Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miliony na bezpieczeństwo Żuław

16 stycznia w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie zostały podpisane umowy partnerskie w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I”.

To kluczowy projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Jego celem jest zmniejszenie ryzyka powodzi na obszarze Żuław Wiślanych poprzez wykonanie niezbędnych prac związanych z odbudową i modernizacją systemu zabezpieczeń powodziowych Żuław, w tym podniesienie bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, sprawne funkcjonowanie systemu odwodnieniowego, utrzymanie odpowiedniej głębokości w nurcie Wisły, umożliwiającej pracę lodołamaczy wraz z odprowadzeniem wód wezbraniowych do Zatoki Gdańskiej – wyjaśnia Jerzy Wcisła, członek Doradczego Komitetu ds. Programu Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław. - Efektem realizacji projektu będzie poprawa bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku ludzi, poprawa bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej.
     Przygotowywana inwestycja, to pierwsza od czasów powojennej odbudowy Żuław akcja na rzecz modernizacji systemu przeciwpowodziowego Żuław. Nic dziwnego, że w trakcie przygotowań stworzono listę aż 250 zadań inwestycyjnych do wykonania na łączną kwotę 1,6 mld zł. Z tej listy wyłoniono 53 zadania, które zakwalifikowano do I etapu (z tego 9 znajduje się na liście rezerwowej).
     - Ten projekt to dla Żuław i mieszkańców tych ziem być albo nie być – podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Po podpisaniu umów chcemy jak najszybciej przystąpić do prac, których jest bardzo wiele. Harmonogram prac do 2015 roku zakłada bowiem przebudowę m.in. wałów rzeki Elbląg od miasta do rzeki Babicy, systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg od rzeki Fiszewki, systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - Polder Nowe Pole – Zatorze oraz przebudowę wałów jeziora Drużno i rzeki Wąskiej. W planach mamy także przebudowę stacji pomp Kławki, Majkowo, Nowe Pole, Fiszewka, Gajowiec, Dłużyna, Topolno, Złotnica, Stalewo, Kępniewo, Klepa, Jezioro.
     Wśród 44 zadań, które zostaną zrealizowane z ramach programu, 13 dotyczy naszego województwa. Łączna wartość projektu wynosi 647,3 mln zł. Zdania z naszego regionu mają wartość ponad 100 mln zł. Z tego ponad 30 mln zostanie zainwestowane w naszym mieście.
     - W Elblągu, kosztem 13,5 mln zł, zostanie przebudowany system przeciwpowodziowy na Zatorzu, a 19 mln zł pochłonie przebudowa systemu przeciwpowodziowy prawego brzegu rzeki Elbląg oraz rejonu łączenia się Babicy z rzeką Elbląg – zapowiada Jerzy Wcisła. - Z zadań w regionie, kosztem 28 mln zł, zostaną przebudowane wały czołowe jeziora Druzno. To ważna inwestycja także z punktu widzenia bezpieczeństwa Elbląga, bo poziom wody rzeki Elbląg jest zależny od poziomu wody w Zalewie Wiślanym (przy wiatrach z północy) i od poziomu wody w jeziorze Druzno (przy wiatrach południowych) – podkreśla. - Pozostałe zadania dotyczą przebudowy 11 stacji pomp. Na liście zadań rezerwowych jest regulacja rzek Kumiela i Srebrny Potok.
     85 procent wartości projektu sfinansuje Unia Europejska. Resztę, beneficjenci i partnerzy projektu. W przypadku inwestycji realizowanych w Elblągu i Gdańsku będzie to samorząd, w pozostałych państwo, bo ono jest właścicielem infrastruktury. Pieczę nad nią sprawują zarządy melioracji podległe marszałkom, stąd nadzór nad realizacją programu będzie wykonywał marszałek. Oprócz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego (pod nieobecność marszałka Jacka Protasa, reprezentowanego przez wicemarszałka Jarosława Słomę i Jerzego Wcisłę) partnerami projektu z naszego województwa są: Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu (Bogdan Szymanowski) i Miasto Elbląg (Witold Wróblewski).
     - Do listopada powinna zostać przygotowana dokumentacja inwestycyjna – mówi Jerzy Wcisła. - Na realizację projektu mamy 6 lat – do końca 2015 roku.
     
     Mówi wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski:

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 5
AMK Meble łazienkowe 2
AMK Meble łazienkowe 1
AMK Kuchnia 13