UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ministerstwo chce pomóc Elblągowi

 
Elbląg, Zdjęcie z konkursu FotoreportEl lipiec 2015
Zdjęcie z konkursu FotoreportEl lipiec 2015 (fot. KAth)

Elbląg znalazł się w gronie 30 miast w kraju, objętych pilotażowym programem, który ma przyciągnąć tutaj inwestorów z sektora usług biznesowych. Realizuje go Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z państwowywmi agencjami. Dzisiaj do Elbląga przyjechali eksperci, by zbadać potencjał inwestycyjny miasta.

Zatrzymać odpływ młodych ludzi
      
Zanim doszło do spotkania ekspertów z prezydentem Witoldem Wróblewskim i przedsiębiorcami, briefing prasowy tuż przed Urzędem Miejskim zwołali radni PiS: Marek Pruszak, przewodniczący Rady i Janusz Hajdukowski, szef klubu radnych.
       - Wizyta ekspertów jest związana z sierpniową wizytą w Elblągu pana premiera Morawieckiego, który bardzo mocno chce wesprzeć nasze miasto poprzez innowacje i wsparcie biznesu – powiedział Marek Pruszak, twierdząc, że eksperci przyjechali na zaproszenie posła Jerzego Wilka i jego własne. - Rząd stawia mocno na rozwój nowoczesnych technologii, w tym na rozwój usług biznesowych.W Elblągu ma powstać Centrum Usług Biznesowych, które ma przyciągać inwestorów i wspierać tych, którzy tutaj są.
       - To element polityki zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju. Dbamy o to, by miała ona wpływ na rozwój miast średnich, by poprzez znalezienie odpowiednich warunków, zatrzymać odpływ młodych ludzi - mówił Robert Nowicki, zastępca dyrektora departamentu innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. - Centrum Usług Biznesowych to działalność typowo prywatna. Duzi inwestorzy z sektora usług biznesowych widzą w tej chwili, że Polska jest najbardziej rozwijającym się krajem w Europie w tej branży, ale duże miasta, w których ulokowano takie centra, już nie wystarczają. Dlatego szukają nowych miejsc, a my im w tym pomagamy. Dokonaliśmy analizy ekonomicznej wielu średnich miast, wybierając około 30, w których inwestorzy widzą realną szansę wejścia na rynek. Wśród nich jest Elbląg i Radom. To nie tylko chodzi o budowę call center, ale także usługi wysoko specjalistyczne z branży IT czy obronności. Podejmujemy realne działania, by w perspektywie roku dany inwestor mógł wyrazić list intencyjny w stosunku do Elbląga i ulokować tu swoją siedzibę.
       Czy jeśli nadchodzących wyborów w Elblągu nie wygra kandydat PiS, ani też PiS nie zdobędzie większości w Radzie, to oferta ministerstwa dla miasta nadal będzie aktualna? - zapytaliśmy dyrektora Nowickiego.
       - Odpowiem tak. Ministerstwo współpracuje z miastem, z samorządem, na rzecz lokalnej społeczności – stwierdził lakonicznie.

  Elbląg, Robert Nowicki z ministerstwa i Marek Pruszak odpowiadali na pytania dziennikarzy przed ratuszem
Robert Nowicki z ministerstwa i Marek Pruszak odpowiadali na pytania dziennikarzy przed ratuszem (fot. Michał Skroboszewski)


       - Z Ministerstwa mamy wyraźną intencję wspierania Elbląga, natomiast w mieście musi być ktoś, kto zagwarantuje przyciąganie inwestorów. Musi być klimat maksymalnie przyjazny dla inwestorów, niestety mamy obiekcje co do obecnego stanu – stwierdził Marek Pruszak. - Musi być to osoba, która jest wiarygodna, która zna realia parlamentarne i rządowe, mówiąc wprost ten kandydat, który już się sprawdził. Pan prezydent Jerzy Wilk – dodał rozbrajająco. - Mamy nadzieję, że nasz kandydat będzie mógł współpracować z rządem w sposób bardzo aktywny.
      
       O czym rozmawiano z prezydentem
      
Po briefingu przyszedł czas na rozmowy ekspertów z prezydentem i przedsiębiorcami, które odbyły się w ratuszu i Elbląskim Parku Technologicznym. - Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z państwem. Zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście. Dysponujemy bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi zarówno pod zakłady produkcyjne, jak i pod nowoczesne usługi biznesowe. Mamy przygotowaną infrastrukturę, w tym sieć szerokopasmową, deklarujemy również wsparcie i szybką ścieżkę inwestowania -  podkreślał prezydent Witold Wróblewski, który podczas spotkania przedstawił sytuację w mieście,  walory inwestycyjne oraz ofertę spędzania czasu wolnego.
       - Dziękuję za zaproszenie i organizację tego dzisiejszego spotkania. Elbląg jest atrakcyjnym miastem i to nie tylko jeśli chodzi o położenie i kwestie inwestorskie, ale również komfort życia. Mamy wobec Elbląga wiele oczekiwań. Myślę, że dobra współpraca z samorządem przyniesie za sobą wymiar pozytywny w postaci napływu kapitału – zaznaczył Robert Nowicki, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
       Wśród głównych atutów naszego miasta eksperci podkreślali kwestę komunikacji i dostępności oraz bogatą ofertę kulturalną, sportową i rekreacyjną.
       - Nawet w godzinach szczytu można tu szybko wszędzie dojechać. Dla właścicieli firm ważna jest również oferta spędzania czasu wolnego, która może zachęcić pracowników. Cieszę się, że jest ona, jak wynika z informacji pana prezydenta, tak różnorodna. Elbląg jest w czołówce miast do realizacji naszego programu – podkreślał Sebastian Murawski, pełnomocnik Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.
       - Zwróciliśmy uwagę – co jest ogromnym atutem na transport szynowy i tramwaje. To jest trend, który wraca w Ameryce. Bliskość Gdańska i dobre z nim skomunikowanie to kolejny argument na to, że Elbląg jest doskonałym miejscem i alternatywą dla sektora usług biznesowych. My mamy kontakt z firmami, koncernami które są obecne w Elblągu one również pozytywnie wypowiadają się o mieście i współpracy – mówiła Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
       Po spotkaniu w urzędzie eksperci zwiedzili miasto. Odwiedzili również Elbląski Park Technologiczny, gdzie spotkali się z przedstawicielami przedsiębiorców, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Powiatowego Urzędu Pracy.
      

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Brawo PiS KACZYŃSKI PO WSZE CZASY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57 90
  Wiceminister (2018-09-14)
 • Czyli jak Wróbel nie wygra wyborów nic nie dostaniemy!!!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 22
  Hfgdfcfghfgm(2018-09-14)
 • Gdzie był przed wyborami? Bzdury gada jak ten cały Pruszak który wygląda jak ksiądz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  66 30
  (2018-09-14)
 • Na wyprzódki czas nastał? tylko co ten jeden i drudzy robili do tej pory? Bo co, bo wybory?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 16
  kolo(2018-09-14)
 • O 30 lat za późno, zresztą przypomina to trochę bajki Edmunda o inwestorach z Niemiec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 11
  JakoKomisjaPanuZabraniam(2018-09-14)
 • Co to jest jeszcze nie było wyborów a już jest prezydent Wilk ? Dajcie spokój z PIS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 28
  (2018-09-14)
 • p. Pruszak o jakich to zasługach pana Wilka pan mówisz? Prezydent musi być kompetentny w podejmowaniu decyzji tu i teraz, no i nie zależny od władzy centralnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 20
  klik(2018-09-14)
 • Uwaga ujawniam program wyborczy PO: 1. PIS ... 2. A PIS to ... 3. Musimy PIS 4. Jeżeli PIS ... to my wam damy ... 5. Gdyby nie PIS to ... Za kropki wstaw dowolną obietnicę z listy Don Skettino tylko taką z ostatniego tygodnia, bo wcześniejsze są już nieaktualne. Kiedy w tym kraju będzie jakaś merytoryczna opozycja? Może jak się pieniądze z Berlina skończą? Nie wiem ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 18
  Załamany(2018-09-14)
 • p. Wróblewski podaj pan jedną ofertę tzw. elbląskiego produktu turystycznego? Co nie ma, a to szkoda. Kadencja się kończy a programu rozwoju sportu i turystyki jak nie było tak i nie ma, a może coś tam przeoczyłem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 23
  wist(2018-09-14)
 • Ministerstwo chce pomóc, to dlaczego od dawna nie pomaga/ teraz na potrzeby wyborów PIS chce dać? co to się dzieje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41 11
  (2018-09-14)
 • RobertKoliński Czyli obietnice bez pokrycia zawoalowane w wyborczy szantaż, a do tego oferta bardzo żałosna - call-center to nie jest żadna poważna oferta biznesowa dla miasta tylko typowe usługi, które przenosi się dziś do krajów Trzeciego Świata (cięcie kosztów). Dziś stawki w tym "biznesie" kształtują się w granicach 1400 zł do 2200 zł netto - jeśli to ma być "oferta rozwojowa dla Elbląga mająca powstrzymać odpływ młodych ludzi z miasta", to. .. dajcie spokój:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 9
  RobertKoliński(2018-09-14)
 • 4 lata cisza, a miesiąc przed wyborami pobudka i dowiadujemy się, . że zbawcami naszego miasta moga być tylko radni PiS. oraz posel Jerzy Wilk. Mysląc ekonomicznie powinni zwrocić dotychczas pobrane diety za nic nierobienie, a otrzymać tylko za wrzesień 2018. Szkoda, że nowe miejsca pracy bedą tylko dla czlonkow PiS, oraz ich rodzin i szwagrów. Elbląg to w sumie fajne miasto i nie zasługuje, by kierowali nim karierowicze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 8
  (2018-09-14)
Reklama