi członek zarządu firmy, Paweł Hermanowicz, pieniądze już się skończyły.
     Winą za kłopoty szefowie El Meatu obarczają władze Elbląga.
     
     Winne są władze miasta
     - Według naszych prawników, skoro umowy podpisano przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, do realizacji jej postanowień powinno się stosować przepisy obowiązujące w chwili podpisania, obowiązuje przecież zasada nie działania prawa wstecz - mówi Hermanowicz. - Tym bardziej, że do dziś nie ma wszystkich przepisów wykonawczych do tej ustawy. Jeśli miasto się na to nie zgadzało, powinno wydać nam decyzję odmowną i moglibyśmy już wtedy szukać sprawiedliwości w samorządowym kolegium odwoławczym, a nawet Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Tymczasem zarząd miasta cały czas zapewniał nas i inwestorów, że wszystko będzie w porządku.
     Z powodu problemów, zarząd mięsnej spółki zadecydował o złożeniu w elbląskim Sądzie Rejonowym wniosku o ogłoszenie upadłości zakładów.
     - Będziemy chcieli prowadzić z naszymi wierzycielami rozmowy o rozłożeniu na raty należności i być może doczekamy się wydania zgody na postawienie hipermarketu, co "uwolni" pozostałą część pieniędzy od Leclerca - wyjaśnia Hermanowicz. - Ale dziś szanse na nowy zakład są nikłe.
     
     Wysłuchaliśmy głosów lokalnych kupców
     Warszawskie władze Leclerca nie chcą się wypowiadać w sprawie elbląskiej inwestycji. Mniej oficjalnie sytuację określa się jednak jako trudną - głównie dla ElMeatu, który nie ma czasu na czekanie na zakończenie urzędowych procedur.
     - Po zapoznaniu się z nowymi przepisami, nasz prawnik i naczelnik wydziału architektury uznali, że zastosują nową ustawę - mówi tymczasem rzecznik Urzędu Miejskiego w Elblągu, Artur Zieliński. - Wiemy, że budowa kolejnego hipermarketu wzbudza sprzeciw lokalnych kupców i nie mogliśmy pozwolić sobie na to, by nie wysłuchać ich głosów, skracać procedury czy je ominąć. Plan zagospodarowania jest zmieniany, choć to trwa, a władze spółki i ich kontrahent powinny mieć tego świadomość. Trwają także uzgodnienia z samorządem wojewódzkim dotyczące terenu przy Mazurskiej, który leży w obrębie portu i jako taki także musi uzyskać zgody wszystkich zainteresowanych stron.
     Pierwsza rozprawa o upadłość odbędzie się jeszcze w październiku.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Po pierwsze wyrzucił bym radcę prawnego z Urzędu . Nastepnie oskarzył o straty finansowe Zakładów Mięsnych a w końcu rzucił na pożarcie przez zwolnionych 200 pracowników. Dla mnie jest to sprawa dla prokuratora. Sądzę że zainkasował pieniadze ponieważ własnie radca zmienił samochód. Własciwie kolejność postępowania jest dowolna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin(2001-10-05)
 • budowa leklerka na terenie zakładów mięsnych to fantasyka hipermarketu nie będzie ponieważnie nie chcą go mieszkańcy dzielnicy władze obu szpitali kupcy ,i nikt oprucz leklerka i elmitu z równym uporem można namawiać zarząd miasta na lokalizacje lotniska dla helikopterów na żeromskiego Panie rzeczniku to dobrze że władze miasta zdecydowały się nie łamaćprawa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-10-05)
 • Winny jest zarówno Zarząd Elmeatu jak i władze miejskie, wszystkie te instytucje są po prostu do dupy!!! Wszystko co robią jest zwykle za późno lub źle! Znowu przed poważnym inwestorem wychodzimy na kompletnych kmiotów robiąc miastu cholerną antyreklamę! Na koniec, do jasnej cholery, przestańcie pieprzyć, że ludzie nie chcą hipermarketów!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mądrala(2001-10-06)
 • mieszkańcy żeromskiego wprost nie mogą sie doczekać lubią jak im tiry jeżdzą pod oknami 24 godz na dobę spaliny też lubią ,ulice jednokierunkowe i korki na grunwaldzkiej ,to że dziecko nie będzie mogło dojść do szkołu a karetka dojechać do szpitala to przecież wszyscy lubimy Żeromskiego panie Mądrala to mała wąska ulica po kiego tam hipermarket niech się wybuduję w polu a zażąd elmitu niech myśli jak więcej kiełbasy sprzedać bo bez tego zakłady mięsne gdzie by ich nie przenieść i tak padną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-10-07)
 • Według naszych prawników, skoro umowy podpisano przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, do realizacji jej postanowień powinno się stosować przepisy obowiązujące w chwili podpisania, obowiązuje przecież zasada nie działania prawa wstecz - mówi Hermanowicz...................................... Panie Hermanowicz z tymi prawnikami daleko nie zajedziecie. Ustawy są aktami wyższego rzędu ,podpisując umowę z Leclerc,iem wiedzieliście że ustawa została dawno uchwalona i czeka tylko na podpis prezydenta, Ustawa została znowelizowana właśnie po to żeby takie cwaniaki jak wy nie mogły bezkarnie spekulować ziemią i uraczyć nas hipermarketami obok szpitali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  student prawa(2001-10-07)
 • Nie było koperty to są problemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Życzliwy(2001-10-07)
 • A ja sądzę, że ktoś poprostu nie dostał w łapę i dlatego nie ma decyzji o budowie Zakładów w nowym miejscu i powstaniu czegokolwiek (choćby hipermarketu) przy Żeromskiego. Byłyby nowe miejsca pracy - a to dla Elbląga ma chyba znaczenie, a i Zakłady zatrudniłyby drugie tyle pracowników. A tak...dostałam wypowiedzenie ostatnio. Szkoda, i chyba będę zmuszona opuścić Elbląg, bo w takim mieście to pracy nie znajdę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ja(2001-10-07)
 • Panie Anonim, nie mówię że lokalizacja hipermarketu przy ul. Żeromskiego jest najszczęśliwsza, lecz po to miasto ma zrobić nowy plan zagospodarowania przestrzennego żeby zmodernizować sieć dróg w tym rejonie miasta! W moim komentarzu chodziło mi jednak o to, że jeżeli z błogosławieństwem władz miejskich Elmeat kasuje od inwestora 3 mln zł to trzeba jak najszybciej sprawę doprowadzić do końca! Na koniec prosze przedstawić wiarygodne dowody, że mieszkańcy tej okolicy nie chca chipermarketu, w przeciwnym razie proszę ich w tym nie wyręczać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mądrala(2001-10-07)
 • ja mieszkam w tej okolicy i nie chcę chipermarketu w tej okolicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-10-08)
 • szkoda, że nie podajesz przy tym jakichkolwiek argumentów :( Bo samo stwierdzenie, że nie chcesz, jeszcze o niczym mądrym nie świadczy - jedynie o egoistycznym podejściu do sprawy i zamykaniu oczu na sprawę bezrobocia w naszym mieście :((
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ja(2001-10-08)
 • Budowa hipermarketu to kikanaście miejsc pracy w handlu, ale co ważniejsze budowa nowych zakładów miesnych to kilkaset miejsc pracy w produkcji plus praca dla kooperantów. Na tej tranzakcji nikt nie traci. Niestety znowowu ktoś czegoś nie dopatrzył i tak jak nie mamy strefy, nie bedziemy mieć również tych miejsc pracy. Elbląg ma za to bardzo dobrą (anty)reklamę wśród potencjalnych inwestorów jak (nie) robić interesów w tym mieście. I jeszcze jedna uwaga, ostatni było głośno o delegacji biznesmenów ze Szwecji, którzy w swoich ofertach poszukiwali przedstawicieli handlowych dla ich produktów. A tutaj przechodzanam koło nosa dwie duże inwestycje, w tym jedna produkcyjna. Bez komentarza...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Poirytowany(2001-10-09)
 • Oczywiście: transakcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Poirytowany(2001-10-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Karma dla papug średnich
Cats Best 10L
Krewetkarium
ichtovit