Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mimo ostatnich podwyżek w hurcie paliwa jednak nadal tanieją

 
Elbląg, Mimo ostatnich podwyżek w hurcie paliwa jednak nadal tanieją Zestawienie sporządzone wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych (więcej na: paliwa.pl).
Rek

W 37. tygodniu 2015 r. mimo ostatnich podwyżek w hurcie na polskich stacjach paliwa jednak nadal tanieją. Średnie ceny detaliczne paliw na polskich stacjach w środę, 9 września ukształtowały się na poziomie 4,31 zł/l ON; 4,65 zł/l Pb95 i 1,84 zł/l dla LPG*. Przez ostatnie 7 dni olej napędowy notuje więc -1 gr/l, benzyna -5 gr/l, a autogaz -2 gr/l.

To oznacza wyhamowanie spadków cen detalicznych - w ślad za ostatnimi podwyżkami w hurcie. W zeszłym tygodniu notowaliśmy bowiem na stacjach -6 gr/l dla ON, -6 gr/l Pb95 i -3 gr/l LPG. Po krótkim okresie odbicia zmniejszeniu ulega również marża detaliczna stacji, ponownie zbliżając się do 2% ceny 1 litra paliwa – wartości średniej dla 2015 r. i utrzymującej się już od dłuższego czasu.
     Od początku lipca br. ceny detaliczne ON spadły już o 41 gr/l, a Pb95 o 34 gr/l. W tym roku w miesiącach wakacyjnych drożał jedynie autogaz. Mimo że dziś jest tańszy już o 2 gr/l niż w pod koniec czerwca, to w okresie 8-31 lipca drożał konsekwentnie, szczytując aż +11 gr/l. Zmniejsza się nieco głębokie ostatnio zróżnicowanie cen obu podstawowych paliw. Dziś olej napędowy średnio jest tańszy od benzyny o 33 gr/l, podczas gdy jeszcze pod koniec sierpnia było to ok. 40 gr/l. W początkach czerwca było to tylko o ok. 11 gr/l, a w marcu paliwo dieslowskie (3/4 rynku w Polsce – jako że to podstawowe paliwo flot) było wyraźnie droższe od tego do silników o zapłonie iskrowym, stosowanych głównie w pojazdach prywatnych.
     Najtańszy olej napędowy mają tradycyjnie stacje w woj. śląskim: 4,19 zł/l (bez zmian od 2 września). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,43 zł/l (-5 gr/l – to zarazem największe spadki ostatnich 7 dni).
     Województwo śląskie to również najtańsza benzyna: średnia 4,57 zł/l (-7 gr/l). Opolskie – najdroższa: 4,71 zł/l (-5 gr/l). Największe spadki to kujawsko-pomorskie: -8 gr/l, przy średniej 4,65 zł/l.
     Stacje w woj. małopolskim sprzedają najtańszy autogaz: 1,80 zł/l (-2 gr/l). Najdroższy zaś – lubuskie: 1,96 zł/l (-2 gr/l). Największe spadki – woj. opolskie: -5 gr/l przy średniej 1,92 zł/l.
Polska Izba Paliw Płynnych
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)