Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Moskwa to nie kieszeń bez dna

Rosyjski rząd przyjął długo oczekiwany nad Pregołą Celowy Program Rozwoju Obwodu Kaliningradzkiego.

Pod okiem pełnomocników prezydenta została też powołana specjalna Rada Konsultacyjna. Do jej zadań należeć będzie m.in. przedstawianie analiz i prognoz związanych z zabezpieczeniem narodowych interesów i bezpieczeństwa Rosji w regionie, a także kontrolowanie realizacji poszczególnych przedsięwzięć znajdujących się w programie. Decyzja o powołaniu Rady Konsultacyjnej stanowi w Rosji wyjątek, bowiem takie organy doradcze istnieją tylko w centrach okręgów federalnych. W skład nowo powołanej Rady Konsultacyjnej weszli szefowie regionalnych struktur federalnej władzy wykonawczej, a także gubernator obwodu Władimir Jegorow oraz przewodniczący Dumy Obwodowej Władimir Nikitin.
     Budżet centralny planuje wydzielić pieniądze na realizacje zadań związanych z transportem, ekologią, produkcją uniezależniająca obwód od importu oraz na niektóre projekty zabezpieczenia socjalnego. Nie wiadomo, czy uda się przeforsować projekt budowy kolejnej elektrociepłowni, bo na przeszkodzie stanęły interesy Gazpromu, który twierdzi, że nieopłacalna jest budowa na terenie obwodu drugiej nitki gazociągu. Poza tym nie ma jeszcze wypracowanej koncepcji, którędy poprowadzony zostanie gazociąg - przez Litwę czy przez Polskę. Jest to niezmiernie ważny dla obwodu projekt, ponieważ od niego w ogromnej mierze zależy złagodzenie problemów energetycznych regionu.
     Zdaniem Andrieja Stiepanowa, zastępcy Pełnomocnego Przedstawiciela Prezydenta Rosji, odbudowa gospodarki regionu jest zadaniem kierownictwa obwodu, a nie Moskwy. Władze centralne powinny dążyć jedynie do stworzenia optymalnych warunków rozwoju dla wszystkich bez wyjątków regionów, będących podmiotami Federacji Rosyjskiej. Przypomniał on, że dla Kaliningradu i obwodu, biorąc pod uwagę jego wyjątkowość, utworzono Specjalna Strefę Ekonomiczną, dającą dogodne warunki do inwestowania obcego kapitału i rozwoju regionalnej gospodarki, a na realizację Programu Rozwoju do roku 2010 rząd przeznaczy aż 95 mld rubli (przeszło 3 mld USD). Teraz z kolei tylko od lokalnych władz zależy, jak gospodarka regionu będzie się rozwijała.
     - Nie można budżetu federalnego rozpatrywać w kategoriach kieszeni bez dnia, z którego można czerpać bez końca - powiedział Andriej Stiepanow.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Fototapety ze sztuką
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie